1 birželio, 2016
Kristinos Diržinauskaitės ir Radviliškio viešosios bibliotekos informacija

„Poezijos pavasaris 2016“ Radviliškio rajone

Gegužės 28 dieną Radviliškio rajone vyko 52-ojo tarptautinio „Poezijos pavasario“ renginiai.

„Poezijos pavasaris 2016“ pirmiausia poezijos bičiulius sukvietė į Viešąją biblioteką. Čia šventę pradėjo Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis. Jis pasveikino atvykusią poetų grupę, pasidžiaugė, kad poezijos paukštė kasmet užsuka ir į Radviliškio rajoną. Svečius savo romansais pasveikino Radviliškio viešosios bibliotekos renginių organizatorė Vilma Merkytė ir Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos muzikos mokytoja Ina Petraitienė. Poetus pristatė grupės vadovė, poetė Zita Mažeikaitė. Ji priminė, kad sukanka 75 metai nuo bolševikų vykdytos masinės lietuvių tremties į Sibirą. Tad neatsitiktinai pirmajai iš poetų žodį suteikė Eglei Juodvalkei, gimusiai Jungtinėse Amerikos Valstijose, lietuvių emigrantų šeimoje, ir, kaip ji pati sakė, kūryboje tiesiog sergančiai partizanų tema. Eglė Juodvalkė, puikiai kalbanti lietuviškai, kelių poezijos knygų ir autobiografinės knygos „Cukraus kalnas“ autorė, ir šiame susitikime paskaitė savo eilėraščių partizanų tema.

Eugenijus Ališanka gimė Sibire. Tai – kelių poezijos, esė knygų autorius, verčia į užsienio kalbas, apdovanotas įvairiomis premijomis. Pažintis su juo ir jo kūryba radviliškiečiams buvo taip pat įsimintina.

Vėliau Zita Mažeikaitė pristatė poetą, laikraščio „Nemunas“ redaktorių Viktorą Rudžianską. Jos nuomone, tas žmogus yra lyg stulpas, ant kurio laikosi visas Kauno literatūrinis pasaulis. Kaip ir kitiems svečiams, V. Rudžianskui už jo paskaitytus eilėraščius klausytojai dėkojo šiltais plojimais.

Tadas Žvirinskis – farmacininkas, poetas. Pasak Z. Mažeikaitės, tarp šios profesijos atstovų poezijos kūrėjų nėra daug, tad šiai „Poezijos pavasario 2016“ grupei tuo atžvilgiu labai pasisekę. T. Žvirinskis pasipasakojo, kad poeziją pradėjo kurti, nes turėjo labai gerą lietuvių kalbos mokytoją. Jis susirinkusiesiems paskaitė savo nuotaikingų eilėraščių.

Visus labai sujaudino susitikimas su Halyna Kruk – viešnia iš Ukrainos, filologe, dėstytoja, poete. Ji savo kalba paskaitė eilėraščių, alsuojančiu laikmečiu, į klausytoją prabylančiu jaudinančiu kontrastu tarp karo tematikos ir jaunų žmonių meilės, aistros gyventi. Tuos pačius viešnios eilėraščius lietuviškai skaitė V. Rudžianskas, kuris juos ir išvertė.

Susitikimas buvo proga išgirsti Zitos Mažeikaitės kūrybos. Skambėjo jos eilėraščiai, sušildyti žmogiškomis emocijomis, patirčių nuoširdumu, talpiu ir savitu žodžiu.

Aktorius, režisierius Ramūnas Abukevičius gana įtaigiai paskaitė Adomo Mickevičiaus kūrybos.

Šventės pabaigoje grupės vadovė Zita Mažeikaitė padėkojo visiems klausytojams už dėmesį, almanachus „Poezijos pavasaris 2016“ padovanojo Viešajai bibliotekai ir rajono merui A. Čepononiui. Radviliškio viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė padėkojo atvykusiems svečiams, ypač Ukrainos atstovei, linkėdama jos šaliai išsikovoti laisvę ir nepriklausomybę, kaip ją išsikovojo Lietuva. Direktorė „Poezijos pavasario 2016“ grupei padovanojo šios bibliotekos išleistų leidinių, išsakė viltį, kad tradicinis poezijos renginys ir ateityje džiugins Radviliškio krašto žmones.

Kitas šių kūrėjų susitikimas tądien surengtas Pašušvyje. Poetus į miestelį atlydėjo Radviliškio rajono viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė ir jos pavaduotoja Vida Marcinkienė.

Miestelio centre svečius pasitiko Pašušvio pagrindinės mokyklos direktorė Romalda Šiurnienė, Grinkiškio seniūnijos seniūnės pavaduotoja Dalia Kšanienė, Pašušvio kultūros namų specialistė Rima Juozaitienė ir Pašušvio miestelio ir mokyklos bibliotekininkė Lina Lydikaitienė. Skambant armonikos garsams, pašušviečiai pavaišino poetus naminiu sūriu.

