7 birželio, 2023

Siūlomos 8 naujos neįgaliesiems skirtos atmintinos dienos

Monika Ošmianskienė. Tomo Vinicko (ELTA) nuotr.

Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė Monika Ošmianskienė siūlo į atmintinų dienų sąrašą įrašyti naujas 8 neįgaliesiems skirtas atmintinas dienas.

Jeigu Seimas pritartų, Atmintinų dienų įstatyme atsirastų  sausio 4-oji – Pasaulinė Brailio rašto diena; kovo 1-oji – Tarptautinė žmonių su negalia vežimėlio diena; balandžio 2-oji – Pasaulinė autizmo supratimo diena; gegužės 4-oji – Lietuvių gestų kalbos diena; gegužės 5-oji – Europos žmonių su negalia savarankiško gyvenimo diena; spalio 10-oji –Pasaulinė psichikos sveikatos diena; spalio 15-oji – Pasaulinė baltosios lazdelės diena; gruodžio 3-ioji – Tarptautinė žmonių su negalia diena.

Sausio 4-oji – Pasaulinė Brailio rašto diena

Pasak Seimo narės M. Ošmianskienės, kasmet sausio 4-ąją minima pasaulinė Brailio rašto diena saugo pasaulio neregių bendruomenei svarbaus žmogaus atminimą, todėl neatsitiktinai minima per šio rašto išradėjo Luji Brailio gimimo dieną. „Siekiant įprasminti šią neregių ir silpnaregių bendruomenei svarbią dieną ir Lietuvos visuomenėje, teikiu pasiūlymą papildyti atmintinų dienų sąrašą, įtraukiant ir Pasaulinę Brailio rašto dieną“,- sako pasiūlymo autorė M. Ošmianskienė.

Brailio rašto dienos minėjimas padėtų, jos nuomone,  populiarinti Brailio rašto naudojimą viešosiose vietose, taip pat skatintų pagalvoti, kokių pokyčių reikia, kad mūsų visuomenėje neregių ir silpnaregių bendruomenė jaustųsi kuo labiau įgalinta.

Kovo 1-oji – Tarptautinė žmonių su negalia vežimėlio diena

Tarptautinė žmonių su negalia vežimėlio diena skirta atkreipti dėmesį į žmones, judančius vežimėlio pagalba, į sunkumus su kuriais jie susiduria. Pasak M. Ošmianskienės, tai itin svarbi diena fizinę negalią turintiems žmonėms, kuriems vežimėlis yra neatskiriama jų gyvenimo dalis.

„Šiandien žmonės judantys vežimėlyje susiduria su įvairiausiais iššūkiais, kylančiais dėl vežimėliui nepritaikytos aplinkos, ribojančios šių asmenų judėjimą, galimybes ir teises. Todėl neretai ši bendruomenė patiria socialinę atskirtį, netenka galimybės mokytis, dirbti, gyventi savarankiškai ar aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime“,- sako pasiūlymo autorė.

Tarptautinė žmonių su negalia vežimėlio diena, anot jos, būtų proga atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į šias problemas ir pagalvoti, kaip galėtume jas geriau spręsti. Taip pat šis minėjimas paskatintų informacijos sklaidą apie vežimėlyje judančių žmonių teises ir galimybes. Galiausiai, šios dienos minėjimas, M. Ošmianskienės nuomone, būtų simboliškas pareiškimas, kad mūsų visuomenėje yra vertinami visi jos nariai, nepriklausomai nuo jų negalios ar judėjimo galimybių.

Balandžio 2-oji – Pasaulinė autizmo supratimo diena

Kaip nurodo pasiūlymo autorė Seimo narė M. Ošmianskienė, Pasaulinė autizmo supratimo diena yra tarptautiniu mastu pripažinta diena, kasmet balandžio 2 d. skatinanti Jungtinių Tautų valstybes nares imtis priemonių ir didinti visuomenės informuotumą apie autizmo spektro raidos sutrikimus. Šia diena siekiama atkreipti atsakingų institucijų dėmesį į kylančias problemas šeimoms, auginančioms autizmo spektro sutrikimų turinčius vaikus, ugdyti visuomenės supratimą bei toleranciją įvairiems vaikams ir juos auginantiems tėvams.

