25 kovo, 2021
Kamilė Niunevaitė

Panevėžys kviečia atrasti pramoninį turizmą

Keliautojai pastaraisiais metais aktyviai domisi pramoniniu turizmu ir ši vis labiau populiarėjanti turizmo kryptis tampa nauja tendencija turizmo rinkoje. Stebėdama tendencingumą, kad pro Panevėžį turistų srautai pravažiuoja ilgiau neužsibūdami, Panevėžio plėtros agentūra ėmėsi ieškoti būdų mieste sukurti patrauklių turizmo traukos objektų. 2020 m. spalio-gruodžio mėnesiais agentūra įgyvendino Panevėžio miesto savivaldybės finansuojamą turizmo skatinimo projektą „Pramoninio turizmo inicijavimas ir vystymas Panevėžyje.“

Šio projekto tikslas – skatinti Panevėžio turizmo sektoriaus plėtrą, didinti miesto reprezentatyvumą vystant inovatyvius, miesto strategines kryptis atitinkančius ir tikslinių rinkų srautus užtikrinančius turizmo produktus ir paslaugas. Panevėžys nuo seno garsėja savo pramone, tad ši kryptis yra ir potenciali turizmo srautų didinimo galimybė atitinkanti strategines miesto kryptis. Projekto metu dėmesys buvo skirtas pramonės potencialo panaudojimui turizmo tikslais, taip formuojant Panevėžio miesto, kaip pramoninio turizmo traukos centro įvaizdį.

Kuo išskirtinis pramoninis turizmas?

Pramoninis turizmas yra turizmo rūšis, apimanti apsilankymus veikiančiose įmonėse ir pramoninį paveldą, pasiūlant lankytojams patirtį, susijusią su produktais, gamybos procesais, pritaikymu ir istorija. Keliautojai, lankydamiesi veikiančiose gamyklose, yra supažindinami su tradiciniais ar inovatyviais gamybos procesais. Lankymasis buvusiuose pramoniniuose rajonuose ar pramonės paveldo objektuose leidžia susipažinti su miesto istorija, suprasti jo pokyčius ir plėtrą.

„Visame pasaulyje keliautojai pastaraisiais metais aktyviai domisi pramoniniu turizmu. Jų dėmesys krypsta į maisto produktų ir gėrimų, stiklo ir metalo apdirbimo, tekstilės, automobilių ir kitas pramonės įmones, – pasakojo turizmo ekspertė, Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto dėstytoja Rasuolė Andrulienė. – Miestai traukia keliautojus dėl organizuojamų ekskursijų pramonės paveldo objektuose ar pertvarkytuose pramoniniuose rajonuose, kuriuose įsikūrę modernūs muziejai, restoranai, įrengtos netradicinės kultūrinės erdvės, kuriose vyksta renginiai, parodos. Pramoninio turizmo traukos objektai praturtina tradicinių lankytinų objektų – muziejų, dvarų, bažnyčių – pasiūlą, atkreipia keliautojų, kurie pageidauja unikalių potyrių, naujų žinių bei domisi kultūriniais renginiais netradicinėse erdvėse, dėmesį.“

R. Andrulienė prideda, kad pramoninis turizmas – tai priemonė, turinti potencialo sustiprinti Panevėžio pramonės įmonių ir miesto įvaizdį. Jos teigimu, labai svarbu, kad įmonės patikėtų pramoninio turizmo nauda ir noriai atvertų duris lankytojams, siekdamos užsitikrinti reputaciją, reklamuoti savo prekių ženklus ir produktus bei kurti tvarius santykius su visuomene.

Pramoninio miesto potencialas

Gilią pramonės istoriją ir stiprų pramonės sektorių turinčiame mieste Panevėžio plėtros agentūros komanda įžvelgė potencialą pramoniniam turizmui vystyti. Agentūros turizmo projektų vadovė Vilanda Reikalienė į pramoninį turizmą žvelgia kaip į galimybę transformuoti ir naujiems poreikiams pritaikyti mieste jau turimą pramoninį paveldą. Jos manymu, lankytojams duris atveriančios veikiančios pramonės įmonės galėtų reprezentuoti savitą ir išskirtinį Panevėžio miesto identitetą.

