9 rugsėjo, 2016
Zita Sinkevičienė, Akmenės rajono viešosios bibliotekos direktorė

Rašytojo Vytauto Almanio vakaras Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje

„Atrodo, esu išvaikščiojęs kiekvieną Viešučių, savo kaimo, žemės pėdą, o prieš daugiau nei dešimt metų prie pat Latvijos sienos, rytinėje dalyje, žiūriu – telkšo mažytis, gal kelių arų didumo ežerėlis. Greta šaltinis, dar truputį aukščiau tarp žolių lyg ir nori iš žemės gilumos prasiveržti versmė. Kaip vėliau sužinojau, ta maža balutė – ežerėlis turi vardą – Tervetės akis, gražios Latvijos upės pradžių pradžia. Nors, kiek tos Tervetės Lietuvoje ir yra, gal kokie du ar trys šimtai žingsnių“.

Šia prasminga esė ištrauka „Tervetės akies žūtis“, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė pradejo literatūrinį renginį, naujos gerbiamo rašytojo, publicisto, aplinkosaugininko, miškininko Vytauto Almanio knygos pristatymą „Tolstančios salos“. Tai šeštoji knyga, rašytojas ją vadina atpasakotų tikrų įvykių iš žmonių istorijos knyga. Knygos redaktorius, gerbiamas žurnalistas Leopoldas Rozga. Knygą iliustravo gerbiamo rašytojo Vytauto Almanio  dukra Rita Almanis, dailininkė, Naujosios Akmenės muzikos mokyklos dailės mokytoja.

Knygoje publikuojamos dukros Ritos ir sūnaus Andriaus, dirbančio Ventos regioninio parko direktoriumi, nuotraukos. Knygos leidybos rėmėjai Akmenės rajono savivaldybė.

Gerbiamo rašytojo  nauja knyga Viešosios bibliotekos ir jos filialų skaitytojams padovanojo Akmenės rajono savivaldybė. Džiugu, kad Akmenės rajono savivaldybė skyrė gerbiamo rašytojo knygų Viešajai bibliotekai ir jos filialams, kurias skaitys šimtai Akmenės krašto bibliotekų skaitytojų.

Viešojoje bibliotekoje buvo parengta kraštotyrinė spaudinių paroda „Rašytojo Vytauto Almanio kūrybos paletė“.

Rašytojas Vytautas Almanis išleido publicistines knygas: „Baltųjų vandenų šalyje“ (1973m.), „Per Ulkerio žvaigždyną“(1979m.), nuotykių romanus: „Audra susitelkė Korgone“(1981m.), „Toli ir arti“(1985m.), „Už kalnų namai“(1992m.). Jo kūryba spausdinama Akmenės rajono laikraštyje „Vienybė“, laikraščiuose „Gintaro gimtinė“, „Žalioji Lietuva“, žurnaluose „Metai“, „Miškai“, taip pat buvo spausdinama žurnaluose „Ogoniok“, literatūriniame žurnale „Altaj“, „Večernij Barnaul“, „Žemaičių Saulutėje“ ,„Atgimime“. Akmenė krašto literatų almanache „Žiemgalijos užrašai“ I, II, III dalyse, Akmenės krašto literatų svetainėje: www.akmeneskrastoliteratai.lt

Vienas iš kilnių darbų žemėje sodinti medžius. Gerbiamo rašytojo šimtai tūkstančių pasodinti Altajuje, Lietuvoje. Savo gimtinėje Viešučių kaime pasodino penkių hektarų ąžuolyną.

2007 metais gerbiamas rašytojas buvo pirmasis šalyje apdovanotas Žaliojo Angelo skulptūrėle  už indėlį saugant gamtą, už netradicinį požiūrį į aplinkosaugą.

2008 metais Vytautas Almanis tapo konkurso „Lietuvos kaimo spindulys“ laureatu.

2011 metais gerbiamas rašytojas  apdovanotas ženklu „Už nuopelnus Akmenės rajonui“.

Rašytojas Vytautas Almanis – knygų žmogus, skaitantis eilę metų bibliotekoje, gerbiantis spausdintą žodį ir bibliotekininkus. Šie metai Lietuvoje paskelbti Bibliotekų metais. Bibliotekų metai sutapo su Viešosios bibliotekos 70-tuoju jubiliejumi. Šia proga Viešosios bibliotekos direktorė išleido knygą „Viešoji biblioteka-informacijos ir kultūros skleidėja“. Knygoje yra rubrika „Knyga mano gyvenime“. Gerbiamas rašytojas Vytautas Almanis rašo „…Geriausia skaitymo mokykla buvo Altajuje. Ilgos žiemos, sniego pusnys iki patvorių, o kai kurie nameliai ir išvis užpustyti, iki „Didžiosios žemės“ toliau negu iki Mėnulio, tik rogėmis nusigaudavau iki bibliotekos ar geležinkelio. Tarp pusnynų ir nesibaigiančios žiemos, rodos, geresnių sąlygų skaitymui ir nerasi. Esu ne kartą kalbėjęs, rašęs, todėl ir vėl pasikartosiu. Nėra lietuvių literatūroje talentingesnio rašytojo už M.Katiliškį ir jo romaną „Miškais ateina ruduo“. Ar bus kada nors vėl toks rašytojas – niekas nežino…. “.

