6 birželio, 2023
ELTA

Seime kelią skinasi iniciatyva drausti kailinių žvėrelių fermas

Antradienį po vykusio svarstymo Seimas pritarė įstatymo projektui dėl kailinių žvėrelių fermų Lietuvoje uždraudimo. Juo siūloma drausti auginti ir žudyti gyvūnus vien dėl naudos iš jų kailio. Už balsavo 79 Seimo nariai, prieš – 11, susilaikė – 30. Po pritarimo iniciatyvai, bus notifikuota Europos Komisija, procesas truks 3 mėnesius. Jei Komisija pastabų neturės, įstatymo projektas keliaus atgal į Seimą galutiniam priėmimui.

Įstatymo projekte numatyta, kad kailių fermų draudimo įstatymas įsigaliotų nuo 2024 m. sausio 1 d., nuo tada besiverčiantiems šia veikla būtų galima gauti kompensacijas. 2027 m. sausio 1 d. įsigaliotų draudimas verstis kailinių žvėrelių auginimo veikla.

Nutraukiantiems šią veiklą Aplinkos komitetas numato laiptuotos kompensacijos principą: verslą uždarę 2024 m. gautų 3 Eur už kiekvieną gyvūną, 2025 m. 2 Eur, o pasitraukę iš rinkos 2026 m. – 1 Eur.

Visiems vykdžiusiems kailinių žvėrelių auginimo veiklą būtų suteikiama galimybė gauti valstybės finansavimą naudotiems įrenginiams, kurie niekur kitur negali būti panaudojami kitais tikslais, tvarkyti. Dirbusiems tokio tipo fermose numatoma suteikti kompensacijas iš valstybės biudžeto.

Gyvūnų teisių gynėja: Lietuva yra pasiruošusi atsisveikinti su šia industrija

Gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė teigia, kad toks Seimo narių sprendimas tik dar kartą įrodo, jog Lietuva yra pasiruošusi atsisveikinti su industrija, gyvūnus kankinančia dėl puošmenos, dėl bumbuliuko ant kepurės ar apykaklės.

„Neabejoju, kad netrukus prisijungsime prie 19 šalių Europoje, kurios šį sprendimą jau priėmė. Žinoma, dar laukia paskutinis balsavimas Seime, kuris anksčiausiai įvyks tik rudenį“, – teigia G. Vaitkevičiūtė.

Savo ruožtu organizacija „Tušti narvai“ likus dviem savaitėms iki balsavimo paskelbė kampaniją „Parašyk Seimo nariui“, kuria skatino visuomenę Seimo nariams siųsti laiškus. G. Vaitkevičiūtės teigimu, per pastarąsias dvi savaites jiems buvo išsiųsta beveik 19 tūkst. laiškų, raginančių balsuoti už kailių fermų draudimą.

„Visuomenė laiškais aiškiai parodė savo lūkesčius. Padidėjusį iniciatyvumą rašyti Seimo nariams pastebėjome po paviešintų vaizdų iš Lietuvos kailių fermų. Natūralu, kad pamatę gyvūnų daužymą ir mėtymą daugiau žmonių panoro parašyti Seimo nariams bei paprašyti jų uždrausti žiaurią verslo šaką. Esu įsitikinusi, kad kai kurie Seimo nariai, negavę šių laiškų, būtų balsavę kitaip“, – dalijasi G. Vaitkevičiūtė.

Dalis parlamentarų kategoriškai pasisakė prieš įstatymo projektą

Parlamentaras Aidas Gedvilas iniciatyvos svarstymo metu sakė, kad įstatymo projektas yra nekokybiškas, nepagrįstai selektyvus ir tam tikrais aspektais net diskriminuojantis.

„Manau, kad būtina įvertinti tai, jog šiuo metu ES nėra bendros kailinių žvėrelių uždraudimo politikos, o EK nėra priėmusi teisės aktų, draudžiančių šį verslą, ir tai palieka spręsti pačioms valstybėms narėms. Logiška būtų manyti, kad uždraudus šį verslą Lietuvoje, būtų sudarytos palankios sąlygos jo vystymui tose valstybėse, kur jis nėra draudžiamas, ypač atsižvelgiant į tai, kad mūsų šalyje nėra draudžiama prekiauti gaminiais iš kailio. Akivaizdu, kad gyvūnų gerovė globaliu mastu nuo tokio draudimo nė kiek nepagerės. Taip pat būtina atsižvelgti į ekonominius ir teisinius tokio draudimo aspektus. Įvairiais skaičiavimais kailinių žvėrelių auginimo draudimas be darbo paliktų daugiau nei 1500 darbuotojų, tektų likviduoti daugiau nei 100 žvėrelių fermų, į kurias buvo investuota dešimtys milijonų eurų, o valstybės biudžetas net tik netektų milijono eurų, bet ir turėtų būti išleista daug pajamų augintojų kompensacijoms bei bedarbių pašalpoms išmokėti“, – teigė politikas.

