26 liepos, 2023
ELTA

Prie Vyriausybės protestuojantys „Lifosos“ profsąjungos darbuotojai reikalauja apsaugoti bendrovę nuo uždarymo

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir AB „Lifosa“ Nepriklausomos Profesinės Sąjungos mitingas prie Vyriausybės. ELTA / Josvydas Elinskas

Trečiadienį, reaguojant į planuojamą laikiną fosforo trąšų gamyklos „Lifosą“ uždarymą, prie Vyriausybės rūmų Vilniuje vyksta Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir AB „Lifosa“ nepriklausomos profesinės sąjungos surengtas mitingas. Jame dalyvaujantys apie 400 profsąjungų narių reikalauja apsaugoti bendrovę nuo uždarymo, švelniau taikyti tarptautinių sankcijų taisykles.

„Mes maitiname žemę, žemė maitina šeimas“, „900 šeimų – be pajamų“, „Ne Lifosos konservavimui“, „Norime dirbti čia, nenorime migruoti“, – tokius ir panašius plakatus rodė mitinguojantys profsąjungų nariai.

„Pagrindinis mitingo tikslas yra išsaugoti 900 darbo vietų, išsaugoti tokį fabriką. Nes uždarys, žmonės neturės darbo ir iš ko tada gyvens 900 žmonių ir 900 šeimų? Kitas dalykas, valstybė nebeteks mokesčių, kurie buvo mokami labai geri. O dar kitas dalykas – ką, metalo laužas liks? Nes ką su tuo fabriku darys po to“, – trečiadienį protesto metu teigė „Solidarumo“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.

Pasak jos, įmonės vadovybė bandė susitarti su ministerijomis ir Vyriausybe dėl tolesnės veiklos, bet institucijų veiksmai ir komunikacijos trūkumas sudaro įspūdį, kad nenorima reaguoti į bendrovės problemas.

„Institucijos turi atsisėsti normaliai su įmonės vadovybe, su laikinuoju administratoriumi ir išsiaiškini, kokia yra problema, kokios kliūtys. Nes ministrė pirmininkė sakė, kad nori, jog fabrikas dirbtų, bet iš kitos pusės atėjęs administratorius pradeda vykdyti sankcijas, pagal visas taisykles, tai įmonė iš esmės negali veikti. Kur ta problema? Tai susėskime ir spręskime ją. Bet dabar toks įspūdis, kad niekas su niekuo nesikalba. Vadovybė Seime susitiko su visomis institucijomis kovo mėnesį, jokių sprendimų nebuvo priimta. Dabar jau liepa ir vėl jokių sprendimų“, – aiškino profsąjungos pirmininkė.

„Kodėl kitose šalyse veikia to paties koncerno įmonės? Nes yra suinteresuotumas veikti. Ir aš suprantu, kad procedūros yra sunkios, bet pasimokykime“, – pridėjo ji.

„Lifosa“ įmonės nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininko Vitalijus Varnas teigė, kad įvykus konservavimui bendrovę gali palikti apie 80 proc. darbuotojų.

„Nuo spalio 1 d. gali prasidėti atleidimo laikotarpis. Rugpjūčio 2 d. turėsime susėsti su vadovybės darbuotojais ir atrinkti, kuris darbe pasiliks, kuris – ne. Bet tų, kurie nepasiliks yra didesnė dalis, apie 80 proc. darbuotojų gali prarasti darbo vietas“, – mitinge kalbėjo V. Varnas.

Kėdainių rajono savivaldybės mero Valentino Tamulio teigimu, „Lifosoje“ darbuotojų atlyginimas visuomet buvo apie 1 tūkst. eurų didesnis nei Kauno regione, o jei įmonė iš tikro netektų 80 proc. darbuotojų, tektų atleisti apie 700 žmonių.

Jis taip pat pabrėžė, jog „Lifosa“ yra svarbus Kėdainių regiono socialinis partneris, socialinių, kultūrinių, visuomeninių projektų rėmėjas.

„Lifosa“ vienareikšmiškai turi dirbti. Neleiskime sužlugti tokiai įmonei, su tokiu dideliu darbuotojų skaičiui, pelningai dirbančia įmone“, – kalbėjo V. Tamulis.

Mero teigimu, bendrovė valstybei, savivaldybei perveda didelę mokesčių sumą, savivaldybė netektų apie 0,5 mln. eurų biudžeto įplaukų.

„Lifosai“ tapus „EuroChem“ sudėtine dalimi, įmonė sumokėjo valstybei kažkur 472 mln. eurų mokesčių, (….) įmonė visąlaik dirbo pelningai, svariai prisidėdavo savo įplaukomis į valstybės biudžetą“, – sakė V. Tamulis.

