18 spalio, 2022
Inesa Dumbravienė

Respublikinė jaunimo kūrybos šventė Zarasuose

Inesos Dumbravienės nuotr.

Baigėsi 2022 m. birželio-spalio mėnesiais organizuotas respublikinis eilėraščių ekranizacijų ir fotografijų konkursas „Kuriu – vaizdu, garsu, žodžiu“, kurį surengė Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija, talkinant Zarasų rajono savivaldybės viešajai bibliotekai. Pasak konkurso sumanytojos ir organizatorės mokytojos Gitanos Kavaliauskaitės, buvo siekiama sudominti jaunimą įvairiomis meno rūšimis: literatūra, muzika, kūrinio ekranizacija, fotografija; populiarinti naujų medijų meną, skatinti išmokti kūrybiškai panaudoti skaitmenines technologijas, ugdyti saviraišką, skatinti moksleivių ir mokyklų bendradarbiavimą. Džiugu, kad į kvietimą dalyvauti konkurse atsiliepė 120 mokinių iš įvairių Lietuvos mokyklų: Lazdijų, Kuršėnų, Vidiškių, Visagino, Didžiasalio, Zarasų, Dusetų gimnazijų bei Zarasų Fausto Latėno meno mokyklos.

Konkurse dalyvaujantys 7-12 klasių mokiniai darbus pateikti galėjo į dvi sekcijas – eilėraščių ekranizacijų ir fotografijos. Eilėraščių ekranizacijų sekcijoje jaunimo komandos interpretavo pasirinktų poetų eilėraščius, kūrė dainas arba kompozicijas ir pateikė kelių minučių trukmės vaizdo filmukus. Fotografijų sekcijai konkurso dalyviai atsiuntė po vieną fotografiją ar jų ciklą ir darbą apibūdinantį kūrybinį tekstą.

Fotografijos ir meninio žodžio sekcijoje darbavosi fotografas, Zarasų fotografų klubo „Ežerų žemė“ pirmininkas Algimantas Navickas bei Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos direktorius, fotografas Rimantas Bikulčius. Koliažus vertino Zarasų švietimo pagalbos tarnybos direktorė, dailininkė Gintarė Laurikėnienė, Zarasų švietimo pagalbos tarnybos metodininkė Jolanta Lašaitė. Vaizdo klipų sekcijos vertinimo komisijoje darbus vertino poetas, publicistas, laikraščio „Utenis“ redaktorius Vytautas Kaziela, muzikantas, etnografas Gintaras Andrijauskas, Zarasų rajono jaunimo visuomeninių organizacijų sąjungos „Apskritas stalas“ prezidentas Erikas Černovas.

Šį respublikinį jaunimo kūrybos konkursą vainikavo spalio 14 d. Zarasų r. savivaldybės viešojoje bibliotekoje vykusi laureatų apdovanojimo šventė. Erdvioje salėje vos tilpo šventės dalyviai: konkurse dalyvavę mokiniai, jų mokytojai, svečiai. Jaunimą sveikino Seimo narys Algimantas Dumbrava, Zarasų r. savivaldybės mero pavaduotojas Rimantas Jurevičius, Zarasų r. savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Danutė Karlienė, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos direktorius Rimantas Bikulčius. Svečiai konkurso dalyviams linkėjo kūrybinių ieškojimų ir netikėtų atradimų. Renginio sumanytoja Gitana Kavaliauskaitė džiaugėsi tokia konkurso dalyvių gausa, kad šitiek jaunų žmonių susirinko į kūrybos šventę – pabendrauti, pasidžiaugti geriausiais darbais, susitikti su meno žmonėmis, pasiklausyti jų paskaitų, patarimų, pasidalyti idėjomis.

