18 spalio, 2022
Inesa Dumbravienė

Respublikinė jaunimo kūrybos šventė Zarasuose

Inesos Dumbravienės nuotr.

Baigėsi 2022 m. birželio-spalio mėnesiais organizuotas respublikinis eilėraščių ekranizacijų ir fotografijų konkursas „Kuriu – vaizdu, garsu, žodžiu“, kurį surengė Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija, talkinant Zarasų rajono savivaldybės viešajai bibliotekai. Pasak konkurso sumanytojos ir organizatorės mokytojos Gitanos Kavaliauskaitės, buvo siekiama sudominti jaunimą įvairiomis meno rūšimis: literatūra, muzika, kūrinio ekranizacija, fotografija; populiarinti naujų medijų meną, skatinti išmokti kūrybiškai panaudoti skaitmenines technologijas, ugdyti saviraišką, skatinti moksleivių ir mokyklų bendradarbiavimą. Džiugu, kad į kvietimą dalyvauti konkurse atsiliepė 120 mokinių iš įvairių Lietuvos mokyklų: Lazdijų, Kuršėnų, Vidiškių, Visagino, Didžiasalio, Zarasų, Dusetų gimnazijų bei Zarasų Fausto Latėno meno mokyklos.

Konkurse dalyvaujantys 7-12 klasių mokiniai darbus pateikti galėjo į dvi sekcijas – eilėraščių ekranizacijų ir fotografijos. Eilėraščių ekranizacijų sekcijoje jaunimo komandos interpretavo pasirinktų poetų eilėraščius, kūrė dainas arba kompozicijas ir pateikė kelių minučių trukmės vaizdo filmukus. Fotografijų sekcijai konkurso dalyviai atsiuntė po vieną fotografiją ar jų ciklą ir darbą apibūdinantį kūrybinį tekstą.

Fotografijos ir meninio žodžio sekcijoje darbavosi fotografas, Zarasų fotografų klubo „Ežerų žemė“ pirmininkas Algimantas Navickas bei Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos direktorius, fotografas Rimantas Bikulčius. Koliažus vertino Zarasų švietimo pagalbos tarnybos direktorė, dailininkė Gintarė Laurikėnienė, Zarasų švietimo pagalbos tarnybos metodininkė Jolanta Lašaitė. Vaizdo klipų sekcijos vertinimo komisijoje darbus vertino poetas, publicistas, laikraščio „Utenis“ redaktorius Vytautas Kaziela, muzikantas, etnografas Gintaras Andrijauskas, Zarasų rajono jaunimo visuomeninių organizacijų sąjungos „Apskritas stalas“ prezidentas Erikas Černovas.

Šį respublikinį jaunimo kūrybos konkursą vainikavo spalio 14 d. Zarasų r. savivaldybės viešojoje bibliotekoje vykusi laureatų apdovanojimo šventė. Erdvioje salėje vos tilpo šventės dalyviai: konkurse dalyvavę mokiniai, jų mokytojai, svečiai. Jaunimą sveikino Seimo narys Algimantas Dumbrava, Zarasų r. savivaldybės mero pavaduotojas Rimantas Jurevičius, Zarasų r. savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Danutė Karlienė, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos direktorius Rimantas Bikulčius. Svečiai konkurso dalyviams linkėjo kūrybinių ieškojimų ir netikėtų atradimų. Renginio sumanytoja Gitana Kavaliauskaitė džiaugėsi tokia konkurso dalyvių gausa, kad šitiek jaunų žmonių susirinko į kūrybos šventę – pabendrauti, pasidžiaugti geriausiais darbais, susitikti su meno žmonėmis, pasiklausyti jų paskaitų, patarimų, pasidalyti idėjomis.

