Statybos sektoriaus ateitis – skaitmeninė statyba

Aplinkos ministerija Vyriausybės strateginiam komitetui pateikė siūlymus dėl veiksmų, būtinų norint šalies statybos sektoriuje įdiegti skaitmeninės statybos principus. Šie siūlymai parengti bendradarbiaujant su aktyviai šioje srityje veikiančia Lietuvos statybininkų asociacija.
Vadinamoji skaitmeninė statyba – vienas perspektyviausių būdų tobulinti statinių projektavimą, statybą ir eksploatavimą, didinti viso statybos sektoriaus skaidrumą, mažinti statybos procesų trukmę, medžiagų, nekilnojamojo turto valdymo sąnaudas.
Skaitmeninė statyba remiasi šiuolaikinių informacinių ir ryšių technologijų taikymu, statinio informaciniu modeliavimu, kai kuriamas informacinis jo modelis, apjungiantis visą ciklą – nuo statinio projekto iki pat nugriovimo. Šias technologijas jau kurį laiko taiko šioje srityje pažangiausios šalys – Jungtinė Karalystė, Danija, Suomija ir kt. Jų patirtis rodo, kad skaitmenizuojant statybos sektorių ir naudojant informacinio modeliavimo metodus mažėja statinio gyvavimo ciklo sąnaudos, greičiau ir pigiau vykdoma jo priežiūra, kuriamos naujos darbo vietos, geriau užtikrinami aplinkosauginiai reikalavimai, skaidriau vyksta viešųjų pirkimų procedūros ir t. t.
Norint įdiegti skaitmeninę statybą, reikia didžiulių pokyčių statinių projektavimo, statybos, naudojimo procesų reguliavimo ir valdymo, viešųjų pirkimų ir kitose susijusiose srityse. Jai pasiruošti – milžiniškas darbas. Būtina sukurti statinio informacinio modeliavimo standartus, nacionalinį statybų klasifikatorių, taip pat sukurti ar perimti duomenų mainų standartus, pritaikyti informacines sistemas, registrus, kitą infrastruktūrą, pakeisti daugybę teisės aktų ir pan.
Įveikti tokius iššūkius galima tik susitelkus valstybės institucijoms, verslui ir akademinei bendruomenei. Pavyzdžiui, Didžioji Britanija pradėjo skaitmenizuoti statybą tik po daugelio tyrimų ir diskusijų, parengusi veiksmų planą. Todėl Aplinkos ministerija ir siūlo sukurti valstybės statybos procesų skaitmenizavimo viziją, jo įgyvendinimą užtikrinančius veiksmų planus ir tai įtvirtinančius teisės aktus. Svarbu iš anksto numatyti, kaip bus kuriama reikiama infrastruktūra, kokias galimybes turės mažos ir vidutinės įmonės įsigyti brangesnę programinę įrangą, kaip bus apmokomi specialistai.
Įgyvendinant su statybos sektoriaus skaitmenizavimu susijusias iniciatyvas, reikia įvertinti užsienio patirtį, sėkmingo darbo principus, atsižvelgti į valstybės teisinę ir institucinę sąrangą, informacinių sistemų infrastruktūrą, nusistovėjusius statybos proceso dalyvių santykius ir kitus svarbius aspektus.