1 birželio, 2016
Kristinos Diržinauskaitės ir Radviliškio viešosios bibliotekos informacija

„Poezijos pavasaris 2016“ Radviliškio rajone

Gegužės 28 dieną Radviliškio rajone vyko 52-ojo tarptautinio „Poezijos pavasario“ renginiai.

„Poezijos pavasaris 2016“ pirmiausia poezijos bičiulius sukvietė į Viešąją biblioteką. Čia šventę pradėjo Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis. Jis pasveikino atvykusią poetų grupę, pasidžiaugė, kad poezijos paukštė kasmet užsuka ir į Radviliškio rajoną. Svečius savo romansais pasveikino Radviliškio viešosios bibliotekos renginių organizatorė Vilma Merkytė ir Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos muzikos mokytoja Ina Petraitienė. Poetus pristatė grupės vadovė, poetė Zita Mažeikaitė. Ji priminė, kad sukanka 75 metai nuo bolševikų vykdytos masinės lietuvių tremties į Sibirą. Tad neatsitiktinai pirmajai iš poetų žodį suteikė Eglei Juodvalkei, gimusiai Jungtinėse Amerikos Valstijose, lietuvių emigrantų šeimoje, ir, kaip ji pati sakė, kūryboje tiesiog sergančiai partizanų tema. Eglė Juodvalkė, puikiai kalbanti lietuviškai, kelių poezijos knygų ir autobiografinės knygos „Cukraus kalnas“ autorė, ir šiame susitikime paskaitė savo eilėraščių partizanų tema.

Eugenijus Ališanka gimė Sibire. Tai – kelių poezijos, esė knygų autorius, verčia į užsienio kalbas, apdovanotas įvairiomis premijomis. Pažintis su juo ir jo kūryba radviliškiečiams buvo taip pat įsimintina.

Vėliau Zita Mažeikaitė pristatė poetą, laikraščio „Nemunas“ redaktorių Viktorą Rudžianską. Jos nuomone, tas žmogus yra lyg stulpas, ant kurio laikosi visas Kauno literatūrinis pasaulis. Kaip ir kitiems svečiams, V. Rudžianskui už jo paskaitytus eilėraščius klausytojai dėkojo šiltais plojimais.

Tadas Žvirinskis – farmacininkas, poetas. Pasak Z. Mažeikaitės, tarp šios profesijos atstovų poezijos kūrėjų nėra daug, tad šiai „Poezijos pavasario 2016“ grupei tuo atžvilgiu labai pasisekę. T. Žvirinskis pasipasakojo, kad poeziją pradėjo kurti, nes turėjo labai gerą lietuvių kalbos mokytoją. Jis susirinkusiesiems paskaitė savo nuotaikingų eilėraščių.

Visus labai sujaudino susitikimas su Halyna Kruk – viešnia iš Ukrainos, filologe, dėstytoja, poete. Ji savo kalba paskaitė eilėraščių, alsuojančiu laikmečiu, į klausytoją prabylančiu jaudinančiu kontrastu tarp karo tematikos ir jaunų žmonių meilės, aistros gyventi. Tuos pačius viešnios eilėraščius lietuviškai skaitė V. Rudžianskas, kuris juos ir išvertė.

Susitikimas buvo proga išgirsti Zitos Mažeikaitės kūrybos. Skambėjo jos eilėraščiai, sušildyti žmogiškomis emocijomis, patirčių nuoširdumu, talpiu ir savitu žodžiu.

Aktorius, režisierius Ramūnas Abukevičius gana įtaigiai paskaitė Adomo Mickevičiaus kūrybos.

Šventės pabaigoje grupės vadovė Zita Mažeikaitė padėkojo visiems klausytojams už dėmesį, almanachus „Poezijos pavasaris 2016“ padovanojo Viešajai bibliotekai ir rajono merui A. Čepononiui. Radviliškio viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė padėkojo atvykusiems svečiams, ypač Ukrainos atstovei, linkėdama jos šaliai išsikovoti laisvę ir nepriklausomybę, kaip ją išsikovojo Lietuva. Direktorė „Poezijos pavasario 2016“ grupei padovanojo šios bibliotekos išleistų leidinių, išsakė viltį, kad tradicinis poezijos renginys ir ateityje džiugins Radviliškio krašto žmones.

Kitas šių kūrėjų susitikimas tądien surengtas Pašušvyje. Poetus į miestelį atlydėjo Radviliškio rajono viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė ir jos pavaduotoja Vida Marcinkienė.

Miestelio centre svečius pasitiko Pašušvio pagrindinės mokyklos direktorė Romalda Šiurnienė, Grinkiškio seniūnijos seniūnės pavaduotoja Dalia Kšanienė, Pašušvio kultūros namų specialistė Rima Juozaitienė ir Pašušvio miestelio ir mokyklos bibliotekininkė Lina Lydikaitienė. Skambant armonikos garsams, pašušviečiai pavaišino poetus naminiu sūriu.

