25 kovo, 2021
Kamilė Niunevaitė

Panevėžys kviečia atrasti pramoninį turizmą

Keliautojai pastaraisiais metais aktyviai domisi pramoniniu turizmu ir ši vis labiau populiarėjanti turizmo kryptis tampa nauja tendencija turizmo rinkoje. Stebėdama tendencingumą, kad pro Panevėžį turistų srautai pravažiuoja ilgiau neužsibūdami, Panevėžio plėtros agentūra ėmėsi ieškoti būdų mieste sukurti patrauklių turizmo traukos objektų. 2020 m. spalio-gruodžio mėnesiais agentūra įgyvendino Panevėžio miesto savivaldybės finansuojamą turizmo skatinimo projektą „Pramoninio turizmo inicijavimas ir vystymas Panevėžyje.“

Šio projekto tikslas – skatinti Panevėžio turizmo sektoriaus plėtrą, didinti miesto reprezentatyvumą vystant inovatyvius, miesto strategines kryptis atitinkančius ir tikslinių rinkų srautus užtikrinančius turizmo produktus ir paslaugas. Panevėžys nuo seno garsėja savo pramone, tad ši kryptis yra ir potenciali turizmo srautų didinimo galimybė atitinkanti strategines miesto kryptis. Projekto metu dėmesys buvo skirtas pramonės potencialo panaudojimui turizmo tikslais, taip formuojant Panevėžio miesto, kaip pramoninio turizmo traukos centro įvaizdį.

Kuo išskirtinis pramoninis turizmas?

Pramoninis turizmas yra turizmo rūšis, apimanti apsilankymus veikiančiose įmonėse ir pramoninį paveldą, pasiūlant lankytojams patirtį, susijusią su produktais, gamybos procesais, pritaikymu ir istorija. Keliautojai, lankydamiesi veikiančiose gamyklose, yra supažindinami su tradiciniais ar inovatyviais gamybos procesais. Lankymasis buvusiuose pramoniniuose rajonuose ar pramonės paveldo objektuose leidžia susipažinti su miesto istorija, suprasti jo pokyčius ir plėtrą.

„Visame pasaulyje keliautojai pastaraisiais metais aktyviai domisi pramoniniu turizmu. Jų dėmesys krypsta į maisto produktų ir gėrimų, stiklo ir metalo apdirbimo, tekstilės, automobilių ir kitas pramonės įmones, – pasakojo turizmo ekspertė, Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto dėstytoja Rasuolė Andrulienė. – Miestai traukia keliautojus dėl organizuojamų ekskursijų pramonės paveldo objektuose ar pertvarkytuose pramoniniuose rajonuose, kuriuose įsikūrę modernūs muziejai, restoranai, įrengtos netradicinės kultūrinės erdvės, kuriose vyksta renginiai, parodos. Pramoninio turizmo traukos objektai praturtina tradicinių lankytinų objektų – muziejų, dvarų, bažnyčių – pasiūlą, atkreipia keliautojų, kurie pageidauja unikalių potyrių, naujų žinių bei domisi kultūriniais renginiais netradicinėse erdvėse, dėmesį.“

R. Andrulienė prideda, kad pramoninis turizmas – tai priemonė, turinti potencialo sustiprinti Panevėžio pramonės įmonių ir miesto įvaizdį. Jos teigimu, labai svarbu, kad įmonės patikėtų pramoninio turizmo nauda ir noriai atvertų duris lankytojams, siekdamos užsitikrinti reputaciją, reklamuoti savo prekių ženklus ir produktus bei kurti tvarius santykius su visuomene.

Pramoninio miesto potencialas

Gilią pramonės istoriją ir stiprų pramonės sektorių turinčiame mieste Panevėžio plėtros agentūros komanda įžvelgė potencialą pramoniniam turizmui vystyti. Agentūros turizmo projektų vadovė Vilanda Reikalienė į pramoninį turizmą žvelgia kaip į galimybę transformuoti ir naujiems poreikiams pritaikyti mieste jau turimą pramoninį paveldą. Jos manymu, lankytojams duris atveriančios veikiančios pramonės įmonės galėtų reprezentuoti savitą ir išskirtinį Panevėžio miesto identitetą.