„Pramoninis turizmas galėtų tapti vienu iš pagrindinių miesto turizmo produktų, pritraukiančių tiek kūltūra, tiek pramone besidominčių turistų srautus, skatinančių investicijas, keliančių kultūrinį miesto lygį, turistinį patrauklumą bei konkurencingumą nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu,“ – sako V. Reikalienė.

Projekto eiga

Pramoninioturizmo skatinimo projektą agentūra įgyvendino dviem etapais. Pirmajame etape buvo gryninama pramoninio turizmo idėja. Siekiant išsiaiškinti realias pramoninio turizmo vystymo Panevėžyje galimybes, buvo atliktas rinkos tyrimas. Agentūra atliko vietos ir užsienio turistų bei pramonės ir turizmo sektorių įmonių apklausas. Buvo parengta metodiškai pagrįstą galimybių studija, leidžianti įvertinti strateginę pramoninio turizmo Panevėžyje plėtros ir vystymo kryptį. Parengta galimybių studija – pamatinis dokumentas pramoninio turizmo vystymui mieste. Jame išnagrinėti pramoninio turizmo pavyzdžiai užsienyje, nurodytos šios turizmo krypties vystymo gairės, pasiūlyta net 30 pramoninio turizmo produktų ir paslaugų. Su šiuo dokumentu netrukus bus galima susipažinti internetinėje Panevėžio plėtros agentūros svetainėje.

Siekiant ir toliau Panevėžyje vystyti pramoninio turizmo kryptį, turizmo projektų vadovė V. Reikalienė įžvelgia būtinybę tęsti bendradarbiavimą su pramonės įmonėmis, kuriant strateginę pramoninio turizmo vertę miestui ir pramonės įmonėms, koordinuotai kurti naujus pramoninio turizmo produktus. Jos teigimu, norint pasiekti sinergiją, reikalingas viešojo ir privataus sektorių sutarimas dėl prioritetų ir užmojų. Tinkamai įvertinus pramoninio turizmo potencialą ir pramoninio paveldo objektų išsaugojimo svarbą, būtų galima formuoti nepaprastai efektingą visumą urbanistiniu, kultūriniu, ekonominiu ir socialiniu požiūriu.

Susidomėjimas naujais pramoninio turizmo produktais

Antrajame projekto įgyvendinimo etape agentūros komanda pradėjo pilotinių pramoninio turizmo produktų – edukacijos, degustacijos ir pramoninių maršrutų – kūrimą ir testavimą. Bendradarbiaujant su kelionių portalu „Pamatyk Lietuvoje“ buvo sukurti trys pramoninio turizmo maršrutai, skatinantys pasivaikščioti po miestą, atrasti seniausius Panevėžio fabrikus, susipažinti su buvusių ir dar tebeveikiančių pramonės įmonių istorija ir veikla. Maršrutus galima rasti kelionių po Lietuvą portale „Pamatyk Lietuvoje“ bei žingsnių skaičiavimo programėlėje „Walk15“.

Bendradarbiaudama su gilias pramonės tradicijas puoselėjančiais partneriais, agentūra taip pat parengė dar du pramoninio turizmo produktus – lininio maišelio siuvimo edukaciją ir gėrimų degustaciją. Atsižvelgdama į pandeminę situaciją šalyje, į šių produktų pritaikymą agentūra pažiūrėjo kūrybiškai – atsiųsdama dėžutę su visomis reikiamomis priemonėmis produktų testuotojus kvietė edukaciją ir degustaciją išbandyti tiesiog namuose.

