4 gruodžio, 2017
Telšių rajono savivaldybės informacija

Telšių rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyrius: metai sukasi žmogaus gyvenimo ratu

Civilinės metrikacijos skyriaus veikla apima visą žmogaus gyvenimą ir platų emocijų spektrą: čia laimingi tėvai registruoja savo naujagimio gimimą, čia skleidžiasi naujo gyvenimo viltys ir tarpsta meilė, skyriaus slenkstį peržengus besišypsantiems jaunavedžiams, čia vietos randa ir liūdesys bei rimtis, įforminant šią žemę palikusius Telšių miesto ir gyventojus.

Dokumentai mėgsta tvarką

Skyriui vadovaujanti Elena Barodicienė, filologijos magistrė, turi solidžią darbo patirtį: prieš daugiau kaip vienuolika metų ji nugalėjo Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjo konkurse. Prieš tai moteris devyniolika metų vadovavo Telšių archyvui.

„Dar dirbant archyve susiformavo poreikis itin tvarkingai ir dėmesingai elgtis su dokumentais. Atėjusi į Civilinės metrikacijos skyrių supratau, jog laukia ilgas ir sudėtingas darbas – sutvarkyti būtent šio skyriaus dokumentų archyvą. Dabar jau galime didžiuotis – mūsų skyriaus archyve pavyzdinga tvarka. Sutvarkėme ilgo saugojimo ir nuolatinio saugojimo (gimimo, santuokos, mirimo, ištuokos ir civilinės būklės aktų pakeitimo, ištaisymo įrašai, kurie yra suformuoti į bylas) dokumentus net nuo 1950 m. iki 2016 m., įrengėme patogias archyvo patalpas, pastatėme lentynas.   Nesunkiai galime surasti bet kurį čia esantį dokumentą“, — sako skyriaus vedėja, pabrėždama, jog svarbiausia jų skyriuje – tinkamas ir atsakingas dokumentų tvarkymas ir saugojimas, pažymų išdavimas.

Dirba profesionalios darbuotojos

Apie savo skyriaus darbuotojas – vienuolika metų vyriausiąja specialiste dirbančią Olią Šmukštienę bei septynerių metų darbo patirtį sukaupusią specialistę Jolantą Strikaitienę E. Barodicienė atsiliepia labai palankiai. „Kolektyvas mūsų nedidelis, tačiau labai susitelkęs, viena kitą labai palaikome, suprantame. Mano kolegės – labai profesionalios, gerai išmano savo darbo specifiką, yra žingeidžios, norinčios tobulėti, visada mielai vyksta į kursus, kad sužinotų visas naujoves. Be to, moterys labai stengiasi rasti bendrą kalbą su klientais, padėti jiems visais klausimais, kurie atvedė į mūsų skyrių“, — gyrė skyriaus darbuotojas E. Barodicienė. Ji pasakojo, kad skyriuje pasisekė įdiegti tvarką, jog žmogui nereiktų ateiti dėl bet kurio reikalo antrąkart – klientas turi gauti paslaugą čia ir dabar.

Nors daugeliui Civilinės metrikacijos skyrius asocijuojasi su švente, ypač su santuokų sudarymu, tačiau šiame skyriuje dirbančios moterys turi atlikti nemažai ir kitų funkcijų: jos ne tik priima prašymus santuokai sudaryti ar veda santuokos registravimo ceremonialą, tačiau ir priima prašymus dėl vardo, pavardės, tautybės pakeitimo, suteikia asmens kodus naujagimiams, sudaro civilinės būklės aktų įrašų papildymo, pakeitimo įrašus, sudaro gimimo, santuokos sudarymo, santuokos nutraukimo, mirties įrašus, išduoda liudijimus bei pažymas, teikia įvairias ataskaitas ir pan.

Už skaičių – žmonių gyvenimas

Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja šypsosi, kad visiems dažniausiai būna labai įdomu jų skyriuje įregistruotų įvykių statistika. Tai juk ne šiaip skaičiai – už jų slepiasi žmonių gyvenimai, viltys ir nuoskaudos.