„Kėdainių rajono savivaldybė gauname iš šios įmonės nekilnojamojo turto mokestį, žemės mokestį. Bendroje sumoje – apie virš pusės milijono“, – pabrėžė jis.

„Lifosa“ laikinojo administratoriaus atstovas: nesame suinteresuoti veiklos stabdymu

Reaguodamas į mitingą, AB „Lifosa“ laikinojo administratoriaus atstovas Gintaras Adomonis teigė, kad nuolatos dedamos pastangos užtikrinti tolimesnę įmonės veiklą nepažeidžiant sankcijų režimų.

„Mes nuolat bendraujame tiek su įmonės vadovybe, tiek su Lietuvos institucijomis, todėl galiu pasakyti, kad įmonės veiklos stabdymu nesame suinteresuoti nei mes, nei valstybė. Esu tikras, kad sprendimai, leidžiantys įmonei veikti nepažeidžiant sankcijų režimo, egzistuoja ir tikiuosi, kad bendromis pastangomis jie bus surasti. Kartu su komanda dirbti pradėjome nuo gegužės 24 dienos, per kiek daugiau nei du mėnesius gavome beveik 400 prašymų atlikti sandorius. Iki šiol visas 400 užklausų patvirtinome, sprendimą absoliučiai daugumai jų priėmėme per parą. Administratorius tvirtina visus mokėjimus: nuo buities smulkmenų iki įmonės veiklos tęstinumui užtikrinti privalomų prekių“, – teigė G. Adomonis.

Taip pat, anot jo, šiuo metu analizuojamas prašymas leisti „Lifosai“ tęsti veiklą dirbant su Vokietijoje esančia įmone „Eurochem Agro“.

„Šiuo metu tikriname ir analizuojame „Lifosos“ prašymą leisti dirbti su Vokietijoje veikiančia grupės įmone „Eurochem Agro“, kurį įmonė pateikė liepos 13 d., o papildomus reikalingus dokumentus – vakar. Tai galėtų būti vienas iš problemos sprendimo būdų, jei paaiškėtų, kad iš sandorio naudos negautų sankcionuoti asmenys“, –paminėjo jis.

Mitinguotojai nemano, kad bendrovės konservavimas yra pateisinamas

Mitinguojantys „Lifosa“ profsąjungų nariai nemano, kad tai, jog bendrovės akcijas valdo įmonė, priklausanti sankcionuojamiems Rusijos verslininkams turi reikšti jos uždarymą ir šimtų darbo vietų praradimą. Anot jų, gamyklos konservavimas yra perdėtos reakcijos rezultatas.

„Kaip gali negirdėti žmonių. Juk mes ne iš gero gyvenimo čia atvažiavome. Mes atvažiavome reikalauti to, ko mums reikia! (…) Aš galvoju, kad perdėta viskas, nes galima rasti kitokių sprendimų, kurių yra Europoje. Ir tikimės, kad blogiau nebus“, – Eltai teigė vienas iš mitinguotojų.

Taip pat, anot dalyvavusiųjų mitinge, tai priminimas valdžiai, kad ši yra įsipareigojusi dirbti Lietuvos žmonėms ir spręsti jų problemas.

„Aš manau, kad žmonės turi problemą ir turi teisę reikalauti jos sprendimo. O Lietuvos valdžia yra įsipareigojusi dirbti Lietuvos žmonėms ir spręsti problemą“, – Eltai aiškino mitinguotoja.

„Lifosa“ praėjusį ketvirtadienį pranešė, kad supranta ir palaiko darbuotojų organizuojamą mitingą.

Įmonė patvirtino, kad bendrovės profsąjungos ir vadovybė jau susitarė, kad konsultacijos dėl darbuotojų atleidimo ir su tuo susijusių pasekmių prasidės rugpjūčio 2 dieną.

ELTA primena, kad liepos 3-iąją „Lifosą“ valdanti Rusijos kapitalo grupė „EuroChem“ pranešė, kad bendrovė gali būti laikinai konservuojama, o su šalies valdžia nepavykus sutarti dėl jos veiklos normalizavimo bus konsultuojamasi dėl gamyklos likimo apskritai. Konservavimo metu dalį darbuotojų žadama išsaugoti.

Taip nutarta po daugiau kaip metus trunkančių tiekimo grandinės sutrikimų ir amoniako trūkumo, Vyriausybei pritaikius „Lifosai“ sankcijas ir paskyrus laikinąjį administratorių.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė oligarchui Andrejui Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą.