Šventę pradėjo Pašušvio pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Kristina Diržinauskaitė. Ji pasveikino renginio žiūrovus ir svečius ir perskaitė eilėraštį „Pašušvio šalis“. Toliau renginį vedė ir apie poetus pasakojo poetė ir vertėja Zita Mažeikaitė.

Pirmasis eilėraščius skaitė Eugenijus Ališanka. Skambėjo epiniai eilėraščiai „Žiemos rūpesčiai“ (skirta K.Donelaičiui) ir „Odisėjo šešėlis“.

Paskui kūryba dalijosi iš Ukrainos atvykusi poetė Halyna Kruk. Ji ukrainiečių kalba perskaitė eilėraščius „Nuostabūs penkiolikmečiai“ ir „Paaugliai“. Vertėjas Viktoras Rudžianskas pateikė šių eilių vertimus. Kūrinių tematika – karas, sėjantis mirtį, ir nemari jaunų žmonių meilė bei aistra gyventi nepaisant sudėtingų aplinkybių.

Eglė Juodvalkė perskaitė tris eilėraščius apie partizanus: „Kilo daugelis į nelygią kovą“, „Ir man jau laikas“, „Palaidosiu tave, širdie“.

Pristatytas Viktoras Rudžianskas prisiminė šviesios atminties aktorę Rūtą Staliliūnaitę, kuri yra palaidota Pašušvio miestelio kapinėse. Jis perskaitė eilėraščius „Prieš gimstant“, „O bobų vasara“, „Sekundės neišsivaduoja iš sieninio laikrodžio“.

T. Žvirinskis perskaitė eilėraštį „Gyvoji vasara“. Prisipažino, jog vienas labiausiai mėgstamų jo poetų yra Sigitas Parulskis. Salėje sėdėjusiam jaunimui T. Žvirinskis paskyrė keletą šmaikščių eilių, kurios klausytojus ne tik nustebino, bet ir prajuokino.

Paskui savo eiles skaitė poetė Zita Mažeikaitė. Skambėjo eilėraščiai apie tėviškę, vaikystę ir tėvą, kuris turėjo skiedrų gaminimo mašiną. Išgirdome eilėraščius „Sesuo šveičia grindis“, „Iš lėto ateina katė“, „Meilė kaip žolė“.

Aktorius ir režisierius Ramūnas Abukevičius pakvietė nukeliauti į XIX amžių ir prisiminti, kaip žmonės gyveno anksčiau. Jis perskaitė Silvestro Gimžausko poemą „Lietuvos pagyrimas“. Poema parašyta tarmiškai, klausytojai liko sužavėti vaizdinga kūrinio kalba.

Šventės pabaigoje grupės vadovė Zita Mažeikaitė dėkojo visiems klausytojams ir dovanojo net tris „Poezijos pavasaris 2016“ almanachus: vienas jų atiteko Pašušvio pagrindinei mokyklai, kitas – miestelio bibliotekai, trečias – vietos bendruomenei. Svečiams padėkos žodį tarė Pašušvio pagrindinės mokyklos direktorė Romalda Šiurnienė ir Grinkiškio seniūnijos seniūnės pavaduotoja Dalia Kšanienė. Mokiniai svečiams įteikė rankų darbo knygų skirtukus. Mokytoja Kristina Diržinauskaitė perskaitė eilėraštį „Skaitytojas“, padėkojo klausytojams už ištikimybę poezijai ir pakvietė visus nusifotografuoti miestelio centre prie guobos.

Paskutinė poetinė poezijos paukštės lankymosi vieta rajone – Baisogala. Prie pat tenykščio dvaro parko vartų dalyvius pasitiko netradicinė kapelija „Dainoriai“, vadovaujama Pauliaus Kablio. Svečiams šoko „Jaunių ir „Jaunučių“ šokių kolektyvai (vadovė Neringa Bernadickienė). Baisogalietis dainininkas Lukas Katilius ir jam pritariančios mergaitės padainavo dainas „Aš žiūriu į tave, pasauli“ ir „Imk mano ranką“.

Pristatyti atvykę poetai, klausytasi jų skaitomos kūrybos, minčių. Renginio pabaigoje skambėjo jaunosios poetės iš Kuršėnų Aistės Kazlauskaitės eilėmis sukurta daina, kurią atliko Neringa Bernadickienė ir Banguolė Laivienė.

Padėkos už prasmingus literatūrinius susitikimus, už žmonėms dovanojamą poetinio žodžio grožį, atgaivą tarė Baisogalos seniūnas Romas Kalvaitis, Baisogalos seniūnijos vyr. specialistė Vilija Kaščionienė ir Radviliškio viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė.