Rašytojo žmona Julija Almanis – poetė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureate. Poetės eilėraščiai yra publikuojami Norvegijoje išleistoje knygoje „Lietuvių poezijos antologija“, garsinę knygą „Paklydusi žemė“, yra išleidusi poezijos knygą „Ugniažiedė“. Šioje knygoje yra eilėraščiai, skirti Altajui, kalnams: „Pavasaris šiaurėje“, „Sidabro lietus – naktį į širdį“, „Kalnuose“, „Tundros apeiginis“.

„Evenkai susirenka, žiūri ir tyli.
Tylėkit, vaikeliai. Tylėti – gerai.
Naktis, o naktis.
Tik sniego laukai –
Be pėdsakų elnio,
Be rogių vėžių.
Jau viską užpustė pūga.

Ir pustys…“

Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė įteikė gerbiamam rašytojui Vytautui Almaniui padėką už lietuviško žodžio puoselėjimą ir literatūros sklaidą. Viešosios bibliotekos specialistė, poetė  A.Gerulskienė pasveikino rašytoją savo kūrybos eilėmis.

Lietuvos Respublikos Kultūros ministro Š.Biručio padėką gerbiamam rašytojui įteikė verslininkas Arvydas Jucius.

Lyrines birbynių melodijas gerbiamam rašytojui Vytautui Almaniui ir literatūrinio renginio dalyviams padovanojo Naujosios Akmenės muzikos mokyklos direktorės pavaduotojas Valdas Bogavičius.

Rašytoją pasveikino mokytoja R.Ringienė, anūkė Kotryna Almanytė, dukra Rita ir sūnus Andrius su šeima, skaitytojai, bičiuliai.

Apie rašytojo Vytauto Almanio kūrybą mintimis pasidalino gerbiamas žurnalistas, kraštotyrininkas Leopoldas Rozga. Gerbiamas žurnalistas kalbėjo apie rašytojo kūrybą, jo draugystę su gamta. „Po kiekvienu kūriniu yra ir data, tai kaip gyvenimo dienoraštis, rašytojo Vytauto Almanio kūryba“ – kalbėjo L.Rozga.

Apie  tėvelio kūrybą, epizodus iš vaikystės praleistos Altajuje vaizdžiai pasidalino rašytojo sūnus, literatas Andrius Almanis. „Tėvo kūryba – originali, aukšto lygio publicistika“ – mintimis dalijosi Andrius Almanis. Andrius Almanis su muzikine grupe „Delčia“ padainavo dainas ekologine tematika: „Žemės – kurios nebėra“, „Debesų šalis“ ir t.t. Dainoms žodžius sukūrė A.Almanis.  Poetas, muzikas V.Šerelis gerbiamą rašytoją pasveikino prasminga fraze: „Kuriantys vaikai, anūkai:  tai didžiausias dvasinis turtas ir kūrybos tąsa“.

Rašytojas Vytautas Almanis pristatė savo kūrybą, paskaitė šias apysakas, kurios siejosi su spalvinga rašytojo vaikyste: „Pasiruošimas“ kaip ruošėsi ir svajojo keliauti į šiaurę.  Apysakoje „Laivo statyba“ rašytojas pasidalino su subtiliu humoru, kaip konstravo laivą kelionei. Rašytojas paskaitė prasmingas apysakas: „Už ribos“, „Mažojo Korgonėlio turtuolis“. Į literatūrinį renginį rašytojas atsinešė parvežtų akmenų, kalnų krištolo  iš Altajaus.

Į literatūrinį renginį pasveikinti rašytojo Vytauto Almanio atvyko garsus lietuvių fotomenininkas Arūnas Kulikauskas su šeima, gyvenantys Ukmergės rajone,  Samantonių kaime.  Žymus fotomenininkas yra apkeliavęs daug Tarybų Sąjungos vietų ir kalnų, pabuvojęs Užpoliarėje ir Sibire, Altajuje, Tian- Šanio kalnuose. Eilę metų gyveno Niujorke. Yra surengęs personalines fotografijų parodas. Arūnas Kulikauskas išsakė mintis, kad keliauti jį įkvėpė perskaitytos gerbiamo rašytojo Vytauto Almanio knygos. Žmona Oksana Kulikauskienė – dailininkė, rengia savo personalines parodas, yra kilusi iš Altajaus krašto. Jos mama grįžo į Lietuvą, gyveno Tytuvėnuose.

„Knyga yra literatūrinio bendravimo būdas: kurti norisi, kai jaučiama daug galimybių ir norime, kad išgirstų kiti. Kūryba žmones vienija – taip išriškėja kūrybos esmė, meilė knygai, savo gyvenimui“.