„EuroChem Europe“ vadovas ir „Lifosos“ valdybos pirmininkas Marcas Hechleris birželio pradžioje teigė, kad gamyklos ateitis priklausys nuo to, ar ji galės būti „EuroChem“ grupės tiekimo ir pardavimų grandinės dalimi, tačiau Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas tuomet sakė, kad toks variantas neįmanomas.

„Lifosos“ vadovas ir jos akcininkės „EuroChem“ darbuotojas Andrijus Savčukas birželį sakė, kad dėl daugiau nei metus trunkančių apribojimų bendrovė jau prarado apie 100 mln. eurų pajamų. „Lifosa“ pernai uždirbo 30,3 mln. eurų grynojo pelno – keturis kartus mažiau nei 2021 metais (120,7 mln. eurų), bendrovės pajamos sumažėjo beveik perpus – iki 274,5 mln. eurų (2021 metais – 526 mln. eurų).

Nuo gegužės 24-osios Finansų ministerija laikinąja „Lifosa“ administratore metams paskyrė Gintaro Adomonio vadovaujamą bendrovę „Valnetas“, kuri dirba su advokatų profesine bendrija „Noor legal“ ir finansinių technologijų įmone „Banking lab“.

Pirmadienį su „Lifosos“ profesinių sąjungų vadovais susitikusi premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad Vyriausybė yra suinteresuota, kad bendrovė būtų išsaugota ir tęstų veiklą.

Užimtumo tarnyba siūlytų alternatyvas atleidžiamiems „Lifosos“ darbuotojams

Užimtumo tarnyba (UŽT) ruošiasi planuojamam laikinam fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ uždarymui ir darbuotojų atleidimui bei siūlys darbo netekusiems Kėdainių rajono gyventojams alternatyvas, sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Taip ministrė teigė trečiadienį greta Vyriausybės vykus Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir „Lifosos“ nepriklausomos profesinės sąjungos mitingui. Jo dalyviai įspėja, kad užkonservavus gamyklos veiklą, darbo netektų apie 80 proc. arba 700 įmonės darbuotojų.

„UŽT (…) pasiūlė pagalbą tiek „Lifosos“ darbuotojams, tiek su pačia „Lifosa“ palaikome ryšį. Būtume pasiruošę ir su pasekmėmis taip pat dirbti, siūlyti darbuotojams alternatyvas, vertinti jų kompetenciją ir spręsti tą klausimą, jei (…) reikėtų darbuotojams pasiūlyti alternatyvą“, – Vyriausybėje žurnalistams komentavo M. Navickienė.

Pasak jos, UŽT jau yra „budėjimo režime“ ir vertina „Lifosos“ darbuotojų galimybes iš naujo įsitvirtinti Kėdainių rajono darbo rinkoje.

„Nereikėtų net laukti atleidimo lapelių, jau dabar Užimtumo tarnyba vertina, kokios galėtų būti alternatyvos, kokių kompetencijų žmonių reikia regione“, – sakė ji.

„Tai nebūtų paprastas iššūkis, bet sprendimų paieška vyktų, ieškotume, kaip padėti“, – pabrėžė M. Navickienė.

ELTA primena, kad liepos 3-iąją „Lifosą“ valdanti Rusijos kapitalo grupė „EuroChem“ pranešė, kad bendrovė gali būti laikinai konservuojama, o su šalies valdžia nepavykus sutarti dėl jos veiklos normalizavimo bus konsultuojamasi dėl gamyklos likimo apskritai. Konservavimo metu dalį darbuotojų žadama išsaugoti.

Taip nutarta po daugiau kaip metus trunkančių tiekimo grandinės sutrikimų ir amoniako trūkumo, Vyriausybei pritaikius „Lifosai“ sankcijas ir paskyrus laikinąjį administratorių.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė oligarchui Andrejui Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą.

„EuroChem Europe“ vadovas ir „Lifosos“ valdybos pirmininkas Marcas Hechleris birželio pradžioje teigė, kad gamyklos ateitis priklausys nuo to, ar ji galės būti „EuroChem“ grupės tiekimo ir pardavimų grandinės dalimi.

„Lifosos“ vadovas ir jos akcininkės „EuroChem“ darbuotojas Andrijus Savčukas birželį sakė, kad dėl daugiau nei metus trunkančių apribojimų bendrovė jau prarado apie 100 mln. eurų pajamų. „Lifosa“ pernai uždirbo 30,3 mln. eurų grynojo pelno – keturis kartus mažiau nei 2021 metais (120,7 mln. eurų), bendrovės pajamos sumažėjo beveik perpus – iki 274,5 mln. eurų (2021 metais – 526 mln. eurų).

Įmonėje, „Sodros“ duomenimis, liepos 25 d. dirbo 907 darbuotojai.