Šventės metu kūrybos paslapčių atskleidė dailininkė Gintarė Laurikėnienė. Pranešėja papasakojo, kaip kuriami nuotaikingi piešinukai, kurie sugula į atvirukų rinkinius, knygeles, o kartais atsiranda netikėčiausiose vietose. Autorės nuomone, „kūryba – tai didžiulė jėga, kuri keičia, augina, atveria žvilgsnį ir sielą.“ Fotografas Algimantas Navickas dalijosi atsiminimais apie pirmuosius kadrus, demonstravo filmą, kaip gimsta fotografija iš paukščio skrydžio. Apie savo kaip poeto, redaktoriaus kelią kalbėjo Vytautas Kaziela. Pranešėjas taip pat išsamiai aptarė konkurso darbus ir pasidžiaugė, kad mokiniai interpretuoti rinkosi  geriausių lietuvių poetų kūrybą.

Įdomu buvo peržiūrėti geriausiai įvertintus konkurso dalyvių vaizdo klipus ir fotografijas, pasiklausyti mokinių poetinio žodžio. Vertinimo komisijos narys Gintaras Andrijauskas pasidžiaugė daugelio klipų meniškumu, idėjos aiškumu ir plėtote, vaizdų išraiškingumu ir estetika. „Esu nustebintas, kad, nebūdami profesionalūs aktoriai, taip meniškai ir charakteringai gebėjote perteikti idėją. Ir manau, kad daugelis žiūrovų net nesupras, kad vaizdo filmukus čia sukūrė ne profesionalai, o gimnazistai“, – dalijosi mintimis G. Andrijauskas. Su džiugesiu renginio vedėjos mokytoja Gitana Kavaliauskaitė ir abiturientė Silvija Černiauskaitė paskelbė konkurso nugalėtojus. Eilėraščių ekranizacijos sekcijoje aukščiausiais balais įvertinti Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos mokiniai: pirmąją vietą eilėraščių ekranizacijų sekcijoje už gilų poeto P. Širvio kūrybos pajautimą ir puikią eilėraščio „Ateisiu tylią naktį“ ekranizaciją pelnė „3V“ komanda: Emilija Venediktovaitė, Emilija Vaitkutė ir Vaidas Girčys (mokytojas Gražvydas Gasparavičius).

Antrosios vietos laureatai – komanda „Nubrozdinti keliai“: Amanda Kochanskaitė, Erikas Chaževskis, Dangira Sukavičiūtė, Beata Savčiuk ir Maria Rzezniczak (mokytoja Gitana Kavaliauskaitė), sukūrę filmuką pagal A.Baltakio eilėraštį „Tramvajaus bėgiai“.

Trečiąja vieta įvertinta dar viena Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos mokinių grupė „Vėtros“ (Taja Mickevičiūtė, Diana Balčiūnaitė, Kamilė Gimbickytė, Nelija Prapuolenaitytė ir Kamilė Dimitrevičiūtė), pasirinkusi E.Mezginaitės eilėraštį „Nesvarumo būklė“. Prizais įvertinti ir šaunūs komandų „Ežerėnai“ (Irina Isačenko, Silvija Černiauskaitė, Nedas Lukošiūnas) bei „Veni, vidi, vici!“ (Emilija Kutikovaitė, Diana Balčiūnaitė, Austėja Paukštytė) darbai.

Gausybė darbų atsiųsta į fotografijų sekciją: fotografijų šiam konkursui pateikė apie 80 mokinių. Fotografijos derėjo su mokinių sukurtais eilėraščiais ir miniatiūromis. Grand Prix laimėtoju paskelbtas Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos mokinys Arnas Katilius už ypatingą katino portretą (mokytoja Žyginta Ivanavičienė).

Pirmoji vieta už puikią gamtos fotografiją ir sukurtus haiku skirta Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos mokinei Deimilei Pivoriūnaitei (mokytoja Dainora Biliūnaitė).

Antrosios vietos laureatėmis už puikios kokybės fotografijas tapo Ignalinos r. Vidiškių gimnazijos mokinės  Liepa Jankauskaitė (mokytoja Monika Šimonėlė), Skaistė Meškelaitė (mokytoja Neringa Mudėnienė) bei Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos abiturientė Silvija Černiauskaitė (mokytoja Gitana Kavaliauskaitė).

Trečiąja vieta dalijosi Visagino „Atgimimo“ gimnazijos mokinė Kamilla Petik (mokytojas Andrej Denisenko), Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos moksleivė Eglė Zovytė (mokytoja Daiva Matijošienė) ir Gabrielė Jokubauskaitė iš Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos (mokytoja Žyginta Ivanavičienė).

