Dvarai ir pilys. Ukmergės raj. sav.
Leonopolio dvaro rūmai. heritage.lt nuotr.

Leonpolio dvaras. Dvaro sodyba Ukmergės rajono savivaldybės teritorijoje, Leonpolio kaime. Dvaras susiformavo XVI a. viduryje. Išlikusios dvaro sodybos rūmų statyba siejama su Radvilomis – manoma, kad juos po 1721 m. pastatė Marcijona Radvilienė savo sūnui Leonui Mykolui Radvilai (1722–1751) poilsiui medžioklėje. Tai buvo vienaaukštis, kvadratinio plano pastatas su aukštais pusrūsiais. Rūmų kiemas aptvertas mūrine tvora, turėjusia gynybinės sienos požymių.

Lyduokių dvaro kumetynas. heritage.lt nuotr.

Lyduokių dvaras. Dvaras Lyduokiuose, Ukmergės rajono savivaldybės teritorijoje. 1907 m. Lyduokių dvarą įgijęs Mykolas Stanislovas Kosakovskis turėjo turtingą biblioteką ir giminės archyvą; jų dalis yra išlikusi, ją saugo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Siesikų pilis. Heritage.lt nuotr.

Siesikų pilis. XVI amžiaus rezidencinė pilis netoli Siesikų ant Siesikų ežero kranto, Daumantų-Siesickių dvaras. Siesikų dvaro sodybą sudaro 6 pastatai (rūmai, „akademija“ vadinama mokykla, spirito varykla, svirnas, paukštidė, kumetynas) ir parkas. Pilis yra vienas iš nedaugelio Lietuvoje nuo Renesanso epochos išlikusių statinių. Pilį pastatė Gabrielius Daumantas-Siesickis (miręs 1517 m.). Renesansinio stiliaus pilis buvo dviejų aukštų, stačiakampė, su 2 cilindriniais ir 1 kvadratiniu bokštais kampuose. XVII-XVIII a. aplink pilį buvo pasodintas didelis parkas.

Taujėnų dvaro rūmai. heritage.lt nuotr.

Taujėnų dvaras. Dvaras stovi Taujėnuose. Klasicistiniai rūmai su 6 kolonų portiku. Parkas yra kraštovaizdžio plano, jį juosia Mūšios upelis, yra tvenkiniai. Taujėnų dvaras minimas nuo 1595 m. Iki II pasaulinio karo dvarą valdė Konstantinas Radvila. Sovietmečiu dvare buvo įsikūrusi tarybinio ūkio direkcija.

Užugirio dvaro rūmai. heritage.lt nuotr.

Užugirio dvaras. Dvaras yra prie Lėno ežero, šalia buvusio Užulėnio palivarko, kuris anksčiau priklausė dvarui. Pirmojo Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos dvaras, netoli jo gimtinės Užulėnyje.

Vaitkuškio dvaro arklidžių fragmentai. heritage.lt nuotr.

Vaitkuškio dvaras (arba Pašilės dvaras). Dvaras yra Vaitkuškyje, Ukmergės rajone. Vaitkuškio savininko grafo Stanislovo Kosakovskio teta buvo E. Hanska, su kurias buvo pažįstamas prancūzų rašytojas Onorė de Balzakas (1799–1850), o 1841 m. mirus jos vyrui – ir pasipiršęs. Likę tik dvaro fragmentai.

Vaivadiškių dvaro rūmai. heritage.lt nuotr.

Vaivadiškių dvaras. Randasi Vaivadiškiuose. Dvaras yra medinis pastatas, su parku.

Veprių dvaro rūmai. heritage.lt nuotr.

Veprių dvaras. Dvaras įsikūręs Veprių miestelio vakaruose, Veprių ežero šiaurės vakarų krante. Dvaro pirmtake laikytina ant Veprių piliakalnio stovėjusi medinė lietuvių pilis, kurią 1384 m., tarpusavio kovų dėl valdžios Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje metu, užėmė Vytautas, padedamas Kryžiuočių ordino. Piliai praradus savo gynybinę reikšmę, šalia iškilo dvaro pastatai. Dvaro sodybą supa landšaftinio parko likučiai. Buvę dvaro ūkiniai pastatai yra gyvenami.

Šešuolių dvaro rūmai. heritage.lt nuotr.

Šešuolių dvaras. Dvaras buvo Šešuoliuose, prie Šešuolių ežero, dabartiniuose Dvarniniuose. Žinomas nuo Vytauto laikų. 1449 ir 1478 m. dovanotas Vilniaus vyskupui. 1567 m. dvaro žemių dalis Kuziluose skirta naujai Šešuolių Šv. Juozapo bažnyčiai. 1818 m. dvare klebonui priklausė 20 valakų žemės (kartu su Kuzilais). 1837 m. sudegė ir nebebuvo atstatytas. XIX a. 2-ojoje pusėje dvaras buvo valstybinis. XX a. tarpukariu dvare buvo biblioteka, spirito varykla, ūkis.

Šventupės dvaro rūmai. heritage.lt nuotr.

Šventupės (Vidiškių) dvaras. Dvaras Ukmergės rajone apie 2,5 km į šiaurės rytus nuo Vidiškių kaimo. Vidiškių dvaras kartu su miesteliu rašytiniuose šaltinuose minimi nuo 1492 metų, kai valdytojais įvardinti bajorai Vidiškiai. Yra išlikęs 1596 m. Vidiškių dvaro inventorius, sudarytas mirus Stanislovui Stanislovavičiui Vidiškiui ir jo žmonai Hanai Neviedomskai.