27 balandžio, 2024

Statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas teigia, kad per 2023 m. Lietuvoje veikiančios statybos bendrovės užsienio rinkose įvykdė darbų, kurių vertė […]

26 balandžio, 2024

Nuo balandžio 25 d., arba Šv. Morkaus dienos, lietuviai pradėdavo darbus daržuose ir pirmiausia sėdavo morkas. Miesto daržininkystė populiarėja ir […]

26 balandžio, 2024

Jeigu reikalingos šeimos gydytojų ir odontologų paslaugos, apsilankykite šeimos klinikoje. Čia dirbantys specialistai atskubės Jums į pagalbą įvairiais atvejais – […]

Pašto ženklai su Plačiažnypliu vėžiu ir Mažažiede lelija
26 balandžio, 2024

Šiandien, balandžio 26 d, Lietuvos paštas išleidžia menininkės Darios Podluzhnos kurtus pašto ženklus „Europa. Povandeninė fauna ir flora“. Ant naujausių […]

25 balandžio, 2024

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė ketvirtadienio vakarą pasveikino iniciatyvos „Blossom of Hope“ („Sužydėjusi viltis“), skirtos atkreipti dėmesį į krūties vėžio ankstyvosios […]

Lina Petronienė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
25 balandžio, 2024

Rinkimų repeticijos metu Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) galimai nutekino tūkstančių rinkėjų duomenis, praneša portalas „lrytas.lt“. Portalo žiniomis, praėjusį antradienį vienas […]

Remigijus Žemaitaitis. Andriaus Ufarto (ELTA) nuotr.
25 balandžio, 2024

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis antisemitiniais pareiškimais sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, ketvirtadienį konstatavo Konstitucinis Teismas (KT). „Lietuvos […]

25 balandžio, 2024

Jeigu jus domina Apple Watch išmanieji laikrodžiai arba tokį jau turite, norint išnaudoti pilną jo funkcionalumą, reikėtų pasirūpinti prijungimu prie […]

25 balandžio, 2024

Vilniaus Rotušėje 16-ą kartą įteikti „Auksinės mediko širdies“ apdovanojimai labiausiai sveikatai nusipelniusiems gydytojams, slaugytojams ir sveikatos apsaugos darbuotojams. Pirmą kartą […]

25 balandžio, 2024

Balandžio 24 d. Mykolo Romerio universitete (MRU) apdovanoti aktyviausių Lietuvos bendruomenių konkurso nugalėtojai. Jau dešimtą kartą vykęs respublikinis konkursas „Bendruomenė […]

25 balandžio, 2024

Darbdavys siūlo šalia pagrindinių pareigų padirbėti papildomai? Dažniausias klausimas – ar reikia sudaryti naują darbo sutartį? Ne, nereikia. Dėl darbo […]

25 balandžio, 2024

Nors saugumui kelyje skiriamas didelis dėmesys, tačiau eismo įvykiuose žuvusių ir sužeistų pėsčiųjų skaičius pastaraisiais metais vėl išaugo. 2023-aisiais sužeista […]

24 balandžio, 2024

„Gyvenu Lietuvoje, noriu  suprasti žmones ir aplinką, kurioje gyvenu, jau daug išmokau, tačiau kalbėti dar ne visai drąsu“, – ukrainietė […]

23 balandžio, 2024

Vyriausybė planuoja skirti per 445 tūkst. eurų Viršuliškių daugiabučio gaisro padarinių šalinimui bei žalos atlyginimui. Tai numatyta antradienį Finansų ministerijos […]

23 balandžio, 2024

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau […]

23 balandžio, 2024

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Nors iki oficialaus „Android 15“ […]

23 balandžio, 2024

Į Kultūros paveldą įrašytas Vilniaus pakraštyje esantis Kazbėjų tiltas, kurio rekonstrukcijos ilgai laukė vietos bendruomenė bei sostinės vairuotojai, pagaliau bus […]

Sauliaus Žiūros nuotr.
22 balandžio, 2024

Vilniuje prie pat Vakarinio aplinkkelio, Girulių g. 23 sutvarkyta nauja viešoji erdvė. Joje įrengtas apšviestas pasivaikščiojimo takas su galimybe prisėsti […]

22 balandžio, 2024

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) informuoja, kad sostinės Pilaitės rajone įmonė neteisėtai iškirto 34 saugotinus medžius. Nurodoma, kad balandžio 9 dieną […]

22 balandžio, 2024

Pirmadienį Nepriklausomybės aikštėje kelios dešimtys žmonių susirinko į protesto akciją, skirtą solidarizuotis su už prekyba kanapių produktais nuteistu Martynu Simanynu. […]