Asociacijos ,,Lietaus vaikai” skaičiavimais, autizmo spektro sutrikimą turinčių žmonių Lietuvoje galėtų būti apie 10 tūkst. „Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje tai vis dar mažai suprantamas raidos sutrikimas, neretai apipintas įvairių mitų ir išankstinių nusistatymų. Todėl šios dienos įtraukimas į atmintinų dienų sąrašą padėtų gerinti visuomenės supratimą apie šį raidos sutrikimą, taip pat būtų puiki proga atkreipti dėmesį į tai, kokių pokyčių reikia, kad visi autizmo spektro sutrikimą turintys asmenys ir jų šeimos mūsų visuomenėje jaustųsi gerai“,- sako pasiūlymo autorė M. Ošmianskienė.

Gegužės 4-oji – lietuvių gestų kalbos diena

Gegužės 4 d. 1995 m. Lietuvoje oficialiai pripažinta lietuvių gestų kalba. Ši data tapo itin svarbia klausos negalią turinčių žmonių bendruomenėje.

Pasak M. Ošmianskienės, minint Lietuvių gestų kalbos dieną, būtų siekiama atkreipti visuomenės dėmesį, kad turime dar vieną oficialią kalbą, o jos mokėjimas yra tolerancijos, brandžios visuomenės ženklas. „Lietuvių gestų kalba žmonėms su klausos negalia yra jų gimtoji kalba, todėl šios kalbos prieinamumas ir puoselėjimas yra žmogaus teisių klausimas. Minint Lietuvių gestų kalbos dieną būtų siekiama pažymėti šios kalbos svarbą ir atkreipti dėmesį į jos prieinamumą žmonėms su klausos negalia“,- sako Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė.

Jeigu Seimas pritartų, gegužės 4-oji  būtų ne tik Ugniagesių globėjo šv. Florijono diena, bet ir atmintina Lietuvių gestų kalbos diena.

Gegužės 5-oji – Europos žmonių su negalia savarankiško gyvenimo diena

Siekiant pažymėti savarankišką gyvenimą kaip fundamentalią žmonių su negalia teisę Lietuvoje, M. Ošmianskienė siūlo įtraukti Europos žmonių su negalia savarankiško gyvenimo dieną į atmintinų dienų sąrašą.

Pasak jos, šiuo metu vyrauja požiūris, kad žmonės su negalia, ypatingai turintys protinę negalią ar sudėtingų komunikacijos poreikių, turi gyventi institucinėje priežiūroje. „Praktikoje dažnai taip ir atsitinka, todėl žmonių teisė į savarankišką gyvenimą yra pažeidžiama. Minint savarankiško gyvenimo dieną būtų aktualizuojama žmonių su negalia teisės į savarankišką gyvenimą tema, kylantys iššūkiai ir reikalingi pokyčiai ar sprendimai. Tuo pačiu būtų atkreipiamas visuomenės dėmesys ir keičiamos pasenusios nuostatos apie žmonių su negalia savarankiškumą, įvardijant savarankišką gyvenimą kaip vieną svarbiausių žmonių su negalia žmogaus teisių principų“,- sako tokį pasiūlymą įregistravusi parlamentarė.

Spalio 10-oji – Pasaulinė psichikos sveikatos diena

Spalio 10 d. kasmet minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena skirta didinti dėmesingumą psichikos sveikatai, supažindinti visuomenę su psichikos ligų priežastimis ir skatinti jų nestigmatizuoti. Šie tikslai ypatingai svarbūs Lietuvoje, todėl M. Ošmianskienė siūlo  šią datą įprasminti, įtraukiant Pasaulinę psichikos sveikatos dieną į atmintinų dienų sąrašą.