A. Gedvilas pabrėžė ir tai, kad šiuo metu valstybės siūlomos kompensacijos kailinių žvėrelių augintojams palyginti su kitų šalių kompensacijomis, tikrai nėra pakankamos jų nuostoliams padengti bei prarastam pelnui kompensuoti.

„Nenumatytas ir esamų fermų demontavimas, nes jų pritaikymas kitai veiklai praktiškai taps neįmanomas. Ministerija pagal savo užsakytą studiją už kailinės žvėrininkystės verslo uždraudimą kompensacijoms preliminariai turėtų skirti daugiau nei 56 mln. Eur, o dabar ruošiasi atseikėti vos vieną“, – sakė parlamentaras.

Jis akcentavo ir tai, kad kailinių žvėrelių auginimas yra labiausiai reglamentuojama ES žemės ūkio sritis Europoje.

„Visi Europos ūkiai, prekiaujantys kailiais aukcionuose, yra sertifikuojami pagal Welfur programą – tai gyvūnų gerovės vertinimo sistema. Pagal jos kriterijus gyvūnų gerovę tikrina nepriklausomi auditoriai. (…). Šiame versle laikomasi griežtesnių gyvūnų gerovės standartų nei bet kurioje kitoje žemės ūkio srityje“, – sakė A. Gedvilas.

Įstatymo projekto iniciatoriai: kailinių žvėrelių fermos Lietuvoje ateities neturi

Laisvės partijos frakcijos narė Ieva Pakarklytė priminė, kad pirmą kartą dėl kailinių žvėrelių ateities Seime balsuota 2021 m. lapkričio mėnesį.

„Manau, šiandien esame pasirengę, (…), atėjo metas aiškiai pasakyti, kad kailinių žvėrelių fermos ateities Lietuvoje neturi“, – įstatymo projekto svarstymo metu teigė ji.

I. Pakarklytė pabrėžia ir tai, kad dažnu atveju fermose nepavyksta užtikrinti gyvūnų gerovės sąlygų, žvėreliai laikomi per mažuose narvuose, ten jie negali atliepti savo natūralių poreikių.

Anot jos, kailių pramonė visame pasaulyje yra mažėjanti, o didžiausia paklausa ateina iš tokių rinkų kaip Rusija ir Kinija.

„Norėtųsi, kad bent kartą Lietuva nebūtų ta šalis, kuri paskutinė lieka už geležinės uždangos su Rytais. Kai kuriais žmogaus teisių klausimais esame atsilikę dešimtmečiais, tad nebūkime ir čia kategorijoje kartu su Rusija, Baltarusija bei Kinija“, – sakė ji.

„Jaunajai kartai tas klausimas yra labai aktualus, visi sulaukėme begalės laiškų – šie žmonės asmeniškai palaiko tokį sprendimą. Tad nebeleiskime žudyti, kankinti, daužyti, luošinti, dusinti tų gyvūnėlių, apginkime juos, nes jie patys apsiginti negali. Tai rodo mūsų kaip visuomenės evoliuciją į brandesnę visuomenę, jautresnę, sąmoningesnę Lietuvą“, – sakė parlamentarė.

Savo ruožtu Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė įstatymo projekto svarstymo metu atkreipė dėmesį, kad kailių fermų draudimas nuo pat pradžių buvo moralinis ir etinis klausimas.