Šventės metu kūrybos paslapčių atskleidė dailininkė Gintarė Laurikėnienė. Pranešėja papasakojo, kaip kuriami nuotaikingi piešinukai, kurie sugula į atvirukų rinkinius, knygeles, o kartais atsiranda netikėčiausiose vietose. Autorės nuomone, „kūryba – tai didžiulė jėga, kuri keičia, augina, atveria žvilgsnį ir sielą.“ Fotografas Algimantas Navickas dalijosi atsiminimais apie pirmuosius kadrus, demonstravo filmą, kaip gimsta fotografija iš paukščio skrydžio. Apie savo kaip poeto, redaktoriaus kelią kalbėjo Vytautas Kaziela. Pranešėjas taip pat išsamiai aptarė konkurso darbus ir pasidžiaugė, kad mokiniai interpretuoti rinkosi  geriausių lietuvių poetų kūrybą.

Įdomu buvo peržiūrėti geriausiai įvertintus konkurso dalyvių vaizdo klipus ir fotografijas, pasiklausyti mokinių poetinio žodžio. Vertinimo komisijos narys Gintaras Andrijauskas pasidžiaugė daugelio klipų meniškumu, idėjos aiškumu ir plėtote, vaizdų išraiškingumu ir estetika. „Esu nustebintas, kad, nebūdami profesionalūs aktoriai, taip meniškai ir charakteringai gebėjote perteikti idėją. Ir manau, kad daugelis žiūrovų net nesupras, kad vaizdo filmukus čia sukūrė ne profesionalai, o gimnazistai“, – dalijosi mintimis G. Andrijauskas. Su džiugesiu renginio vedėjos mokytoja Gitana Kavaliauskaitė ir abiturientė Silvija Černiauskaitė paskelbė konkurso nugalėtojus. Eilėraščių ekranizacijos sekcijoje aukščiausiais balais įvertinti Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos mokiniai: pirmąją vietą eilėraščių ekranizacijų sekcijoje už gilų poeto P. Širvio kūrybos pajautimą ir puikią eilėraščio „Ateisiu tylią naktį“ ekranizaciją pelnė „3V“ komanda: Emilija Venediktovaitė, Emilija Vaitkutė ir Vaidas Girčys (mokytojas Gražvydas Gasparavičius).

Antrosios vietos laureatai – komanda „Nubrozdinti keliai“: Amanda Kochanskaitė, Erikas Chaževskis, Dangira Sukavičiūtė, Beata Savčiuk ir Maria Rzezniczak (mokytoja Gitana Kavaliauskaitė), sukūrę filmuką pagal A.Baltakio eilėraštį „Tramvajaus bėgiai“.

Trečiąja vieta įvertinta dar viena Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos mokinių grupė „Vėtros“ (Taja Mickevičiūtė, Diana Balčiūnaitė, Kamilė Gimbickytė, Nelija Prapuolenaitytė ir Kamilė Dimitrevičiūtė), pasirinkusi E.Mezginaitės eilėraštį „Nesvarumo būklė“. Prizais įvertinti ir šaunūs komandų „Ežerėnai“ (Irina Isačenko, Silvija Černiauskaitė, Nedas Lukošiūnas) bei „Veni, vidi, vici!“ (Emilija Kutikovaitė, Diana Balčiūnaitė, Austėja Paukštytė) darbai.

Gausybė darbų atsiųsta į fotografijų sekciją: fotografijų šiam konkursui pateikė apie 80 mokinių. Fotografijos derėjo su mokinių sukurtais eilėraščiais ir miniatiūromis. Grand Prix laimėtoju paskelbtas Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos mokinys Arnas Katilius už ypatingą katino portretą (mokytoja Žyginta Ivanavičienė).

Pirmoji vieta už puikią gamtos fotografiją ir sukurtus haiku skirta Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos mokinei Deimilei Pivoriūnaitei (mokytoja Dainora Biliūnaitė).

Antrosios vietos laureatėmis už puikios kokybės fotografijas tapo Ignalinos r. Vidiškių gimnazijos mokinės  Liepa Jankauskaitė (mokytoja Monika Šimonėlė), Skaistė Meškelaitė (mokytoja Neringa Mudėnienė) bei Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos abiturientė Silvija Černiauskaitė (mokytoja Gitana Kavaliauskaitė).