Paskatinamieji prizai skirti Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos mokiniams, taip pat  Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos mokytojos Astos Mazūraitės parengtiems gimnazistams.

7-8 klasės mokinių grupėje laureatėmis tapo Jurgita Pauliukėnaitė iš Ignalinos r. Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos, pelniusi pirmąją vietą (mokytoja Skaidrė Pauliukėnienė), ir Gabrielė Kavaliauskaitė iš Lazdijų r. Šeštokų mokyklos, užėmusi antrąją vietą (mokytoja Aurelija Vaivadaitė).

Pasidžiaugta, kad konkurse dalyvauti ryžosi iš Ukrainos atvykusios mokinės Marharyta Anikieieva ir Mariia Kalinina, šiuo metu besimokančios Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijoje – jos apdovanotos prizais už tikrųjų vertybių puoselėjimą fotografijoje. Už nuoširdų jausmą poetiniame žodyje ir fotografijoje prizas skirtas Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos abiturientei Sonatai Obuchovičiūtei.

Šventės metu savo sukurtų dainų susirinkusiesiems dovanojo mokytojo Gražvydo Gasparavičiaus parengti Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos ugdytiniai: Adrija Zavackaitė, Emilija Venediktovaitė, Airinga Šapalaitė ir Kiril Timofejev; renginių salę puošė koliažų paroda rudens tema. Parodos autoriai – Zarasų Fausto Latėno meno mokyklos auklėtinių būrys, paskatintas mokytojos Petronės Sekonienės. Darbuose susiliejo žodžio menas ir grafika, fotografija, netgi tapyba. Prizu 7-8 klasių mokinių grupėje įvertinta Viltė Šapalaitė, 9-12 klasių grupėje – Emilija Šeikytė.

Nuoširdžiausia padėka konkurso ir šventės organizatoriams, dalyviams, įsteigusiems prizus rėmėjams: Zarasų rajono savivaldybei, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijai, Zarasų r. savivaldybės viešajai bibliotekai, Seimo nariui Algimantui Dumbravai, Zarasų r. savivaldybės mero pavaduotojui Rimantui Jurevičiui, literatei Vilei Sinkuvienei, MB „Lietaus sodai“ projektų vadovei Agnei Stumbrienei, dailininkei Gintarei Laurikėnienei, laikraščio „Zarasų kraštas“ redakcijai, Zarasų Trečiojo amžiaus universitetui, ZRJVOS „Apskritas stalas“ prezidentui Erikui Černovui, fotografui Algimantui Navickui, Zarasų krašto muziejui. Tikimės, kad ateityje išsipildys mero pavaduotojo Rimanto Jurevičiaus palinkėjimas, kad „šis nuostabus konkursas taptų kasmetiniu“ ir kuriantis jaunimas iš visos Lietuvos dar ne kartą susitiks Zarasuose.


2 vasario, 2023

Molėtų mieste taip reikalinga kultūros ir pramogų zona su traukos centru – unikaliu lankytojų pritraukimo objektu – kurs sąlygas miesto […]

31 sausio, 2023

Utenos regiono plėtros taryba pirmoji iš 10 šalyje veikiančių tarybų patvirtino 2022–2030 m. Utenos regiono plėtros planą, kuris sudaro prielaidas […]

Linos Kovalevskienės nuotr.
25 sausio, 2023

Sausio 20 dieną Ignalinos rajono kultūros centre džiaugtasi jaunais žmonėmis, jų pasiekimais ir kūryba, skambėjo jaunų žmonių atliekamos dainos, spalvingi […]

Teatro IKI nuotr.
19 sausio, 2023

VilSausio 17 dieną Ignalinos gimnazijos teatras IKI buvo išvykęs į Respublikinį Klaipėdos universiteto absolventų mokyklinių teatrų festivalį ,,Aitvarai 2023”. Festivalis […]

7 sausio, 2023

Molėtų rajono savivaldybė šių metų projekte „Išmanusis miestas 9“ pateikė išskirtinę pakrantės teritoriją šalia neseniai įgyvendintų kultūrinių rekreacinių objektų, patogioje […]