„Ar tikrai XXI a. galime pateisinti milijonų gyvūnų žudymą dėl puošmenos? Klausimas, kai kailiui yra tiek alternatyvų, kodėl vis dar leidžiame savo šalyje gyvūnus laikyti mažuose narvuose ir dusinti juos dujų kamerose? 19 šalių Europoje, tarp kurių yra Latvija, Estija, Airija, Italija, Prancūzija, Norvegija, Slovakija, Jungtinė Karalystė ir Čekija, į šį klausimą jau atsakė. Jos uždraudė šią veiklą, nes ji tapo atgyvenusi, nepriimtina. Dar 5 šalys šią veiklą gerokai apribojo. Dalis šalių, pavyzdžiui Latvija ar Estija veiklą uždraudė be jokių kompensacijų, kita dalis sumokėjo kompensacijas. Tą siūlome ir Lietuvoje.

Išgirdome ūkininkus, pakeitėme kompensavimo mechanizmą, prašėme kompensuoti darbuotojų išeitines išmokas. Išgirdome prašymą kompensuoti veiklai netinkamų pastatų bei įrangos utilizavimą – kompensuosime. Sudarėme sąlygas veiklą nutraukiant anksčiau gauti didesnes išmokas už kiekvieną gyvūną“, – teigia A. Gedvilienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad kalbant apie kompensacijas, mėgstama išpūsti šios industrijos duomenis.

„Kalbama, kad 90 proc. gyvūnų laiko vos 38 įmonės ar ūkiai. Tiesa ta, kad čia dirba iki 500 žmonių. Pasak Valstybės duomenų agentūros, kiekvienas jų 10 kilometrų spinduliu nuo savo gyvenamosios vietos gali rasti nuo vienos iki dešimčių kitų potencialių darbo vietų. Tiesa ta, kad VMI duomenimis, vidutinis atlyginimas ant popieriaus šioje vietoje yra 1169 eurai. Lietuvoje auginami gyvūnai ir jų kailiai dažniausiai keliauja ir puikuojasi ant rusių ir kinių pečių. Valstybės duomenų agentūra nurodo, kad prasidėjus karui Ukrainoje, eksportas į Rusiją gerokai išaugo“, – teigia ji.

A. Gedvilienė svarstymo metu taip pat teigė norinti nuraminti visus, sakančius, kad kailių fermų draudimas yra tik pradžia, o netrukus bus uždrausta ir mėsa.

„Kailių fermas jau uždraudė 19 valstybių. Pirmoji buvo Jungtinė Karalystė, tai padariusi prieš 20 metų. Jie valgė ir valgo mėsą. Visos kitos valstybės valgė ir valgo mėsą. Nei vienoje šalyje nėra pradėta nė viena iniciatyva, susijusi su mėsos draudimu. Dažnai visuomenėje vyksta klaidinimas – kailiniai gyvūnėliai yra auginami išskirtinai dėl jų kailiuko, tik dėl puošmenos, kailis yra pagrindinis produktas ir niekas daugiau nėra panaudojama.

Taip pat norėčiau nuraminti tuos, kurie sako, kad kailių fermų draudimas Lietuvoje tik perkels gyvūnus į kitą šalį, pavyzdžiui Rusiją ar Kiniją. Tai nėra tiesa. Statistika rodo, kad augant kailių fermas uždraudusių šalių skaičiui, gyvūnų, užauginamų dėl kailių, skaičius visame pasaulyje mažėja“, – įžvalgomis dalijasi parlamentarė.


Atsisiųsti Vilnius, 2023 m. Rugsėjo 26 d. (ELTA). Seime demokratai susitiko su pedagogų profsąjungų pirmininkais Egidijum Milešinu ir Andriumi Navicku. Egidijus Milešinas. ELTA / Dainius Labutis
28 rugsėjo, 2023

Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininko Egidijaus Milešino teigimu, su švietimo ministerija priimtus susitarimus dėl mokytojų atlyginimo didinimo, klasių mažinimo […]

Piketas „Stabdykime Gyvenimo įgūdžių ugdymo programą: NE ideologijai švietime!“. ELTA / Dainius Labutis
28 rugsėjo, 2023

Kelios dešimtys Nacionalinės tėvų ir šeimų asociacijos atstovų ketvirtadienį susirinko prie Seimo protestui dėl Gyvenimo įgūdžių ugdymo programos. Asociacija ragino […]

28 rugsėjo, 2023

Nors vis dar džiugina šilti orai, sparčiai artėjančio šaltojo sezono pradžią pranašauja trumpėjančios dienos. Vairuotojams tai reiškia, kad vis daugiau […]

28 rugsėjo, 2023

Nepaisant to, kad net 86 proc. Elektroninių valdžios vartų portalo naudotojų teigiamai vertina teikiamas paslaugas, Valstybės kontrolei atlikus auditą, nustatyta, […]

