3 gruodžio, 2021
Bronius Vertelka | XXI amžius

Tarp knygų ir bičių

Tautodailininkė ir Krakių bibliotekininkė Lilija Usevičienė / Broniaus Vertelkos nuotr.

48-uosius darbo bibliotekoje metus pradėjo krakietė Lilija Usevičienė. Ir nė karto nesuabejojo savo profesijos reikalingumu. Paprasta, nestokojanti veiklos, nemėgstanti girtis ir tuščiažodžiauti – tokia Kėdainių rajono Savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos Krakių filialo vyr. bibliotekininkė šiandien.

Kas mamai nepavyko, tai  pasiekė dukra

L. Usevičienės gimtinė – Krakės. Jai tebuvo pusę metukų, kai mirė tėvelis. Antrą kartą ištekėjusi mama pagimdė kitą dukrą. Tuo metu Lilijai jau buvo 13 metų. Amžiaus skirtumas nesutrukdė joms tapti labai artimoms. Patėvis irgi stengėsi neišskirti mergaičių. L. Usevičienė su Vilniuje gyvenančia ir ten mokytojaujančia Rolanda Dancevičiene tebepalaiko nuoširdžios giminystės ryšius.

Baigus Krakių vidurinę mokyklą Lilijai nepavyko įstoti į Vilniaus pedagoginį institutą, kur būtų studijavusi anglų kalbą. Išbandyti laimę nusprendė kitais metais. Maždaug tuo metu Lilijos mama, dirbusi mokytoja, užsuko į apylinkės tarybą. Joje dirbančios moterys pasiūlė: kad neprabėgtų metai veltui, Lilijai vertėtų padirbėti Rūkų bibliotekoje.

Rūkai – už 6 kilometrai nuo Krakių. Tokį atstumą, kai sniego užpustytą kelią neįveikdavo autobusai, turėdavo nueiti pėsčiomis. Pati biblioteka, prastai sumūrytas pastatas, atrodė vėjo perpučiamas, prastai laikė šilumą. Užtat čia karališkai jautėsi žiurkės ir pelės. Lilijai pačiai teko kamšyti skyles. O pradinės mokyklos name įsikūrusią biblioteką vis perkeldavo į kitą vietą, galiausiai – į nebeveikusią parduotuvę.

Taip Rūkuose prabėgo 13 metų. Juose bedirbdama, Lilija sugebėjo neakivaizdiniu būdu įsigyti bibliotekininkės kvalifikaciją Vilniaus kultūros mokykloje. Kartu užpildė žinių spragas.

Įdomiausia tai, kad L. Usevičienės dukra Airida mokytojauja Krakių Mikalojaus Daukšos gimnazijoje ir moko anglų kalbos. Vadinasi, jeigu įgyvendinti svajonės nepavyko mamai, tai sugebėjo jos dukra.

Šviestis ir semtis žinių – į biblioteką

Jau 34 metai L. Usevičienė dirba Krakių bibliotekoje. Laisva vieta joje atsirado susirgus tuometinei bibliotekininkei. Kaimo bibliotekos – kaip kokios podukros.  Atėjus dirbti, ji veikė apylinkės tarybos pastate, paskui kilnojo į vaikų darželį ir kultūros centrą. Galiausiai grįžo į senąją vietą, tik dabar – į seniūnijos pastatą. Čia pakankamai geros sąlygos dirbti.

Bibliotekos knygų fonde – apie 8 tūkstančius popieriuje spausdintų leidinių. Jos aptarnaujamame mikrorajone – 900 gyventojų, įskaitant ir aplinkinius kaimus. Biblioteka turi 310 skaitytojų. Tai nuo mokyklinio iki gana garbaus amžiaus šio krašto žmonės, skaitantys labai įvairaus turinio knygas. Neužsiguli kriminaliniai ir meilės romanai, nebijo išsinešti  psichologinių, istorinius dalykus aprašančių kūrinių. Ateina pavartyti laikraščių ir žurnalų, kadangi užsiprenumeruoti juos leidžia ne kiekvieno piniginė. Užsuka pasėdėti prie kompiuterio. Praveria duris ir bėdų užspausti. Tokiems reikia padrąsinančio žodžio ar dalykiško patarimo. Pasitaiko norinčių kažkuo pasidžiaugti, pasidalinti  netikėtai užklupusia laime.

Antai Ksavera Kripienė, jau pensinio amžiaus , atvažiuoja iš Pašušvio kaimo, nors ten irgi yra biblioteka. Tai labai sena Krakių bibliotekos skaitytoja. Pasikeisti knygų ją atveža sūnus.

O krakiškei Valerijai Krilienei, 1929 metų gimimo, kai pati nebevaikšto, pakeisti  knygų užsuka dukra. Senolė nurodo, kokias  norėtų turėti.

Zuzana Krilienė – irgi iš Krakių, taip pat garbaus amžiaus, bet itin šviesaus proto. Sunkiai sergančiai jau sunkoka tempti knygas namo.