Ruošdamasi pokalbio apie skyriaus veiklą vedėja sako suskaičiavusi 2017 metų duomenis. Štai keletas jų: šiemet buvo gautas vienas prašymas pasikeisti vardą, devyni prašymai — pavardę.

Užregistruota, kad šiemet mirė 523 Telšių miesto ir rajono gyventojai: 240 vyrų (tarp jų po vieną mirusį Jungtinėje Karalystėje bei Airijoje) ir 283 moterys (viena – Islandijoje, trys – Jungtinėje Karalystėje). Pagal gyvenamąją vietovę mirusieji pasiskirstė taip: mieste registruota 271 mirusysis, rajone – 252.

Užregistruotas vieno naujagimio mirties atvejis. Tarp mirusiųjų vyriausia – devyniasdešimt aštuonerių telšiškė.

Naujagimių mažėja

Apgailestaudama pašnekovė sako, jog Telšių rajoną, deja, neaplenkia visos šalies regionų demografinės bėdos: gyventojai sensta, o skaičiai liūdina – daugiau miršta gyventojų nei gimsta…

Taigi šiemet, pasak Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos, įregistruoti 386 naujagimiai: 197 berniukai ir 189 mergaitės. 81 iš jų gimė užsienyje. Šiemet rajone gimė tik viena dvynukų pora.

Jauniausia mama penkiolikmetė. Tokio pat amžiaus ir jauniausias šių metų tėtis. 110 vyrų pripažino savo tėvystę, 69 atvejais naujagimius registravo vienišos mamos.

E. Barodicienė pasakojo, jog dažniausiai minimi populiariausi vaikų vardai, tačiau šįkart ji džiaugėsi, jog Telšių miesto ir rajono gyventojai savo mažyliams parenka ir retesnius vardus. Štai šiemet berniukams suteikti iki šiol gana reti vardai: Paulius, Vincas, Tauras, Timas, Joris, Jogaila, Motiejus, Benediktas, Aleksas, Leonas, Lauras.  Iš retesnių mergaičių vardų Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja paminėjo šiuos: Agota, Jorė, Elena, Salomėja, Paulina, Barbora, Julija, Patricija, Kotryna, Vytautė, Radvilė, Sofija. 

Dar vienas nedžiugus dalykas – šiemet Telšių r. savivaldybėje neįvaikintas nė vienas vaikas. 

Santuokų daugėja

Vis dėlto bene džiugausi įvykiai skyriuje – naujų šeimų gimimas. Per jau besibaigiančius 2017 m. įregistruotos 296 santuokos. 148 iš jų sudarytos Civilinės metrikacijos skyriuje. Šešiais atvejais jaunavedžiai rinkosi tuoktuves ne pačiame skyriuje, o oficialiai nustatytose reprezentacinėse vietose: keturis kartus teko tuokti Žemaitijos sostinės rotundose, po vieną kartą tuoktuvių vieta jaunieji sumanė pasirinkti Žemaičių muziejų „Alka“ bei Žemaitijos kaimo ekspoziciją.

 „Šiemet turime 36 prašymus įregistruoti santuokas daugiau nei tuo pačiu pernai. Darbo tikrai netrūkstame“, — tikino pašnekovė. Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja džiaugėsi, jog jų skyrių sudaryti santuokai renkasi ne tik vietos gyventojai, bet atvyksta jaunieji net iš Vilniaus, Klaipėdos, Plungės ar Mažeikių. „Matyt, žmonėms patinka mūsų aplinka, ceremonija. Mes dėl tokio jų pasirinkimo, žinoma, irgi esame laimingos“, — kalbėjo E. Barodicienė.

Ji prisiminė vieną visai neseną įvykį, kai septynerius metus kartu išgyvenusi vilniečių pora sumanė santuoką įregistruoti būtent Telšiuose. „Viskas vyko ekspromtu. Liudininkais pakvietė vieną jauną porą tiesiog iš gatvės. Po to laimingi jaunieji švęsti išvyko į pajūrį“, — šypsojosi prisiminusi netikėtas jungtuves Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja.

