gruodžio 2, 2019
Lietuvoje steigiamas pirmasis meškų rezervatas

Lietuvoje susidarius sudėtingai situacijai dėl nelaisvėje netinkamomis sąlygomis laikomų rudųjų meškų skaičiaus, Aplinkos ministerija su pavaldžiomis institucijomis ir nevyriausybinė Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija (LGTAO) Lietuvoje susitarė siekti įsteigti pirmąjį meškų rezervatą.

Meškų rezervate, kuris kuriamas Telšių rajone, bus apgyvendintos meškos, paimtos iš savininkų, laikančių gyvūnus neteisėtai ar neužtikrinančių tinkamos veterinarinės priežiūros ir bendros gyvūnų gerovės.

Lietuvoje nelaisvėje šiuo metu laikoma net 13 įvairaus amžiaus meškų. Iš jų mažiausiai 7 gyvūnų įsigijimo teisėtumas institucijoms kelia daug klausimų, o dažnai prastos jų laikymo sąlygos kenkia gyvūnų fizinei ir psichinei sveikatai.

Meškos – lankytojų pritraukimui

Anot LGTAO vadovės Brigitos Kymantaitės, Lietuvoje susiklosčiusi praktika, kai rudųjų meškų jauniklius komerciniais tikslais, siekdami pritraukti lankytojus, įsigyja pakelės restoranų, privačių zoologijos sodų ir cirkų savininkai.

„Kadangi jų tikslas – pelnas, gyvūnams sukuriamos prastos sąlygos: jie maitinami maisto atliekomis, neatitinkant tokios rūšies gyvūnams reikalingo raciono, nesirūpinama gyvūnų veterinarine priežiūra, gyvūnai laikomi ankštuose narvuose“, – sakė B. Kymantaitė.

Tačiau prieš porą mėnesių LGTAO ir valstybinėms institucijoms organizavus „Ąžuolyno meškučių“ cirko meškų gelbėjimo operaciją (kurio metu meškinas Vipas apgyvendintas meškų rezervate Vokietijoje), paaiškėjo, kad per visą šio cirko gyvavimo laikotarpį galimai buvo įsigyta ne mažiau kaip 10 meškų. Daugumos jų likimas – nežinomas.

Aplinkos ministerija ir jai pavaldžios institucijos pradėjo Lietuvoje nelaisvėje laikomų meškų patikrinimus, nustatant jų tapatybę, tikrinant gyvūnų laikymo teisėtumą ir gyvūnų gerovės sąlygas.

Tikrino meškų tapatybę

Lapkričio 25 d. prie Joniškio rajone esančio pakelės kavinės „Plūgo broliai“ pirmą kartą Lietuvoje Aplinkos apsaugos departamentas atliko trijų čia laikomų rudųjų meškų patikrinimą, įskaitant gyvūnų tapatybės nustatymą. Siekiant užtikrinti aukštą šių meškų veterinarinės priežiūros lygį, patikrinimo metu LGTAO kvietimu dalyvavo ir trys tarptautinės organizacijos „Moon bear rescue“ veterinarijos gydytojai, taip pat atstovai iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvūnų gerovės centro, Lietuvos zoologijos sodo, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos.

Patikrinimo metu nustatyta, kad visos trys meškos nėra pažymėtos mikroschemomis, kaip tai buvo nurodyta veterinarijos gydytojo ir leidimui laikyti nelaisvėje išduotuose dokumentuose. Dėl to nėra aišku, kokia šių meškų kilmė ir kas yra jų teisėtas savininkas.

Taip pat buvo paimti visų trijų meškų kraujo mėginiai – iš jų specialistai nustatys, ar tikrai dvi iš šių meškų yra „Ąžuolyno meškučių“ cirke laikyto Vipo tėvai, kaip teigia cirko vadovas Nikolajus Zobovas.

Europos rezervatai – perpildyti

LGTAO ir tarptautinių nevyriausybinių organizacijų pastangomis per pastaruosius 5 metus net 6 Lietuvoje laikytos meškos buvo perkeltos į kitose Europos šalyse esančius rezervatus, kur gyvūnams užtikrinamos jų rūšiai būtinos gyvenimo sąlygos ir veterinarinė priežiūra.

„Tačiau šiuo metu užsienio rezervatai jau yra perpildyti ir Europa nebegali mums padėti. Lietuvos insitucijos aiškinasi konkrečius meškų laikymo Lietuvoje pažeidžiant įstatymus atvejus ir turi įstatymo suteiktą teisę gyvūnus konfiskuoti, tačiau turime rasti, kur juos perkelti”, – sakė B. Kymantaitė.