Trečiąja vieta dalijosi Visagino „Atgimimo“ gimnazijos mokinė Kamilla Petik (mokytojas Andrej Denisenko), Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos moksleivė Eglė Zovytė (mokytoja Daiva Matijošienė) ir Gabrielė Jokubauskaitė iš Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos (mokytoja Žyginta Ivanavičienė).

Paskatinamieji prizai skirti Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos mokiniams, taip pat  Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos mokytojos Astos Mazūraitės parengtiems gimnazistams.

7-8 klasės mokinių grupėje laureatėmis tapo Jurgita Pauliukėnaitė iš Ignalinos r. Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos, pelniusi pirmąją vietą (mokytoja Skaidrė Pauliukėnienė), ir Gabrielė Kavaliauskaitė iš Lazdijų r. Šeštokų mokyklos, užėmusi antrąją vietą (mokytoja Aurelija Vaivadaitė).

Pasidžiaugta, kad konkurse dalyvauti ryžosi iš Ukrainos atvykusios mokinės Marharyta Anikieieva ir Mariia Kalinina, šiuo metu besimokančios Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijoje – jos apdovanotos prizais už tikrųjų vertybių puoselėjimą fotografijoje. Už nuoširdų jausmą poetiniame žodyje ir fotografijoje prizas skirtas Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos abiturientei Sonatai Obuchovičiūtei.

Šventės metu savo sukurtų dainų susirinkusiesiems dovanojo mokytojo Gražvydo Gasparavičiaus parengti Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos ugdytiniai: Adrija Zavackaitė, Emilija Venediktovaitė, Airinga Šapalaitė ir Kiril Timofejev; renginių salę puošė koliažų paroda rudens tema. Parodos autoriai – Zarasų Fausto Latėno meno mokyklos auklėtinių būrys, paskatintas mokytojos Petronės Sekonienės. Darbuose susiliejo žodžio menas ir grafika, fotografija, netgi tapyba. Prizu 7-8 klasių mokinių grupėje įvertinta Viltė Šapalaitė, 9-12 klasių grupėje – Emilija Šeikytė.

Nuoširdžiausia padėka konkurso ir šventės organizatoriams, dalyviams, įsteigusiems prizus rėmėjams: Zarasų rajono savivaldybei, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijai, Zarasų r. savivaldybės viešajai bibliotekai, Seimo nariui Algimantui Dumbravai, Zarasų r. savivaldybės mero pavaduotojui Rimantui Jurevičiui, literatei Vilei Sinkuvienei, MB „Lietaus sodai“ projektų vadovei Agnei Stumbrienei, dailininkei Gintarei Laurikėnienei, laikraščio „Zarasų kraštas“ redakcijai, Zarasų Trečiojo amžiaus universitetui, ZRJVOS „Apskritas stalas“ prezidentui Erikui Černovui, fotografui Algimantui Navickui, Zarasų krašto muziejui. Tikimės, kad ateityje išsipildys mero pavaduotojo Rimanto Jurevičiaus palinkėjimas, kad „šis nuostabus konkursas taptų kasmetiniu“ ir kuriantis jaunimas iš visos Lietuvos dar ne kartą susitiks Zarasuose.


29 vasario, 2024

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį, tęsdamas darbo dienų ciklą regionuose, su komanda dirba Anykščių rajone. Šalies vadovas susitiko su […]

28 vasario, 2024

Dusetų K. Būgos bibliotekoje parodų netrūksta – čia randa vietos ne tik dusetiškiai ar Zarasų krašto, bet ir kitų rajonų […]

28 vasario, 2024

Nuo kovo mėn. tarpmiestiniuose maršrutuose keleivius su specialiaisiais poreikiais veš 10 tam parengtų autobusų, praneša tolimojo keleivinio transporto kompanijos (TOKS) […]

26 vasario, 2024

Vis dažniau atrandamas Molėtų kraštas kviečia kraštiečius sugrįžti, o miesto svečius pažinti Molėtus visomis prasmėmis: nuo laisvalaikio, pramogų iki istorijos, […]