30 gruodžio, 2022

Molėtų rajono savivaldybė vienoje iš pateiktų teritorijų – upės pakrantėje – siekia sukurti kultūrinės ir pramoginės paskirties objektą su gretima […]

21 gruodžio, 2022

Baigiantis metams norisi prisiminti tik geriausias jų akimirkas, pasidžiaugti tuo, ką prasmingo ir gražaus pavyko nuveikti, o svarbiausia – padėkoti […]

20 gruodžio, 2022

Gruodžio 16-ąją šiltas Advento vakaras surengtas Mielagėnuose. Žmonės kviesti pabūti kartu, pasiklausyti senųjų giesmių, kalėdinių dainų, prisiminti, kaip seniau lietuviai […]

Marius Lukošiūnas. Anykščiai
16 gruodžio, 2022

Anykščių miesto centrinėje dalyje esantis parkas šiandien nedžiugina miesto gyventojų taip, kaip galėtų. Takų sistema užgožta želdinių ir reikalaujanti priežiūros, […]

Inesos Dumbravienės nuotr.
16 gruodžio, 2022

Turbūt pirmas kartas, kai Zarasuose taip stipriai alsuoja Kalėdų dvasia. Penktadienio vakarą įžiebta miesto Kalėdų eglė atvėrė duris šventiniam laikotarpiui. […]

16 gruodžio, 2022

Gruodžio 14 dieną Ignalinos krašto muziejuje pristatytas gražus ir prasmingas darbas, įamžinant išskirtinę asmenybę. Kristina Skrebutėnienė (1855–1943) – Ignalinos krašto […]

15 gruodžio, 2022

Karpinių pamokėlės Zarasų profesinėje mokykloje su žymiausia Utenos krašto tautodailininke, nuostabiausių karpinių meistre Odeta Bražėniene – didelė dovana. Lietuvoje puikiau […]

12 gruodžio, 2022

Ankstyvą gruodžio rytą, nesvarbu, kad tokį sniegingą, Zarasų profesinė mokykla pasitiko svečius, atskubėjusius į respublikinį konkursą ,,MASAŽUOTOJAS 2022“ iš skirtingų […]

12 gruodžio, 2022

Ignalinos kultūros centre labai šventiškai paminėtos dvi gražios pramoginių šokių kolektyvų sukaktys – ,,Mamba“ 20-metis ir ,,Viva“ 15-tasis gimtadienis. Balionais […]

11 gruodžio, 2022

Ignalinos krašto muziejuje eksponuojama labai šilta šeimyninė Dano Stočkaus medžio drožinių ir Danutės Stočkienės veltinio dirbinių kūrybos paroda. Drožiniai – […]

LKF apdovanoti krepšiniui nusipelnę asmenys
29 lapkričio, 2022

Ignalinos rajono kultūros centre lapkričio 25 d. vykusioje sporto apdovanojimų šventėje pagerbti Ignaliną savo laimėjimais garsinantys jaunieji sportininkai, Metų sportininkų […]

29 lapkričio, 2022

Kiekvieną rudenį Ignalinoje išgyvenamas nepaprastas teatrinis jausmas. Vyksta vaikų ir jaunimo festivalis  ,,Bildučiai“, o kiek vėliau visus teatro mylėtojus sukviečia […]

29 lapkričio, 2022

Anykščių miesto senosios dvarvietės teritorija (ONIXTI) didžiąja dalimi šiandien yra neurbanizuota ir neužimta infrastruktūros, tad turi daug potencialo vystytis. Rajono […]

29 lapkričio, 2022

„Veidrodėli, pasakyk, kas pasaulyje gražiausia?“, –  tikriausiai visi prisimenate Brolių Grimų pasakos, plačiai žinomos visame pasaulyje, žodžius. Baigiantis šokiui ir […]

Petro Ivanovo nuotr.
25 lapkričio, 2022

Lapkričio 23-ąją dieną minime Lietuvos kariuomenės dieną. Ši svarbi ir iškilminga diena buvo paminėta ir Zarasuose. Minėjimo dalyviai neišsigando žvarbaus […]