Pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos įmonės „Rheinmetall“ Ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje
Antradienį pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos gynybos pramonės įmonės „Rheinmetall“ Ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje statybų. Dokumentą, rodantį Lietuvos pasirengimą stiprinti savo ir regiono saugumą bei glaudžią partnerystę su Vokietija, pasirašė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas bei „Rheinmetall“ tarptautinių strateginių programų plėtros direktorius Maximillian Froch.
Pasirašytas dokumentas pažymi abipusius įsipareigojimus ir ketinimus dėl kuo ankstesnės 155 mm amunicijos gamyklos Lietuvoje statybų pradžios ir tam būtinų sąlygų įgyvendinimo.
„Laisvė turi būti apginkluota geriau nei tironija – šiandien šis Ukrainos Prezidento Volodymyro Zelenskio perspėjimas, išsakytas Rusijos plataus masto karo pradžioje, reikšmingas kaip niekada. Ir nors trokštame kuo greitesnės Ukrainos pergalės, tačiau puikiai suprantame, kad Rusija išliks didžiausia grėsme Europai dar ilgą laiką. Todėl turime kuo sparčiau investuoti ne tik į tinkamą karinį pasirengimą ir visuomenės atsparumą, bet ir gynybos pramonę. „Rheinmetall“ amunicijos gamykla – praktinis pavyzdys, kad tai darome jau dabar. Ši gamykla bus svarbi Lietuvai, Ukrainai ir visam mūsų regionui, savo ruožtu Vyriausybė padarys viską, kas nuo jos priklauso, kad ji galėtų pradėti veiklą kuo anksčiau“, – sakė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Vyriausybės vadovė taip pat išsakė padėką abiejų pusių derybininkams, padėjusiems pasiekti susitarimą.
„Šis žingsnis labai svarbus mūsų nacionaliniam saugumui ir gynybai užtikrinti. Vokietijos gynybos pramonės įmones „Rheinmetall“ amunicijos gamyklos atsiradimas Lietuvoje sumažins mūsų priklausomybę nuo ilgų tiekimo grandinių, kurios visoje Europos Sąjungoje ir pasaulyje šiuo metu kelia didelius iššūkius atliepiant kariuomenių poreikius. Tai užtikrins ilgalaikį tiekimą ir taps abipusiu įsipareigojimu plečiant amunicijos atsargas ir teikiant paramą Ukrainai. Tokios infrastruktūros vystymas Lietuvoje sukurs ne tik papildomas darbo vietas, bet ir perkels čia partnerių kompetencijas ir gynybos pramonės technologiją, o tai – rimtas proveržis siekiant toliau vystyti gynybos pramonę ir reaguoti į saugumo iššūkius. Ir tai yra dar vienas svarbus Lietuvos ir Vokietijos dvišalių santykių stiprinimo puslapis. Esame patikimas sąjungininkas ir galime kartu kurti saugumo garantijas, nesame tik šių garantijų gavėjas. Taigi tai yra dviejų krypčių eismas. Esu įsitikinęs, kad tai stiprins mūsų sąveiką, ypatingai Vokietijos brigados dislokavimo Lietuvoje kontekste“, – sakė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
„Daug dėmesio turime skirti ne kalboms apie karo grėsmę, o realiems veiksmams mūsų šalies saugumui užtikrinti. Jau lengviname sąlygas plėtoti stambius investicinius projektus, užtikrinančius valstybės saugumo ir gynybos poreikius. Tai pritraukia investuotojų, kurie čia gamins ginkluotę, mažins mūsų priklausomybę nuo iš tarptautinių rinkų įsigyjamos ginkluotės. Taip kuriame saugesnę Lietuvą“, – sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
„Rheinmetall“ norėtų padėkoti Lietuvos Vyriausybei už pasitikėjimą mumis ir iniciatyvą vykdant projektą. Mums, kaip gynybos pramonės partneriui, malonu prisidėti prie šalies suverenumo artilerijos amunicijos srityje. Šio Ketinimo protokolo pasirašymas yra ilgalaikio bendradarbiavimo pagrindas“, – sakė „Rheinmetall“ tarptautinių strateginių programų plėtros direktorius M. Froch.
Prezidentas: „Rheinmetall“ atėjimas į Lietuvą stiprins šalies gynybinius pajėgumus
Vokietijos pramonės milžinei „Rheinmetall“ antradienį pasirašius ketinimų protokolą su Vyriausybės atstovais, prezidentas Gitanas Nausėda sveikina stambaus investuotojo planus vystyti amunicijos gamybą Lietuvoje. Pasak valstybės vadovo, tai prisidės prie valstybės gynybinių pajėgumų stiprinimo.
„Rheinmetall“ investicijos yra tikrai labai svarbus ir sveikintinas žingsnis kelyje į mūsų gynybos pramonės stiprinimą, nes tai taip pat yra ir Europos Sąjungos prioritetas“, – antradienį viešėdamas Žemės ūkio akademijoje (ŽŪA) Kauno rajone žurnalistams kalbėjo G. Nausėda.
Prezidento vertinimu, tokios stambios karinės investicijos kaip „Rheinmetall“ padeda užtikrinti viso Europos žemyno strateginę autonomiją bendroje gynybos sistemoje. Tiesa, pasak valstybės vadovo, šį procesą būtina užbaigti kuo greičiau.
„Pirmiausia dėl mūsų pačių stiprumo, dėl mūsų gynybos pramonės didesnio produktyvumo tam, kad mes būtume mažiau priklausomi nuo tiekimo grandinės pasaulinėje rinkoje“, – aiškino jis.
„Ryšiai su mūsų pagrindiniais sąjungininkais yra puikūs. Pasitikėjimas yra besąlygiškas ir šiandien tai yra be galo svarbu“, – akcentavo prezidentas.
Šiuo metu „Rheinmetall“ ir Vyriausybės pasirašyto ketinimų protokolo turinys dėl konfidencialumo yra neviešinamas.
Praėjusią savaitę Seimas po pateikimo pritarė įstatymų pataisoms, kurios sudarytų palankesnes sąlygas „Rheinmetall“ kuo greičiau pradėti veiklą Lietuvoje. Šis projektas į Seimo plenarinių posėdžių salę turėtų grįžti balandžio 18 d.
Apie ketinimus Lietuvoje statyti gamyklą, kur Vokietija planuoja nuolat dislokuoti brigados dydžio karinį dalinį rytiniam NATO flangui apsaugoti, „Rheinmetall“ pranešė kovo viduryje.