Nemaža dalis kuriančiųjų šeimą renkasi santuoką bažnyčiose. Šiemet taip vienas prieš kitą ir prieš Dievą prisiekė 136 poros. Populiariausia vieta priimti santuokos sakramentą, Telšių rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, tai Šv. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia. Joje savo meilę prieš Dievą paliudijo 72 poros. 37 poros susituokė Šv. Antano Paduviečio katedroje, septynios – Žarėnų Šv. Vyskupo Stanislovo bažnyčioje.

Kol kas, anot pašnekovės, dažniau renkamasi civilinė santuokų registracija nei bažnytinės jungtuvės. Tam įtakos turi daug veiksnių. „Sakramentas poros tvirčiau nesuriša. Didžiausius stebuklus daro meilė, tik meilė “, — įsitikinusi E. Barodicienė.

Ji prisiminė ir pačią trumpiausią santuoką. „Prieš mėnesį tuokėsi jauna mergina ir gerokai už ją vyresnis vyriškis. Jis jau kitą dieną atskubėjo ir pareikalavo ištuokos. Teko patarti žmogui kreiptis į teismą. Net ir dieną tetrukusi santuoka yra santuoka ir ją nutraukti tegali teismas“, — sakė Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja.

2017 m. santuoką nusprendė nutraukti 102 poros, iš jų trys – užsienyje.

 Mirčių registracija – galvos skausmas

Pasikeitus teisės aktų reikalavimams, jau kurį laiką Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojos pastebi ne itin gerą tendenciją: ne visada laiku suskumbama įregistruoti mirties faktą. „Mirus žmogui, į mūsų skyrių mirties atvejį užfiksavusios medicinos įstaigos atstovai privalo pristatyti medicininį mirties liudijimą. Tačiau pasitaiko, kad ne visos įstaigos šią pareigą stropiai atlieka. Bendradarbiaudami su Socialinės rūpybos ir globos skyriaus specialistais, nustatėme, kad šiuo metu kažkur yra „pasiklydę“ duomenys apie maždaug keturias dešimtis tokių mirusiųjų. Tai nėra gerai. Žmogus mirė prieš mėnesį kitą, o Gyventojų registre jis tebėra neišregistruotas, gali gauti, pavyzdžiui, pensiją. Gali būti sudarytos prielaidos piktnaudžiauti, todėl mąstome, kaip šitą spragą ištaisyti“, — sakė E. Barodicienė.

Didžiausia vertybė – šeima

Kasdien su Telšių miesto ir gyventojų džiaugsmais ir netektimis susidurianti Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja, kaip pati sakė, labiausiai vertina šeimą, buvimą su ja. „Šeima – mano turtas. Visą savo laisvą laiką skiriu jai. Vaikai mano jau suaugę, sukūrę šeimas, džiaugiuosi trimis anūkais. Labai juos myliu, bet nelepinu. Jie žino: tvarka turi būti visur“, — šypsosi E. Barodicienė.

Žvelgdama į savo vadovaujamo skyriaus darbo barą ir pasiremdama savo gyvenimiškąja patirtimi, Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja visiems Telšių miesto ir rajono gyventojams linkėjo: „Tvirtų rimtų santuokų, gausių, šaunių šeimų, gražių ir linksmų vaikų!“.


18 lapkričio, 2021

Vasaros pradžioje Telšių rajono savivaldybė paskelbė „Pasaulio teisuolių atminimo ženklo“ ir „Didžiosios Žemaičių sienos meninės plokštės“ kūrimo konkursus bei pakvietė […]

4 lapkričio, 2021

Vakar Telšių menų inkubatoriuje paminėta Telšių amatų mokyklos 90-oji sukaktis. Švietimo įstaigos įkūrimo proga Telšių menų inkubatoriuje (Telšių amatų mokyklos […]

31 spalio, 2021

Telšiuose vaizdą Masčio ežero pakrantėje praturtino viena „atgijusi“ siena – tai dedikacija Telšių menų inkubatoriaus kieme gyvenančiai juodai katei Murkai. […]