Jonas Čepas buvo pirmasis L. Usevičienės skaitytojas,  jai pradėjus dirbti Rūkų bibliotekoje. Persikėlus dirbti į Krakių biblioteką, Jonas irgi tapo jos skaitytoju. Telefonu paskambindavo, kokių knygų pageidautų, o jas pristatydavo laiškininkė. Neseniai J. Čepas dar keitėsi knygas. Bet ligotą žmogų jau paguldė į slaugos ligoninę.

L. Usevičienė nepamiršo paminėti Krakių gydytojos Rūtos Mandravickienės pavardės. Nors medikė dirbti ir gyventi į Krakius atvyko ne per seniausiai, tačiau jau tapo aktyvia bibliotekos lankytoja. Pasikeisti knygos ateina ir buvusi Krakių ambulatorijos vyr. gydytoja Regina Riškienė.

Kiek leidžia laikas, skaito ir bibliotekininkė L. Usevičienė. Jos vyras Henrikas daugiau domisi periodine spauda, jam rūpi, kaip išspręsti kryžiažodžius. 

Suviliojo bitininkavimu

Lilija ir Henrikas Usevičiai, sukūrę šeimą prieš 44 metus, turi nuosavą namą Krakėse, o prie jo – sodas, daržai. 24 arus užima  sodyba.  Usevičiai bandė ūkininkauti, vystyti galvijininkystę. Tai buvo apskritus metus užimantis verslas. Už pieno kilogramą supirkėjai mokėjo keliolika centų, kai už tokio pat svorio nugriebto parduotuvėje turėjo  pakloti apie eurą. Krakiškiai suprato , kad verčiau atsidėti vien bitininkavimui.

O jų bitininkavimo pradžia buvo tokia. Biblioteka turėjo aistringą skaitytoją – bitininką Gytį Augustinavičių iš Pašušvio. L. Usevičienė, apsilankius jam, prašydavo atvežti ir medaus. Kartą jis, stovėdamas tarp knygų lentynų, tare jai: „Kodėl  negalite pabitininkauti jūs patys ir kodėl jums pirkti medų? Sėdėdama tarp knygų, tai išmoksite teoriškai, o praktiškai pamokysiu aš“.

Nors pats G. Augustinavičius turėjo didžiulį bityną, tačiau savo pažado laikėsi. Kaip bitininkauti, mokymas tęsėsi nuo pavasario iki rudens. Pirmą bičių spiečių padovanojo jis, kitą jau įsigijo Lilija. Bitininkavimo paslaptis nesunkiai iš jos perėmė vyras Henrikas.

Usevičiai laiko 50 bičių avilių. Bitynas – per tris vietas. Šie metai jiems buvo neblogi. Vidutiniškai iš avilio  prikopė 25 kg natūralaus medaus.

Lieja ir parduoda žvakes

Būdama maža Lilija matė, kaip jos senelė ir dėdė, tarnavęs zakristijonu Krakių bažnyčioje, liejo žvakes. Teko ir jai  kočioti vašką. Turint savo vaško, kilo mintis pačiai pabandyti. Pradėjo nuo žvakučių. Nusipirko joms formą. Pirmoji velykinė žvakutė atrodė kaip kiaušinis su gėlytėmis.

Šiandien L. Usevičienė – sertifikuotų tautinio paveldo amatų meistrė, tautodailininkė (lietinės ir lipdytinės žvakės). Gamina apie 200 formų žvakių. Pati jas lieja,  apie jų gamybą retsykiais pasakoja vaikams. Pagamino ir proginę žvakę, skirtą Krakių 600 metų jubiliejui.

Žvakėmis prekiauja mugėse – nuo Vilniaus iki Telšių. Jose dalyvauja su vyru Henriku. Pakeliui aplanko įžymiąsias Lietuvos vietas.

Išsinuomojus patalpas Kėdainiuose, atidarė parduotuvę „Bičių pasaulis“. Joje prekiauja ir žvakėmis. Prekyba čia užsiima Usevičių marti Renata. Taip uošviai jai sukūrė darbo vietą.

Lilija ir Henrikas Usevičiai išaugino sūnų Aurimą ir dukrą Airidą. Jie yra puikūs padėjėjus prie bičių. Sulaukė 4 anūkų. Vyriausiajam jų – 21 metai,  iš trijų anūkių jauniausiai – 6 metai.