Skaičiuojama, kad pasaulyje psichikos sveikatos sutrikimus kasmet patiria beveik 800 milijonų žmonių. „Lietuvoje didžiausią nerimą kelia savižudybių statistika, patyčių paplitimo mastai ir vaikų psichikos sveikatos rodikliai, taip pat egzistuoja psichikos sveikatos problemas stigmatizuojančios nuostatos ir ribotas informuotumas apie prieinamą pagalbą. Pasaulinės psichikos dienos įtraukimas į atmintinų dienų sąrašą pabrėžtų psichinės ir emocinės sveikatos svarbą, skatintų visuomenę susirūpinti ir kalbėti šia tema, atsisakant stigmatizuojančių nuostatų“,- sako parlamentarė M. Ošmianskienė.

Jeigu Seimas pritartų, spalio 10-oji  būtų ne tik Vietos savivaldos diena, bet ir Pasaulinė psichikos sveikatos diena.

Spalio 15-oji – Pasaulinė baltosios lazdelės diena

Spalio 15 d. minima Pasaulinė baltosios lazdelės diena yra reikšminga diena neregių ir silpnaregių bendruomenei.

Šią dieną organizuojami įvairūs renginiai, siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į žmonių su regėjimo negalia problemas, informuoti apie regos sutrikimo priežastis, iš anksto užkertant kelią ligoms. Atmintinos dienos simboliu laikoma baltoji lazdelė – vienas pagrindinių įrankių, kuriuo naudojasi regėjimo negalią turintis žmogus.

Gruodžio 3-ioji – Tarptautinė žmonių su negalia diena

Jeigu Seimas pritartų, gruodžio 3-ioji  būtų ne tik atmintina Lietuvos advokatūros diena, bet ir Tarptautinė žmonių su negalia diena.

1992 m. pabaigoje Jungtinių Tautų Organizacija paskelbė gruodžio 3-ąją Tarptautine neįgaliųjų žmonių diena. Anot M. Ošmianskienės, šios dienos tikslas yra atkreipti visuomenės dėmesį į neretai užmirštamą žmonių grupę, kuri susiduria su papildomais iššūkiais dalyvaudama visuomenės gyvenime.

„Šios dienos minėjimas leistų aktualizuoti žmonių su negalia patiriamus iššūkius ir problemas bei skatintų ieškoti būdų, kaip mažinti žmonių su negalia socialinę atskirtį“,- sako parlamentarė M. Ošmianskienė.

Dėl Atmintinų dienų įstatymo papildymo projekto Seimas ketina balsuoti rytoj, ketvirtadienį.


27 rugsėjo, 2023

Šiaurės Europos šalyse nuo praėjusių metų pastebėtas naujas kibernetinio sukčiavimo būdas jau fiksuotas ir Lietuvoje. Įsilaužėliai, naudodami nutekintus e. pašto […]

27 rugsėjo, 2023

Vasariški orai nesitęs amžinai – metas ruošti savo garderobą šaltajam sezonui, kuris šiemet dvelkia unikaliu stiliumi. Nuo „oversized“ paltų iki […]

26 rugsėjo, 2023

Prezidentas Gitanas Nausėda Žydų genocido atminimo dienos proga įteikė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius asmenims, kurie, nepaisydami mirtino pavojaus sau ir šeimai, […]

Gediminas Šimkus. ELTA / Josvydas Elinskas
26 rugsėjo, 2023

Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus tvirtina, kad dabar esanti nekilnojamo turto (NT) apmokestinimo sąranga šalyje yra gera, tačiau […]

LSDPS nuotr.
26 rugsėjo, 2023

Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas sako, kad nuo penktadienio streikuoti pradėsiantiems mokytojams bus kompensuojamas dėl protesto negautas darbo užmokestis. […]

Gabrielius Landsbergis. ELTA / Dainius Labutis
26 rugsėjo, 2023

Konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis prastai vertina kai kurių Seimo narių, įskaitant ir dalies partiečių, sprendimą nenurodyti turėtos priklausomybės Komunistų partijai. […]