22 kovo, 2023

Kovo 21 d. Pilecki institute Berlyne profesorė Giedrė Jankevičiūtė skaitė anšlaginio publikos dėmesio sulaukusią paskaitą „Vilnius, Wilno, Vilne 1918–1948: vienas […]

21 kovo, 2023

Fondų valdytojui „BaltCap“ priklausanti knygų leidybos ir prekybos grupė įgyvendina struktūrinę reorganizaciją: jungia UAB „ALG Knygynai“, valdančią knygynų tinklą „Pegasas“ […]

Nuotraukoje iš kairės į dešinę: diktorė Liudgarda Čiapienė,  Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė, poetė Dalia Milukaitė-Buragienė, Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narė, Akmenės rajono literatų klubo „Žiemgalija“ pirmininkė Zita Sinkevičienė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos  valdybos vicepirmininkas, nusipelnęs  rašytojas, asoc. Prof., dr. Vytautas Šiaudytis. 
20 kovo, 2023

Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjunga pakvietė poetus, rašytojus į 25-uosius poezijos skaitymus „Lygiadienio giesmė“. Renginys vyko Kauno Vinco Kudirkos  viešosios bibliotekos […]

Leokadija Sušinskaitė
20 kovo, 2023

Minėdama trisdešimties metų sukaktį, Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka kviečia susipažinti su žmonėmis, kurie yra neatsiejama bibliotekos dalis: nepailstančiais renginių […]

15 kovo, 2023

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka 60-čiai savivaldybių perduos kompiuterius, kompiuterinę ir kitą informacinių technologijų bei programinę įrangą, kurios bendra vertė […]

Justas Tertelis akimirka iš festivalio „Purpurinis vakaras / organizatorių nuotr.
14 kovo, 2023

Aktorius, dramaturgas, režisierius bei dainų autorius Justas Tertelis didelę savo profesinio gyvenimo dalį praleisdamas kuriant  vaidmenis, rašant pjeses bei režisuojant […]

VDU Švietimo akademijos choras „Ave Vita“. Rengėjų nuotr.
14 kovo, 2023

Kasmet pavasario pradžią skelbiantys ir geriausius mėgėjų meno kolektyvus džiuginantys „Aukso paukštės“ apdovanojimai šiemet bus įteikti trylikai laureatų. Visus metus […]

Loretos Norvaišienės nuotr.
13 kovo, 2023

Žemaičių muziejaus „Alka“ padalinyje Telšių ješivoje kovo 10-ąją atidaryta Lietuvos nacionalinio muziejaus kilnojamoji archeologijos ir meno paroda „Laikmečių pokalbis“. Parodoje […]

13 kovo, 2023

Kovo 11-ąją Senojoje Frankfurto operoje gausiai susirinkusiai publikai koncertavo sutartinių giedotojų grupė „Trys keturiose“: Daiva Račiūnaitė-Vyčinienė (grupės įkūrėja ir vadovė, […]

Ludo Segers nuotr.
13 kovo, 2023

Kovo 9 dieną Paryžiuje buvo atidaryta Vilniaus menininkų paroda „Geležinis vilkas“ (pranc. Le Loup de Fer), kurios metu paminėtas Vilniaus […]

13 kovo, 2023

Senosios muzikos festivalis „Baroko pavasaris Biržuose 2023“ kviečia į koncertą „Muzika permainų amžiuje“, kuris vyks kovo 17 d. 17 val. […]

11 kovo, 2023

Lietuvai minint Nepriklausomybės atkūrimo dieną, Vilniaus miesto kino festivalis „Kino pavasaris“ visus pakvietė į ypatingą premjerą – Lietuvos nacionaliniame operos […]

11 kovo, 2023

Telšių ješivoje lankėsi Vokietijos istorijos instituto Varšuvoje direktoriaus pavaduotoja profesorė dr. Ruth Leiserowitz su savo vyru, Varšuvos „Polin“ muziejaus gidu […]

10 kovo, 2023

Dainų autorius ir atlikėjas, aktorius, dramaturgas ir režisierius Justas Tertelis visus jaunus ar senus kviečia į akustinį vakarą. Jo metu […]

Kristina Kogan
9 kovo, 2023

Kovo 7-osios vakarą Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos padalinyje – bibliotekoje „Židinys“ – įvyko menininkės Kristinos Kogan tapybos darbų parodos […]

9 kovo, 2023

Tęsiant gražią tradiciją pagerbti savo darbais Akmenės kraštui nusipelniusias moteris buvo organizuojami rinkimai „Metų akmenietė 2022“. Rinkimų tikslas – paskatinti […]

9 kovo, 2023

Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija iš 102 pateiktų pasiūlymų išrinko „Auksinių scenos kryžių“ nominantus pagal atskiras kategorijas. Premijomis siekiama įvertinti […]

8 kovo, 2023

Senosios muzikos festivalis „Baroko pavasaris Biržuose 2023“ kviečia į  koncertą, kuris vyks kovo 12 d. 13 val. Biržų pilyje. Tarptautinis […]

8 kovo, 2023

Kauno Jono ir Petro Vileišių mokykloje atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus ir Valstybinio […]

7 kovo, 2023

Keletas Akmenės krašto vietų jau ne vienerius metus kenčia nuo varninių paukščių gausos ir jų kaimynystės keliamų nepatogumų. Pastaruoju laiku […]