Padangų gaisras Alytuje
27 rugsėjo, 2023

Po 2019 m. Alytaus padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilusio gaisro, kurio metu į aplinką pateko įvairių teršalų, atliktas biomedicininis tyrimas […]

27 rugsėjo, 2023

Šiaurės Europos šalyse nuo praėjusių metų pastebėtas naujas kibernetinio sukčiavimo būdas jau fiksuotas ir Lietuvoje. Įsilaužėliai, naudodami nutekintus e. pašto […]

27 rugsėjo, 2023

Vasariški orai nesitęs amžinai – metas ruošti savo garderobą šaltajam sezonui, kuris šiemet dvelkia unikaliu stiliumi. Nuo „oversized“ paltų iki […]

Simonas Gentvilas. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
26 rugsėjo, 2023

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas tvirtina, kad Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška situaciją dėl užtvankos bei Pilvės-Vabalkšnės tvenkinio, kuriame masiškai išgaišo […]

Gediminas Šimkus. ELTA / Josvydas Elinskas
26 rugsėjo, 2023

Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus tvirtina, kad dabar esanti nekilnojamo turto (NT) apmokestinimo sąranga šalyje yra gera, tačiau […]

LSDPS nuotr.
26 rugsėjo, 2023

Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas sako, kad nuo penktadienio streikuoti pradėsiantiems mokytojams bus kompensuojamas dėl protesto negautas darbo užmokestis. […]

Į Armėniją iš Kalnų Karabacho atvyko 13 350 pabėgėlių. EPA-ELTA nuotr.
26 rugsėjo, 2023

Antradienį Armėnija pranešė, kad iš Kalnų Karabacho, separatistinio etninių armėnų gyvenamo anklavo, kuriame Azerbaidžanas praėjusią savaitę surengė žaibišką puolimą, į […]

Regionunaujienos.lt nuotr.
26 rugsėjo, 2023

Nors šiemet džiugina išties vasariškas rugsėjis, neišvengiamai artėja šaltesni orai ir šildymo sezonas. Jo metu kiekvienais metais padaugėja patalpose kylančių […]

25 rugsėjo, 2023

Aplinkos apsaugos departamentas informuoja, kad dėl kritusių žuvų Pilvės-Vabalkšnės tvenkinyje, valstybinės reikšmės vidaus vandens telkinyje, esančiame Kazlų Rūdos sav. jau […]

25 rugsėjo, 2023

Praeitą savaitę išleistas „iOS 17“ atnaujinimas, be gausybės kitų patobulinimų, lietuvių „iPhone“ telefonuose aktyvavo balso skambučių per Wi-Fi  (Voice over WiFi) […]

Seimo narė Aistė Gedvilienė. Juliaus Kalinsko (ELTA) nuotr.
25 rugsėjo, 2023

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė kreipėsi į atsakingas šalies institucijas dėl padėties Kazlų Rūdos savivaldybėje, kur Pilvės-Vabalkšnės tvenkinyje […]

STT vadovas Linas Pernavas. ELTA / Dainius Labutis
25 rugsėjo, 2023

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę įmonių valdymo, priežiūros ir kontrolės veiklos procesuose Ukmergės, Šalčininkų ir Širvintų rajonų […]

Vidmantas Janulevičius. ELTA / Dainius Labutis
25 rugsėjo, 2023

Estijai nuo naujųjų metų nusprendus padidinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) nuo 20 iki 22 proc., Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas […]

23 rugsėjo, 2023

Rugsėjo 21 d. Varėnos viešojoje bibliotekoje pristatytas dokumentinis filmas „Šilų bitės“, vyko jo peržiūra. Svečiavosi filmo režisierius, gamtos fotografas, filmų […]

Luko Bartkaus nuotr.
22 rugsėjo, 2023

Šiandien Kaune, Rotušės aikštėje, prasidėjo tradicinis, tris dienas truksiantis ralis „Aplink Lietuvą“, kurio dalyviai varžosi dėl garbingiausiojo prizo – Lietuvos […]

MAXIMA LT nuotr.
22 rugsėjo, 2023

Neretai ikimokyklinio amžiaus vaikus auginančiai šeimai rugsėjis yra nerimo metas, kai tenka perplanuoti ne tik biudžetą, bet ir darbui skiriamą […]