„Pramoninis turizmas galėtų tapti vienu iš pagrindinių miesto turizmo produktų, pritraukiančių tiek kūltūra, tiek pramone besidominčių turistų srautus, skatinančių investicijas, keliančių kultūrinį miesto lygį, turistinį patrauklumą bei konkurencingumą nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu,“ – sako V. Reikalienė.

Projekto eiga

Pramoninioturizmo skatinimo projektą agentūra įgyvendino dviem etapais. Pirmajame etape buvo gryninama pramoninio turizmo idėja. Siekiant išsiaiškinti realias pramoninio turizmo vystymo Panevėžyje galimybes, buvo atliktas rinkos tyrimas. Agentūra atliko vietos ir užsienio turistų bei pramonės ir turizmo sektorių įmonių apklausas. Buvo parengta metodiškai pagrįstą galimybių studija, leidžianti įvertinti strateginę pramoninio turizmo Panevėžyje plėtros ir vystymo kryptį. Parengta galimybių studija – pamatinis dokumentas pramoninio turizmo vystymui mieste. Jame išnagrinėti pramoninio turizmo pavyzdžiai užsienyje, nurodytos šios turizmo krypties vystymo gairės, pasiūlyta net 30 pramoninio turizmo produktų ir paslaugų. Su šiuo dokumentu netrukus bus galima susipažinti internetinėje Panevėžio plėtros agentūros svetainėje.

Siekiant ir toliau Panevėžyje vystyti pramoninio turizmo kryptį, turizmo projektų vadovė V. Reikalienė įžvelgia būtinybę tęsti bendradarbiavimą su pramonės įmonėmis, kuriant strateginę pramoninio turizmo vertę miestui ir pramonės įmonėms, koordinuotai kurti naujus pramoninio turizmo produktus. Jos teigimu, norint pasiekti sinergiją, reikalingas viešojo ir privataus sektorių sutarimas dėl prioritetų ir užmojų. Tinkamai įvertinus pramoninio turizmo potencialą ir pramoninio paveldo objektų išsaugojimo svarbą, būtų galima formuoti nepaprastai efektingą visumą urbanistiniu, kultūriniu, ekonominiu ir socialiniu požiūriu.

Susidomėjimas naujais pramoninio turizmo produktais

Antrajame projekto įgyvendinimo etape agentūros komanda pradėjo pilotinių pramoninio turizmo produktų – edukacijos, degustacijos ir pramoninių maršrutų – kūrimą ir testavimą. Bendradarbiaujant su kelionių portalu „Pamatyk Lietuvoje“ buvo sukurti trys pramoninio turizmo maršrutai, skatinantys pasivaikščioti po miestą, atrasti seniausius Panevėžio fabrikus, susipažinti su buvusių ir dar tebeveikiančių pramonės įmonių istorija ir veikla. Maršrutus galima rasti kelionių po Lietuvą portale „Pamatyk Lietuvoje“ bei žingsnių skaičiavimo programėlėje „Walk15“.

Bendradarbiaudama su gilias pramonės tradicijas puoselėjančiais partneriais, agentūra taip pat parengė dar du pramoninio turizmo produktus – lininio maišelio siuvimo edukaciją ir gėrimų degustaciją. Atsižvelgdama į pandeminę situaciją šalyje, į šių produktų pritaikymą agentūra pažiūrėjo kūrybiškai – atsiųsdama dėžutę su visomis reikiamomis priemonėmis produktų testuotojus kvietė edukaciją ir degustaciją išbandyti tiesiog namuose.