 


4 liepos, 2022

Pirmąjį vasaros mėnesį baigėsi Panevėžio rajono savivaldybės administracijos kartu su partneriais – Panevėžio rajono Naujamiesčio kultūros centro–dailės galerija ir Voss […]

2 liepos, 2022

Trakų viešosios bibliotekos kino vakarų projektas „Migruojantis kinas 2022“ birželio mėnesį kvietė burtis profesionalaus nekomercinio kino išsiilgusius Trakų miesto ir […]

Žvyro karjeras šalia Karklės
1 liepos, 2022

Ketvirtadienį posėdžiavusi Kauno rajono savivaldybės taryba vienbalsiai priėmė kreipimąsi į Aplinkos ministeriją, prašydama pakeisti Pakarklės miško paskirtį iš ūkinės į […]

1 liepos, 2022

Savo namus privalėjusiems palikti Ukrainos vaikams bandoma trumpam sugrąžinti atostogų džiaugsmą – jiems šią vasarą organizuojama ne viena meninė ir […]

S. Žiūros nuotr.
28 birželio, 2022

Seimas pritarė iniciatyvoms 2023-iuosius skelbti Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų bei Šventojo Juozapato metais. Tokiu būdu siekiama pažymėti Lietuvos […]

Palangos kultūros ir jaunimo centro nuotraukoje – Jurginės Palangoje
28 birželio, 2022

Kultūros ministro įsakymu geriausiems 2021 metų kultūros centrams paskirtos Kultūros ministerijos premijos.  Kultūros centrai buvo vertinami pagal atskiras kategorijas, atsižvelgiant […]

28 birželio, 2022

Šią savaitę Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos aklųjų biblioteka ir Ukrainos negalių asociacijos Lvivo skyrius pasirašo svarbią bendradarbiavimo sutartį, kuri suteiks […]

27 birželio, 2022

Rašytojas, dramaturgas, Nepriklausomybės akto signataras Kazys Saja švenčia 90-mečio jubiliejų. Jis sako, kad yra labai dėkingas vaikystės knygoms, kurios atvėrė „gyvenimą. 1939-aisiais, […]

Rolando Parafinavičiaus nuotr.
24 birželio, 2022

2022 m. birželio 23 d. Šiaulių miesto erdvės prisipildė smalsių šiauliečių, panorusių sudalyvauti Šiaulių kultūros centro organizuotose „Aktyviose Joninėse mieste“. Šiauliečiai […]

21 birželio, 2022

Birželio 17-19 dienomis vyko Plungės miesto šventė. Šiomis dienomis Plungės kultūros centras plungiškiams ir miesto svečiams dovanojo šiuolaikinių scenos menų […]

Lauros Prascevičiūtės nuotr.
21 birželio, 2022

Birželio 18 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities skyriuje (Radviliškio r.) virė darbas: lankytojus senųjų amatų ir kasdieninių […]

Vitalijos Pankienės nuotr.
20 birželio, 2022

„Nusišypsok ir būsi gražus“ – toks alytiškio dailininko Arūno Vaitkaus raginimas nuskambėjo Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje. Gal nuskambėjo kiek nerimtai, […]

20 birželio, 2022

„Europos archeologijos dienos 2022“ – tai tarptautinė iniciatyva, kviečianti įgyvendinti archeologijos paveldo pažinimui ir populiarinimui skirtas veiklas, inovatyviai ir originaliai […]

Kostas Poškus / Agnės Grigaliūnės nuotr.
20 birželio, 2022

Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos salėje dailininkas Kostas Poškus atvėrė parodą „Katinas ant stogo“ – alytietiškas impresijas vaizdu ir žodžiais. Kaip […]

18 birželio, 2022

Birželio 17-ąją iškilmingu Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdžiu pradėti renginiai, skirti jubiliejinei 230 metų sukakčiai, kai Plungės miestui buvo suteiktos […]

Ieva Dumbrytė / Daumanto Švaglio nuotr.
17 birželio, 2022

Žymaus XX amžiaus rašytojo Liudo Dovydėno premija, kuria apdovanojamas geriausio naujo lietuviško romano autorius, šiemet paskirta Ievai Dumbrytei. Kūrėja įvertinta […]

Prie paminklo Antanui Algimantui Balčiūnui kalba Ramygalos klebonas kun. Alfredas Puško / Broniaus Vertelkos nuotr.
17 birželio, 2022

Šalia Juodos ir Aptekos upių santakos bei didingos vandens užtvankos išsistačiusiuose Jotainiuose birželio 11-ąją vyko tradicinė Panevėžio krašto amatininkų šventė […]

Tarp sveikintojų – ir trys Viktorai Rudžianskai: tėtis, brolis, sūnėnas
16 birželio, 2022

…Saulas diementas vėl sužibo Juknėnuose. Birželio 12-ąją į Antano ir Motiejaus Miškinių etnografinę-literatūrinę sodybą Utenos rajone sugrįžo tarptautinė poezijos šventė […]

Smagus šeimadienis parke
16 birželio, 2022

Vasarai prasidėjus Varėnos viešoji biblioteka ne kartą kvietė vaikus gilesniam vaikų poeto Martyno Vainilaičio kūrybos ir aplinkos, tapusios poeto įkvėpimo […]

13 birželio, 2022

Birželio 11-12 dienomis, Klaipėdoje, Vasaros estradoje, vyko Lietuvos vakarų krašto Dainų šventė, skirta Mažosios Lietuvos lietuvių dainų švenčių 95-mečiui ir […]