Produktų testavimas sulaukė didžiulio visuomenės susidomėjimo ir įsitraukimo. Maršrutus, testines edukacijas ir degustacijas išbandė daugiau nei 1200 vartotojų. Panevėžio plėtros agentūros komanda vykdė naujais produktais pasinaudojusių testuotojų apklausas, aiškinosi, kaip ateityje jie galėtų būti tobulinami.

Pramoninio turizmo įgyvendinimu Panevėžyje susidomėjo vietinė ir nacionalinė žiniasklaida, su pramoniniu turizmu susiję agentūros socialinių tinklų įrašai sulaukė išskirtinio dėmesio, išaugo vartotojų susidomėjimas šia turizmo kryptimi.

Apie pramoninį turizmą ir jo potencialą Panevėžyje vienoje laidos „Orijaus kelionės“ epizodų pasakojo žurnalistas Orijus Gasanovas. Laidos žiūrovus žurnalistas supažindino su Panevėžio pramonės istorija, čia buvusiais ir vis dar tebeveikiančiais fabrikais. O. Gasanovas žavėjosi gamyklos „Ekranas“ palikimu, senoje siuvykloje organizuotais festivaliais ir vis dar tebeveikiančiu, vienu seniausių restoranų Lietuvoje „Žara“.

„Kuriant netradicinius produktus ir formuojant naujas tendencijas, visada yra šiek tiek neramu, ar pavyks, ar patrauks dėmesį, kaip vertins. Tačiau tik pradėję kalbėti apie pramoninio turizmo kryptį su potencialiais partneriais, sulaukėme didžiulio palaikymo. Vystant ir viešinant idėją, matėme didžiulį auditorijos įsitraukimą visuose komunikacijos kanaluose ir iki šiol sulaukiame klausimų šia tema. Tikiu, kad tai gali tapti neatsiejama Panevėžio miesto įvaizdžio dalimi ir pritraukti tuos turistų skaičius, kuriuos Orijus Gasanovas minėjo savo laidoje“, – sako Panevėžio plėtros agentūros rinkodaros ir komunikacijos specialistė Kamilė Niunevaitė.

Pokyčiai po projekto

Iki šio projekto įgyvendinimo, Panevėžyje nebuvo nusistovėjusios aiškios turizmo plėtros krypties, miestas nebuvo išsigryninęs savo turizmo identiteto. Įgyvendinus projekto veiklas buvo išgryninta unikali miesto turizmo kryptis, padėsianti nuosekliai ir kryptingai kurti miesto įvaizdį ir naujus produktus. Agentūros komanda tikisi, kad ateityje į pramoninio turizmo veiklas įsitrauks vis daugiau miesto įstaigų ir įmonių.


Kelionių kemperiais bumas / Pixabay nuotr.
20 liepos, 2021

Nors pandemija gerokai apribojo galimybes keliauti, nuobodžiauti namuose ar apsiriboti poilsiu pagrindiniuose šalies pajūrio kurortuose lietuviai neketina. Gyventojai ieško alternatyvių […]

18 liepos, 2021

Nuo 2021 m. rugsėjo 1 d. pirmakursiams, įstojusiems į valstybės finansuojamas inžinerijos, matematikos ir informatikos programas, kurios aktualios investuojantiesiems Lietuvoje, […]

Organizatorių nuotr.
18 liepos, 2021

Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos padaliniuose tarsi vėjas pralėkė kasmet vykstančios ir jau 18-tus metus skaičiuojančios vaikų vasaros stovyklos. Karštos […]

6 liepos, 2021

Sveikinu Jus Lietuvos Valstybės dienos proga! Valstybę kuriame kasdien – augdami kaip bendruomenė, derindami ištikimybę savo šaliai su atvirumu pasauliui, išsaugodami […]

5 liepos, 2021

Savaitgalį Trakuose vyko Lietuvos triatlono čempionatas. Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijos auklėtiniai varžėsi Sprinto trasoje ir užėmė prizines vietas. „Džiaugiuosi, […]