Šventę pradėjo Pašušvio pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Kristina Diržinauskaitė. Ji pasveikino renginio žiūrovus ir svečius ir perskaitė eilėraštį „Pašušvio šalis“. Toliau renginį vedė ir apie poetus pasakojo poetė ir vertėja Zita Mažeikaitė.

Pirmasis eilėraščius skaitė Eugenijus Ališanka. Skambėjo epiniai eilėraščiai „Žiemos rūpesčiai“ (skirta K.Donelaičiui) ir „Odisėjo šešėlis“.

Paskui kūryba dalijosi iš Ukrainos atvykusi poetė Halyna Kruk. Ji ukrainiečių kalba perskaitė eilėraščius „Nuostabūs penkiolikmečiai“ ir „Paaugliai“. Vertėjas Viktoras Rudžianskas pateikė šių eilių vertimus. Kūrinių tematika – karas, sėjantis mirtį, ir nemari jaunų žmonių meilė bei aistra gyventi nepaisant sudėtingų aplinkybių.

Eglė Juodvalkė perskaitė tris eilėraščius apie partizanus: „Kilo daugelis į nelygią kovą“, „Ir man jau laikas“, „Palaidosiu tave, širdie“.

Pristatytas Viktoras Rudžianskas prisiminė šviesios atminties aktorę Rūtą Staliliūnaitę, kuri yra palaidota Pašušvio miestelio kapinėse. Jis perskaitė eilėraščius „Prieš gimstant“, „O bobų vasara“, „Sekundės neišsivaduoja iš sieninio laikrodžio“.

T. Žvirinskis perskaitė eilėraštį „Gyvoji vasara“. Prisipažino, jog vienas labiausiai mėgstamų jo poetų yra Sigitas Parulskis. Salėje sėdėjusiam jaunimui T. Žvirinskis paskyrė keletą šmaikščių eilių, kurios klausytojus ne tik nustebino, bet ir prajuokino.

Paskui savo eiles skaitė poetė Zita Mažeikaitė. Skambėjo eilėraščiai apie tėviškę, vaikystę ir tėvą, kuris turėjo skiedrų gaminimo mašiną. Išgirdome eilėraščius „Sesuo šveičia grindis“, „Iš lėto ateina katė“, „Meilė kaip žolė“.

Aktorius ir režisierius Ramūnas Abukevičius pakvietė nukeliauti į XIX amžių ir prisiminti, kaip žmonės gyveno anksčiau. Jis perskaitė Silvestro Gimžausko poemą „Lietuvos pagyrimas“. Poema parašyta tarmiškai, klausytojai liko sužavėti vaizdinga kūrinio kalba.

Šventės pabaigoje grupės vadovė Zita Mažeikaitė dėkojo visiems klausytojams ir dovanojo net tris „Poezijos pavasaris 2016“ almanachus: vienas jų atiteko Pašušvio pagrindinei mokyklai, kitas – miestelio bibliotekai, trečias – vietos bendruomenei. Svečiams padėkos žodį tarė Pašušvio pagrindinės mokyklos direktorė Romalda Šiurnienė ir Grinkiškio seniūnijos seniūnės pavaduotoja Dalia Kšanienė. Mokiniai svečiams įteikė rankų darbo knygų skirtukus. Mokytoja Kristina Diržinauskaitė perskaitė eilėraštį „Skaitytojas“, padėkojo klausytojams už ištikimybę poezijai ir pakvietė visus nusifotografuoti miestelio centre prie guobos.

Paskutinė poetinė poezijos paukštės lankymosi vieta rajone – Baisogala. Prie pat tenykščio dvaro parko vartų dalyvius pasitiko netradicinė kapelija „Dainoriai“, vadovaujama Pauliaus Kablio. Svečiams šoko „Jaunių ir „Jaunučių“ šokių kolektyvai (vadovė Neringa Bernadickienė). Baisogalietis dainininkas Lukas Katilius ir jam pritariančios mergaitės padainavo dainas „Aš žiūriu į tave, pasauli“ ir „Imk mano ranką“.

Pristatyti atvykę poetai, klausytasi jų skaitomos kūrybos, minčių. Renginio pabaigoje skambėjo jaunosios poetės iš Kuršėnų Aistės Kazlauskaitės eilėmis sukurta daina, kurią atliko Neringa Bernadickienė ir Banguolė Laivienė.

Padėkos už prasmingus literatūrinius susitikimus, už žmonėms dovanojamą poetinio žodžio grožį, atgaivą tarė Baisogalos seniūnas Romas Kalvaitis, Baisogalos seniūnijos vyr. specialistė Vilija Kaščionienė ir Radviliškio viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė.