Produktų testavimas sulaukė didžiulio visuomenės susidomėjimo ir įsitraukimo. Maršrutus, testines edukacijas ir degustacijas išbandė daugiau nei 1200 vartotojų. Panevėžio plėtros agentūros komanda vykdė naujais produktais pasinaudojusių testuotojų apklausas, aiškinosi, kaip ateityje jie galėtų būti tobulinami.

Pramoninio turizmo įgyvendinimu Panevėžyje susidomėjo vietinė ir nacionalinė žiniasklaida, su pramoniniu turizmu susiję agentūros socialinių tinklų įrašai sulaukė išskirtinio dėmesio, išaugo vartotojų susidomėjimas šia turizmo kryptimi.

Apie pramoninį turizmą ir jo potencialą Panevėžyje vienoje laidos „Orijaus kelionės“ epizodų pasakojo žurnalistas Orijus Gasanovas. Laidos žiūrovus žurnalistas supažindino su Panevėžio pramonės istorija, čia buvusiais ir vis dar tebeveikiančiais fabrikais. O. Gasanovas žavėjosi gamyklos „Ekranas“ palikimu, senoje siuvykloje organizuotais festivaliais ir vis dar tebeveikiančiu, vienu seniausių restoranų Lietuvoje „Žara“.

„Kuriant netradicinius produktus ir formuojant naujas tendencijas, visada yra šiek tiek neramu, ar pavyks, ar patrauks dėmesį, kaip vertins. Tačiau tik pradėję kalbėti apie pramoninio turizmo kryptį su potencialiais partneriais, sulaukėme didžiulio palaikymo. Vystant ir viešinant idėją, matėme didžiulį auditorijos įsitraukimą visuose komunikacijos kanaluose ir iki šiol sulaukiame klausimų šia tema. Tikiu, kad tai gali tapti neatsiejama Panevėžio miesto įvaizdžio dalimi ir pritraukti tuos turistų skaičius, kuriuos Orijus Gasanovas minėjo savo laidoje“, – sako Panevėžio plėtros agentūros rinkodaros ir komunikacijos specialistė Kamilė Niunevaitė.

Pokyčiai po projekto

Iki šio projekto įgyvendinimo, Panevėžyje nebuvo nusistovėjusios aiškios turizmo plėtros krypties, miestas nebuvo išsigryninęs savo turizmo identiteto. Įgyvendinus projekto veiklas buvo išgryninta unikali miesto turizmo kryptis, padėsianti nuosekliai ir kryptingai kurti miesto įvaizdį ir naujus produktus. Agentūros komanda tikisi, kad ateityje į pramoninio turizmo veiklas įsitrauks vis daugiau miesto įstaigų ir įmonių.

Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Daug metų buhaltere dirbusi Pranutė Kunčienė išėjusi į pensiją pasižymėjo kaip savamokslė istorikė ir kraštotyrininkė / Broniaus Vertelkos nuotr.
7 gegužės, 2021

Šių metų Panevėžio apskrities mažojoje kultūros sostinėje Tiltagaliuose (Panevėžio r.), Žaliosios gatvėje, gyvenančios Pranutės KUNČIENĖS pomėgis – rinkti ir užrašyti […]

7 gegužės, 2021

papaNuo gegužės 7 dienos Panevėžio miesto dailės galerijoje lankytojų laukia Aukštaitijos regiono tautodailės paroda. Po dvejų metų pertraukos į atnaujintą […]

7 gegužės, 2021

Šiandien Lietuvos kurortai ir kurortinės teritorijos pirmą kartą turizmo sezono naujienas pristatė bendrame virtualiame renginyje. Jame buvo aptarti pandemijos keliami […]

6 gegužės, 2021

Panevėžio miesto savivaldybės įgyvendinamo projekto „Globalus Panevėžys“ ambasadorė Justina Pajus tapo viena iš Savivaldybės įgyvendinamo tarptautinio projekto  „Erdvės žmonėms“ (Space […]

6 gegužės, 2021

Jei po ilgos, baltos, gražios žiemos pasiilgote spalvų ir teigiamų emocijų – visą gegužės mėnesį turite puikią progą visa tai […]

