Vytauto Didžiojo karo muziejuje – į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus nukelianti tarptautinė paroda
Vytauto Didžiojo karo muziejus pristato „Sarmatų karvedžius“ – parodą, atskleidžiančią pripažintų ir gerbiamų XVI–XVII a. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karo vadų drąsą ir kultūrinį palikimą. Paroda pakvies keliauti po įtraukiantį Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) ir Abiejų Tautų Respublikos (ATR) pasaulį.
Laisvė, brolybė, bendras sutarimas ir renesanso narsa, pamažu peraugusi į barokišką santūrumą – vertybės, kuriomis gyveno LDK ir ATR piliečiai ir gynėjai. Apie tai pasakosime parodoje „Sarmatų karvedžiai“. Pasitelkdami garsiausių karvedžių portretus, jų naudotą ginkluotę bei politinę literatūrą, trimis pjūviais pristatysime bendrą ATR paveldėjusių tautų istoriją, laisvos Respublikos idėją ir jos gynėjus – bajorus – savo tėvynės motinos sūnus.
„Laisvi laisvos tautos sūnūs esame“ – taip save įvardino LDK politinė tauta, laisvę iškėlusi į vertybių panteoną.
Parodoje persipina keletas pasakojimų, bandančių paaiškinti ATR gimimą, piliečių istorinę savimonę, valstybingumo ir politinių idėjų raidą, Antemurale Christianitatis sampratą bei sarmatizmą – Rytų ir Vakarų kultūrų lydinį, tiltą tarp šių dviejų pasaulių. Kaip gi be karybos! Lankytojai sužinos apie žymiausius to meto mūšius, vadų karinės minties genialumą, strategiją ir taktiką.
Į parodą Kaune atkeliaus daugiau nei 200 autentiškų XVI–XVII a. eksponatų, kuriuos paskolino 15 Ukrainos, Lenkijos ir Lietuvos muziejų. Tokia unikalių eksponatų gausa išryškina LDK ir ATR sarmatų karvedžių etosą, vertybes ir politinę kultūrą. Parodoje iškylantys sarmatų karvedžiai primins mums apie tvirtą Antemurale Christianitatis pasaulėžiūrą ir gyvenimo būdą – Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos žmonių pastatytą krikščionybės bastioną, po bendra vėliava gynusį europietiškąją civilizaciją.
Parodoje vyks ir Lietuvos bei Lenkijos istorikų paskaitos, filmų peržiūros, savaitgalio edukacinė veikla moksleiviams ir šeimoms.