19 liepos, 2024

,,Iš Kirdeikių kaimo sveikinu Ignaliną… „, – sakė žinomas menininkas Gintaras Gesevičius savo tapybos parodos, papuošusios miesto šventės programą, atidaryme. […]

18 liepos, 2024

Pirmąją medalininkystės kibirkštį 1984-aisiais į Telšius atvežė menininkai Antanas Olbutas ir Aloyzas Janušauskas. Šiandien keturiasdešimtuosius metus skaičiuojanti seniausia Europoje Tarptautinė […]

Kalniečių parko skaitykla - renginys
18 liepos, 2024

Vasarojančius mieste Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia lankytis skaityklose Dainavos, Kalniečių ir Santarvės parkuose. Čia galima rasti ne tik […]

17 liepos, 2024

Tojamos stiklo meno muziejuje (Japonija) surengtoje iškilmingoje ceremonijoje menininkei Daliai Truskaitei įteikta Tojamos tarptautinės stiklo parodos 2024 aukso premija. Apdovanojimų […]

Gedimino Kartano nuotr.
17 liepos, 2024

Panevėžyje atidarytas naujausias Lietuvoje šiuolaikinio meno muziejus „Stasys Museum“ sulaukė didžiulio lankytojų susidomėjimo – vos per mėnesį muziejuje apsilankė beveik […]

16 liepos, 2024

Liepos 13-ąją minima Durbės mūšio pergalės sukaktis ir Žemaičių tautos vienybės diena. Šia proga Telšių kultūros centras paruošė pilną šios […]

Bibliotekos nuotr.
15 liepos, 2024

Nuo liepos 12 d. Radviliškio viešosios bibliotekos kiemelio languose veikia Medžio drožėjų plenero fotografijų paroda. Šioje parodoje užfiksuotos įgyvendinto Viešosios […]

Mažosios kultūros sostinės vėliava Tauragnų krašto bendruomenės pirmininkės Danguolės Trimonienės ir Tauragnų seniūno Alvydo Danausko rankose / Valdo Mintaučkio nuotr.
12 liepos, 2024

Lietuvos mažųjų kultūros sostinių projektų atrankos posėdyje išrinktos 2025 metų mažosios kultūros sostinės, atstovaujančios kiekvienam etnografiniam regionui. Paraiškas vertinusi komisija […]

Algimanto apygardos partizanai / Iš kairės: Algimanto apygardos Ryšių skyriaus viršininkas Albinas Kubilius-Rūgštymas, Žaliosios rinktinės vadas J. V. Česnakavičius-Daujotas, apygardos vadas A. Starkus-Montė, kiti neatpažinti. Iš Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus fondų
11 liepos, 2024

Jonas Vitautas (taip dokumente) Česnakavičius gimė 1924 m. liepos 12 d. Panevėžio aps. Smilgių vls. Dambavos parapijos Valdeikių k. ūkininkų […]

9 liepos, 2024

Liepos 1–5 dienomis Čiuteliuose (Radviliškio r. sav.) esančiame Eugenijaus Miselio ūkyje, kur kadaise ūkininkavo P. Plechavičius, įgyvendinant Radviliškio viešosios bibliotekos […]

9 liepos, 2024

Ir vėl Dubingiai. Ir vėl atradimai. Šiuokart miestelio šv. Jurgio bažnyčioje „susituokė“ du neįtikėtinai tolimi žanrai ir kalbėjimo būdai. Tokie […]

7 liepos, 2024

2024 m. liepos 6 d. Chaimo Frenkelio vilos parke Šiauliuose, minint Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną, atidarytas XXI tarptautinis […]

7 liepos, 2024

Ką tik pasibaigus Lietuvos dainų šventei „Kad giria žaliuotų“ kultūros ministras Simonas Kairys dėkoja visiems jos organizatoriams ir dalyviams už […]

3 liepos, 2024

Vieną birželio šeštadienį Plokščiuose vyko didelė šventė – Panemunių mokyklos-daugiafunkcio centro Plokščių skyriuje surengta konferencija „Suomijos kultūrinio gyvenimo atspindžiai Plokščiuose“, […]

Bibliotekos nuotr.
1 liepos, 2024

Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka šiuo metu įgyvendina projektą „Generolas P. Plechavičius Čiutelių palivarke“, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros […]

30 birželio, 2024

Daukanto aikštėje vykusioje Dainų šventės vėliavos pakėlimo ceremonijoje dalyvavęs prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad lietuviai yra dainų ir poezijos tauta. […]

29 birželio, 2024

Šeštadienį Kauno Dainų slėnyje ypatingu Dainų dienos renginiu „Miškais kalnai žaliuoja“ atidarytas šimtmetį mininčios Dainų šventės „Kur giria žaliuoja“ koncertų ciklas. […]

29 birželio, 2024

Šeštadienį Kaune, Dainų slėnyje, prasideda savaitę truksianti šimtmečio Dainų šventė. Pasak miesto savivaldybės, renginyje tikimasi sulaukti apie 10 tūkst. dalyvių […]

28 birželio, 2024

Tvarią kultūros ir švietimo sąveiką per valstybės finansuojamą kultūrinės edukacijos programą „Kultūros pasas“ skatinęs projektas ir jo sėkmingai įgyvendintos veiklos […]

Pašto ženklų blokas Dainų šventei – 100 metų
28 birželio, 2024

Jau rytoj, birželio 28-ąją, prekyboje pasirodys menininkės Irmos Balakauskaitės kurtas pašto ženklų blokas „Dainų šventei – 100 metų“. Tai pirmasis […]