13 liepos, 2025

Pasaulinę lietuvių filmo „Svečias” premjerą prestižiniame Karlovi Varų kino festivalyje vainikavo įspūdingas įvertinimas – Vytautas Katkus pelnė geriausio režisieriaus apdovanojimą. […]

7 liepos, 2025

Prie Druskininkuose atidengtos skulptūros poeto Justino Marcinkevičiaus atminimui visą savaitgalį būriavosi žmonės. Skulptoriaus Vidmanto Gylikio ir architekto Lino Krūgelio sukurtas […]

Muziejininkė, Žeimelio bendruomenės pirmininkė Daiva Skrupskelytė / Daivos Červokienės nuotr.
4 liepos, 2025

ŽEIMELIS. 525-ąsias įkūrimo metines minintis Šiaurės Lietuvos miestelis šiemet yra viena iš šalies mažosios kultūros sostinių. Šv. apaštalų Petro ir […]

3 liepos, 2025

Šį pavasarį trijose Šalčininkų rajono mokyklose vykusiuose kūrybiniuose užsiėmimuose 12–18 metų jaunuoliai bendradarbiavo su profesionaliais aktoriais. Projekto „Receptas kultūrai“ dalyviai […]

1 liepos, 2025

Kultūros ministro Šarūno Biručio įsakymu paskirtos Kultūros centrų premijos už pastarųjų penkerių metų aktyvią ir kryptingą veiklą. „Kultūros centrai yra […]

27 birželio, 2025

Šiemet Klaipėdos miesto savivaldybės iniciatyvai „Klaipėdiečio tribūna” sukanka 20 metų. Tai unikali atvira erdvė gyventojams, kviečianti prieš kiekvieną miesto tarybos […]

„FIXUS Mobilis“ nuotr.
27 birželio, 2025

Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas […]

Rolando Parafinavičiaus nuotr.
26 birželio, 2025

2025 m. birželio 13–23 d. Šiauliuose, Talkšos ežero pakrantėje, įvyko išskirtinis, originalumu ir autentika alsuojantis kūrybinis vyksmas didelio formato šamotinių […]

23 birželio, 2025

Lenkijos kultūros ministerija rengia planus Rusijos invazijos atveju į užsienį perkelti vertingiausius meno kūrinius, pranešė britų dienraštis „The Financial Times“. […]

21 birželio, 2025

Į Dainų šventės renginių programą Seimas oficialiai įtraukė Pasaulio lietuvių vienybės dieną, kurioje dalyvauja užsienio lietuvių bendruomenės ir jų vaikų, […]

18 birželio, 2025

Ignalinos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje birželio 17-ąją šiltai sutikta buvusi ilgametė ,,Šaltinėlio“ mokyklos direktorė, pedagogė, dainų ansamblio ,,Atgaiva“ narė  Alytė […]

Didvyžių parapijos žmonių grupė gegužines gieda prie Valaičių sodybą Žynių kaime menančio kryžiaus / Birutės Nenėnienės nuotr.
18 birželio, 2025

Vėsoką gegužės pavakarę, horizonte telkiantis lietaus debesims, per žydinčių rapsų ir bekylančių žiemkenčių laukus prie Žynių kaimo kryžiaus nuskambėjo Didvyžių […]

12 birželio, 2025

Šiandien Europos Komisija ir „Europa Nostra“ paskelbė 2025 metų Europos paveldo apdovanojimų laimėtojus. Juos išrinko nepriklausoma 11 ekspertų komisija, įvertinusi […]

11 birželio, 2025

Populiarumo rekordus mušantis gastronominis turizmas gali tapti puikiu kelionės kelrodžiu. Rinktis, kur keliauti pagal pilvą? Kodėl gi ne! Štai kuo […]

Panevėžio Alfonso Lipniūno progimnazijos mokinių programėlė / Danutės Krikščiūnienės nuotr.
6 birželio, 2025

Gegužės 30 dieną Talkonyse (Pasvalio r.), kunigo kankinio Alfonso Lipniūno gimtinėje, surengta, tradicinė šventiška Mojava. Šiose gegužinėse pamaldose svečiavosi Panevėžio […]

30 gegužės, 2025

Tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris“, prasidėjęs dar 1965 metais, šiemet jau 61-ąjį kartą pražysta eilėmis. Lietuvoje šį iškilų kultūrinį įvykį […]

30 gegužės, 2025

Panevėžio rajono savivaldybės skiriama Gabrielės Petkevičaitės-Bitės literatūrinė premija šiemet atiteko rašytojui Alvydui Šlepikui už 2023 metais išleistą knygą „Namas anapus […]

29 gegužės, 2025

Gegužės 29 d. Vilniuje, Užupio ir Krivių gatvių sankryžoje, buvo atidengta skulptūra, skirta 2008 m. mirusiam poetui Sigitui Gedai. Nepaisant […]

Rimas Tuminas, L. Lavastes nuotr.
27 gegužės, 2025

Nuo pat Vilniaus mažojo teatro atidarymo lankytojų akį traukia fojė sienos nišoje kabantis varpas. Jis išlietas ir nišoje įkurdintas teatro […]

Beno Lyrio nuotr.
23 gegužės, 2025

Gegužės 22 d., ketvirtadienį, Radviliškio viešojoje bibliotekoje vyko jaukus ir kupinas jautrių emocijų vakaras kartu su rašytoju kunigu Benu Audriumi […]

Regionų naujienos