Į Armėniją iš Kalnų Karabacho atvyko 13 350 pabėgėlių. EPA-ELTA nuotr.
26 rugsėjo, 2023

Antradienį Armėnija pranešė, kad iš Kalnų Karabacho, separatistinio etninių armėnų gyvenamo anklavo, kuriame Azerbaidžanas praėjusią savaitę surengė žaibišką puolimą, į […]

Regionunaujienos.lt nuotr.
26 rugsėjo, 2023

Nors šiemet džiugina išties vasariškas rugsėjis, neišvengiamai artėja šaltesni orai ir šildymo sezonas. Jo metu kiekvienais metais padaugėja patalpose kylančių […]

Seimo narys Tomas Tomilinas
25 rugsėjo, 2023

Europos parlamento (EP) žaliųjų frakcijos parengtoje studijoje apie potencialų progresyvų turto apmokestinimą Europos Sąjungos (ES) šalyse tvirtinama, kad Lietuvai įvedus […]

25 rugsėjo, 2023

Praeitą savaitę išleistas „iOS 17“ atnaujinimas, be gausybės kitų patobulinimų, lietuvių „iPhone“ telefonuose aktyvavo balso skambučių per Wi-Fi  (Voice over WiFi) […]

STT vadovas Linas Pernavas. ELTA / Dainius Labutis
25 rugsėjo, 2023

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę įmonių valdymo, priežiūros ir kontrolės veiklos procesuose Ukmergės, Šalčininkų ir Širvintų rajonų […]

Vidmantas Janulevičius. ELTA / Dainius Labutis
25 rugsėjo, 2023

Estijai nuo naujųjų metų nusprendus padidinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) nuo 20 iki 22 proc., Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas […]

Luko Bartkaus nuotr.
22 rugsėjo, 2023

Šiandien Kaune, Rotušės aikštėje, prasidėjo tradicinis, tris dienas truksiantis ralis „Aplink Lietuvą“, kurio dalyviai varžosi dėl garbingiausiojo prizo – Lietuvos […]

22 rugsėjo, 2023

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su Los Andželo lietuvių bendruomene. Su gausiai Los Andželo Šv. Kazimiero parapijoje susirinkusiais lietuviais […]

MAXIMA LT nuotr.
22 rugsėjo, 2023

Neretai ikimokyklinio amžiaus vaikus auginančiai šeimai rugsėjis yra nerimo metas, kai tenka perplanuoti ne tik biudžetą, bet ir darbui skiriamą […]

22 rugsėjo, 2023

Ketvirtadienį Seime vykusio lemiamo balsavimo metu parlamentarai pritarė įstatymo projektui dėl kailinių žvėrelių fermų draudimo Lietuvoje. Įstatymo projektu draudžiama laikyti […]

21 rugsėjo, 2023

Buvęs Lenkijos užsienio reikalų ministras Radosławas Sikorskis griežtai sukritikavo pastaruosius Lenkijos valdžios veiksmus Ukrainos atžvilgiu, pažymėdamas, kad jie naudingi Kremliui. […]

Vilniaus geto likvidavimo 80-ųjų metinių minėjimas Seime. ELTA / Dainius Labutis
21 rugsėjo, 2023

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky sako, kad antisemitiniai pasisakymai iš valdžios tribūnų kelia ne baimę, bet pasišlykštėjimą ir pyktį. […]

21 rugsėjo, 2023

Susirgimų erkiniu encefalitu skaičius Lietuvoje yra didžiausias Europoje, skelbia Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“. Europos ligų prevencijos ir kontrolės […]

20 rugsėjo, 2023

Tarptautinė bendruomenė turėtų labiau spausti Rusiją nutraukti karą Ukrainoje, Jungtinių Tautų (JT) Generalinėje Asamblėjoje teigė prezidentas Gitanas Nausėda. Taip pat, […]