26 spalio, 2021

Telšiuose, Muziejaus gatvėje esantis Žemaičių muziejaus „Alka“ pagrindinis pastatas prieš kurį laiką užvėrė duris lankytojams ir jau keletą mėnesių čia […]

Augustės Tomkutės nuotr.
13 spalio, 2021

Rugsėjo 16 d. Telšių amfiteatre tarptautinis beatbox‘o (vokalinės perkusijos) šou vainikavo Lietuvos kultūros tarybos dalinai finansuoto projekto „Out of the […]

11 spalio, 2021

UAB „Veistas“ vykdanti visų Telšių regione susidarančių mišrių komunalinių atliekų tvarkymą jaučia pilietinę pareigą informuoti Telšių regiono gyventojus apie šiuo […]

9 spalio, 2021

Startavus rudeniui, telšiškiai apdovanoti aukšto lygio kultūriniais renginiais. Rugsėjį Telšių Žemaitės dramos teatro scenoje profesionalai keitė profesionalus, o žiūrovai patyrė […]

4 spalio, 2021

Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje buvo surengta knygų mugė, kurioje dalyvavo Žemaičių muziejaus „Alka“ atstovai. Lankytojai buvo kviečiami susipažinti su […]

3 rugsėjo, 2021

Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetas (VDA TF) mokslo metus pasitiko Vilniaus dailės akademijos Telšių galerijoje simboliškai pradėdamas 90-osios švietimo įstaigos […]

17 rugpjūčio, 2021

Žemaičių kaimo muziejuje įvykęs renginys „Tvarumas mene“ – lyg odė gamtai. Tai projekto „Meno edukacija tvarumo link“ dalis. Ši iniciatyva […]

29 liepos, 2021

Tokiu sukrautu kraičiu užvertos 37-osios medalio ir mažosios skulptūros kūrėjų stovyklos Telšiuose durys iki kitų metų. Bemaž 40 naujų profesionaliojo […]

23 liepos, 2021

Kūrybinės dirbtuvės, mokymai, bendravimas per šokį, dainą – tai priemonės geriausiai tinkančios įtraukti vaikus ir jaunimą bendrai veiklai, skatinant juos […]

Loretos Norvaišienės nuotr.
18 liepos, 2021

Prieš aštuonis dešimtmečius šiomis juodomis dienomis Rainiuose įvyko baisios, žiaurių kančių lydimos Telšių žydų vyrų žudynės. Penktadienio rytą Telšių bendruomenės […]

15 liepos, 2021

Liepos 13-ąją prasidėjo 37-oji medalio ir mažosios skulptūros kūrėjų stovykla. Šiemet ji skirta vieno pirmųjų Lietuvos profesionalių skulptorių Juozo Zikaro […]

15 liepos, 2021

Septynių kalvų karalienė, Žemaitijos sostinė dvyliktąjį kartą tapo vaikų ir jaunimo folkloro sostine – dainuojanti, grojanti bei dūzgianti pačių geriausių […]

Rainių koplyčia / Loretos Norvaišienės nuotr.
5 liepos, 2021

Mes renkamės, nes tikime: čionai tauta subręstaVisiems likimo smūgiams tampa atspariRyžtasi panešt kiekvieną jai uždėtą naštąČia tikisi per savo žemę […]

30 birželio, 2021

Simboliška, kad, pasitinkant devyniasdešimtąją Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto (anuometės Telšių amatų mokyklos) sukaktį, drauge su bakalaurais išleista ir […]

27 gegužės, 2021

Gegužės 21-ąją suėjo 72-eji metai, kai Dievo Krėslo miške įvyko Žemaičių apygardos Šatrijos rinktinės Žarėnų kuopos partizanų susirėmimas su NKVD […]

27 gegužės, 2021

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto skulptorius, Taikomojo meno studijų programos magistrantas Donatas Repeika rekonstrukcijai duris užvėrusiame Žemaičių muziejuje „Alka“ […]

20 gegužės, 2021

Siekiant puoselėti tautinę tapatybę, užtikrinti etninės kultūros tradicijų tęstinumą, ketvirtąjį kartą rengiama daugelį metų puoselėjama respublikinė taikomosios tautodailės konkursinė paroda […]