Naujamiesčio gyventojas, senosios žemės ūkio technikos kolekcininkas ir restauratorius Albertas Klikūnas / Broniaus Vertelkos nuotr.
5 liepos, 2021

Naujamiesčio (Panevėžio r.) ūkininkas, senosios žemės ūkio technikos kolekcininkas ir restauratorius Albertas KLIKŪNAS, rudenį minėsiantis 75 metų sukaktį, įvertintas šalies […]

Raubonių malūno tvarkybos darbai
1 liepos, 2021

Raubonių (Pasvalio rajonas) vandens malūno-vilnų karšyklos–verpyklos pastatas apramstytas pastoliais, bet tikimasi, kad jame netrukus bus „užkurti“ agregatai ir vėl kaip […]

Meras Liublinas
30 birželio, 2021

Birželio 28–30 d. Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas dalyvauja Trijų jūrų iniciatyvos kongrese Liublino mieste (Lenkija). Čia pasirašomas prisijungimo prie […]

Vaidos Žalienės nuotr.
30 birželio, 2021

Šiemet Lietuvai pagražinti draugija mini įkūrimo 100-metį. Panevėžio Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka, įsijungdama į šios organizacijos jubiliejinės datos paminėjimą, puošia […]

29 birželio, 2021

Net trylikos bendradarbystės centrų „Spiečius“ tinklas visoje Lietuvoje vasarą atveria duris kiekvienam, norinčiam keliauti po Lietuvą ir tuo pačiu darbuotis […]

Vaidos Žalienės nuotr.
29 birželio, 2021

Kultūros centras Panevėžio bendruomenių rūmai paminėti Vasarvidžio (Joninių) šventę pakvietė Panevėžio įmones, įstaigas, menininkus, miesto bendruomenes, organizacijas, visus miestiečius. Dalyvių […]

Organizatorių nuotr.
25 birželio, 2021

Karštą birželio 22–ąją Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyrius „Žalioji pelėda“ sulaukė svečių – bibliotekoje apsilankė ir su […]

25 birželio, 2021

Šiandien Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas dalyvavo Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų organizuojamame metiniame narių apdovanojimų renginyje. Čia buvo […]

23 birželio, 2021

Šiandien Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas dalyvavo iškilmingame tremčių atminimui skirto paminklo šventinimo renginyje. „Šiemet minime 80 metų po pirmųjų […]

23 birželio, 2021

Birželio 19 dieną Biržų krašto muziejus „Sėla“ pirmą kartą dalyvavo Europos archeologijos dienose Lietuvoje. Renginys pavyko, o didelis dėmesys jam […]

18 birželio, 2021

Prasideda atostogų ir kelionių po Lietuvą metas. Ką naujo pamatyti ir patirti Rokiškyje? Keliautojai seniai  pamėgo Rokiškio ir Ilzenbergo dvarus, […]

Paroda „Panevėžio dailės dienos 2021. Laisvės antologija“ veiks iki liepos 31 dienos
17 birželio, 2021

Panevėžio miesto dailės galerija nuo birželio 17 dienos lankytojus kviečia į parodą „Panevėžio dailės dienos 2021. Laisvės antologija“. „Panevėžio dailės […]

Organizatorių nuotr.
17 birželio, 2021

Vasara – puikus metas ne tik poilsiui, tačiau ir tobulėjimui, kuomet galima išmokti kažko naujo, susirasti naujų draugų. Visa tai […]

Guoda Burokienė
16 birželio, 2021

Į Seimo darbotvarkę vėl grįžta alkoholio ribojimo klausimas. Valdantieji siekia eiti didesniu visuomenės pasitikėjimo keliu, nes neva draudimais alkoholio vartojimo […]

16 birželio, 2021

Šiandien Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas įteikė kalbininko Petro Būtėno vardo premijas. Šiais metais premija įteikta Emilijai Tarvidaitei, Panevėžio „Ąžuolo“ […]