23 vasario, 2024

Praėjusią savaitę sulaukusi sunerimusios vietos bendruomenės kreipimosi dėl prastėjančios Stelmužės ąžuolo būklės, kurią sukėlė netinkamai įrengtos atramos, Zarasų savivaldybė kreipėsi […]

6 vasario, 2024

Į žiemiškai saulėtą Ignaliną vasario 2 dieną atskriejo spalvingi ir triukšmingi ,,Aitvarai“ – Klaipėdos universiteto absolventų mokyklinių teatrų festivalis. Šis […]

3 vasario, 2024

Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje iki 2024 m. vasario 9 d. eksponuojamos dvi meno parodos –neįprastos, bet šviesios, jautrios, pasakojančios […]

31 sausio, 2024

Šiandien Susisiekimo ministerijoje buvo pasirašyta „amžiaus statybomis“ praminto kelio Vilnius-Utena rekonstravimo sutartis. Spaudos konferencijos metu pranešta, jog jau kovo mėnesį […]

26 sausio, 2024

Jau ne vienerius metus bendradarbiaujantys Molėtų turizmo ir verslo informacijos bei Utenos turizmo informacijos centrai naujus metus pradėjo dar vienu […]

16 sausio, 2024

Gruodžio pradžioje Zarasuose oficialiai ėmė veikti 3 kilometrų lygumų slidinėjimo trasa, kurią įrengė Viešoji įstaiga Kūno kultūros ir laisvalaikio centras. […]

15 sausio, 2024

Ne viena Lietuvos savivaldybė yra priversta didinti įmokas už atliekų tvarkymą. Tai yra neišvengiama, nes atliekų tvarkymo sistema yra susijusi […]

10 sausio, 2024

2024 metų sausio 10 dieną Antazavės dvaro bibliotekoje pradėjo veikti paroda ,, XX a. I pusės vadovėliai” iš Zarasų viešosios […]

4 sausio, 2024

Dar rugpjūčio mėnesį Ignalinos rajono savivaldybės vadovai lankėsi Rokiškio rajono savivaldybėje ir domėjosi nemokamo gyventojų pavėžėjimo vietinio susisiekimo maršrutais organizavimu. […]

4 sausio, 2024

„Imdama gležną žiedelį, atsargiai merkiu į vandenį, šalia atsargiai dedu antrą, trečią, kloju kaspinėlį… Čia įvyksta stebuklas – akimirka tampa […]

Skaidrės Repečkaitės nuotr.
22 gruodžio, 2023

„Molėtų krašto istorinės atodangos“ (sudarytoja – Austėja Jasaitienė) – Molėtų viešosios bibliotekos išleista knyga, skirtingai nei ankstesni Molėtų kraštą tyrinėjantys […]

15 gruodžio, 2023

Gruodžio 14 dieną Ignalinos rajono ligoninėje atidarytas Geriatrijos skyrius. Ignalinos rajono ligoninės direktorė Daiva Vinogradova sveikino visus ta proga atvykusius […]

11 gruodžio, 2023

Gruodžio 7 dieną Ignalinos rajono savivaldybėje priimti Vokietijos Raudonojo Kryžiaus atstovai. Meras Laimutis Ragaišis maloniai sutiko humanitarinės paramos siuntą ir […]

8 gruodžio, 2023

Gruodžio 7 d. Zarasų viešosios bibliotekos galerijoje atidaryta Linardo Onzul fotografijų paroda. Jose – egzotiškojo Nepalo žmonės ir gamta, užfiksuoti […]

Donato Merkio nuotr.
5 gruodžio, 2023

Paskutinį lapkričio mėnesio snieguotos dienos vakarą, Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka pakvietė prozos mylėtojus į tradiciškai rudenį vykstančius prozos skaitymus. […]

5 gruodžio, 2023

Gruodžio 1 dieną Didžiasalio vaikų globos ir socialinės paramos šeimai centras minėjo 25-erių metų gimtadienį. Šventė buvo šviesi, šilta, su […]