5 gegužės, 2021

Panevėžio rajono savivaldybės meras Povilas Žagunis pasveikino Paįstrio seniūnijos gyventoją Žibutę Stasiūnienę su aukštu apdovanojimu –  Motinos dienos proga Lietuvos […]

Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas OFM šv. Mišiose pradedant Marijai skirtą mėnesį džiaugiasi į atsinaujinusią Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų Baziliką grįžusiu stebuklais garsaus Švč. Mergelės Marijos su Vaikeliu paveikslo sugrįžimu / Rugilės Duliūtės nuotr.
4 gegužės, 2021

Gegužės 1-ąją, pradedant Marijai skirtą mėnesį, į atsinaujinusią Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų Baziliką grįžo stebuklais garsus Švč. […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
4 gegužės, 2021

2021 m. gegužės 1 d. Kupiškyje vyko iškilmingas  Lietuvai pagražinti draugijos 100-mečio  minėjimas, kuriame buvo sodinami ąžuoliukai. LR Seimas, atsižvelgdamas į tai, […]

Duobės piliakalnis
29 balandžio, 2021

Kai didžioji gamtos takų dalis jau išvaikščiota ir to dar negana, reikia ieškoti ko nors naujo ir dar nematyto. Kuržemės […]

29 balandžio, 2021

Šiandien Biržų rajono savivaldybės taryba vienbalsiai suteikė Biržų mieste prie Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios esančiai aikštei Nepriklausomybės pavadinimą. „Biržų miesto […]

Rolando Parafinavičiaus nuotr.
29 balandžio, 2021

Šiauliuose įkurtas pirmasis interaktyvus baltų kultūros pažinimo centras Lietuvoje ir Latvijoje su dideliu džiugesiu atvėrė lankytojams duris. Ši unikali erdvė, […]

28 balandžio, 2021

Balandžio 28 dieną Ignalinoje ilgai lauktos ir džiugios įkurtuvės – turistams patogioje vietoje, šalia geležinkelio ir autobusų stočių, atidarytas Turizmo […]

Guoda Burokienė
28 balandžio, 2021

Melas ir klasta – kvailių ir bailių ramstis. Taip yra pasakęs britų politikas Filipas Česterfildas. Būtent melu, paslaptimis, nutylėjimu ir […]

27 balandžio, 2021

XXI-oji Nacionalinė Lietuvos  bibliotekų savaitė, kurios šūkis „Nauja realybė – naujos formos“, Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos filiale „Židinys“ prasidėjo […]

26 balandžio, 2021

Vyriausybei rengiantis sprendimams grąžinti į mokyklas 5-11 klasių mokinius savivaldybės ragina nesukelti nepagrįstų visuomenės lūkesčių, o įvertinti visas praktines šio […]

23 balandžio, 2021

Šią savaitę vyko pirmasis diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų forumas, kuriame kartu su LR Vyriausybės diasporos politikos, diasporos įtraukimo valstybės […]

22 balandžio, 2021

Lietuvoje atsiras dar vienas draustinis, apimantis Juodymų pelkę, kurį valstybė ateityje įtrauks į Europos ekologinį tinklą „Natura 2000“. 245,5 ha ploto […]

22 balandžio, 2021

Rožyno progimnazija taps pirmąja mokykla ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Pabaltijo šalyse, kurios stadione moksleiviai mokysis diskgolfo sporto šakos. […]

Panevėžio centras
21 balandžio, 2021

Panevėžio apylinkės teisme išnagrinėta didelės apimties baudžiamoji byla dėl sukčiavimo ir nusikalstamo bankroto. Iš keturių kaltinamųjų, du  – J. G. […]

21 balandžio, 2021

Viename iš miesto paplūdimio teritorijoje esančių sklypų statoma poilsiavietė. Pirmasis poilsio namelis į jam skirtą vietą prie Gavaičio ežero atvežtas […]