Rezervato steigimui prašo paramos

Ieškant sprendimų meškų perkėlimui, Aplinkos ministerija, VĮ Valstybinių miškų urėdija ir LGTAO siekia įkurti pirmąjį Lietuvoje meškų rezervatą Telšių rajone, pertvarkant dalį ten jau esančio „Žvėrinčiaus“ ir sukuriant čia tinkamą infrastruktūrą. Rezervatas taps ir reikšminga visuomenės ir vaikų švietimo vieta.

Valstybinių miškų urėdijos indėlis į projektą – planuojama skirti du hektarus miško žemės ploto ir rūpintis meškų išlaikymu ir priežiūra. Projekto įgyvendinimui ir rezervato įrengimui reikalingų lėšų surinkimu rūpinasi nevyriausybininkai.

Pirmąjį kitų metų pusmetį planuojama parengti techninį projekto planą ir gauti statybų leidimus. Šiam, pirmajam, projekto žingsniui reikalinga surinkti 11 tūkst. eurų.

„Šiuos 11 tūkst. eurų turime surinkti patys, tad prašome Lietuvos verslo ir visuomenės paramos skiriant paramą pirmojo šalyje meškų rezervato įkūrimui“, – prašymą išsakė LGTAO vadovė.

Paramą skirti galima pervedant lėšas į VšĮ Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos sąskaitą paramai Nr. LT027300010130402164 (bankas „Swedbank“, įmonės kodas 302712138).

Įgyvendinus pirmąją projekto dalį, antrąjį kitų metų pusmetį planuojamos statybos. Jų finansavimas – 120 tūkst. eurų – renkamas pasitelkiant užsienio organizacijų paramą.

Sėkmingai baigus projektą 2021 m. rezervate jau galėtų būti apgyvendintos meškos, konfiskuotos iš teisės aktus pažeidžiančių ir gyvūnų gerovės sąlygų neužtikrinančių savininkų.

Share Button

Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


sausio 21, 2020

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos pasirašė 8 žvyrkelių asfaltavimo darbų sutartis. Sutarčių įgyvendinimo terminai – nuo 5 iki […]

sausio 17, 2020

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda darbo dienai persikėlė į Telšių regioną, susitiko su Telšių apskrities merais, aplankė litvakų sodą, susitiko […]

sausio 16, 2020

Ūkininkavimo produkcija – neatsiejama kiekvienos šalies gyventojų gyvenimo dalis. Noras valgyti sveiką maistą ir džiaugtis švaria aplinka reikalauja darnaus požiūrio […]

sausio 11, 2020

2019 m. pabaigoje lapkričio–gruodžio mėn. visoje Lietuvoje vyko paramos akcija „Maltiečių sriuba“. Ji jau keturioliktoji. Bėga metai, o socialinės problemos […]

sausio 9, 2020

Patrikas Poškaitis (16 m.) gyvena Kėdainiuose. Pirmą kartą Lietuvos sveikuolių sąjungoje atsidūrė 13 m., kai tėtis jį užregistravo į vaikų […]

sausio 9, 2020

Seimas  2020 – uosius paskelbė Vaikų emocinės gerovės metais, taip siekdamas atkreipti visuomenės dėmesį į vaikų emocinės gerovės svarbą, gerinti […]

sausio 9, 2020

Gamtos darželio „Po smilgom“, įsikūrusio Pavilnių regioniniame parke kūrėjos teigia, kad svarbiausia – santykis, gera vaiko savijauta. Buvimo gamtoje laikas […]

sausio 7, 2020

Trys iš keturių Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) įmonių nėra pasiruošusios arba nežino ar yra pasiruošusios atremti kibernetines atakas, […]

sausio 2, 2020

Nauji metai atneša savų pažadų ir iššūkių. Kol vieni vis žada atsisakyti žalingų įpročių, pradėti sportuoti ar sveikiau maitintis, kiti […]

sausio 2, 2020

ŠIAME LAIKRAŠTĖLYJE SKAITYKITE: 1. NAGLIS PUTEIKIS CENTRO PARTIJOS: GEROVĖS LIETUVA“ PIRMININKAS AR TIKRAI LIETUVA GAUNA DAUGIAU IŠ ES NEGU DUODA? […]