24 gegužės, 2017
ULAC informacija

Kad kelionių nesugadintų ligos. Kokių atsargumo priemonių reikia imtis?

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento (NVSC) duomenimis, kasmet keletas vilniečių suserga retomis užkrečiamosiomis ligomis, kurias parsiveža iš kelionių po egzotines šalis.
2016 m. Vilniaus apskrityje nustatyta 10 įvežtinių užkrečiamųjų ligų atvejų, iš jų penki – bakterinės žarnyno infekcijos: vienas  paratifo B atvejis (užsikrėtimas Indonezijoje) ir keturi šigeliozės (vilniečiai užsikrėtė lankydamiesi  Gruzijoje, Filipinuose ir Peru).

Virusinis hepatitas A – labai paplitusi liga turistų mėgstamose valstybėse

Vilniaus apskrityje 2016 m. ir 2015 m. užregistruota po tris įvežtinius virusinio hepatito A (VHA) atvejus (žmonės galimai užsikrėtė Izraelyje, Latvijoje, Turkijoje, Lenkijoje ir Indijoje)
NVSC duomenimis, 2016 m. spalio mėnesį Vilniuje išaiškintas vienas šeiminis įvežtinio hepatito A protrūkis. Nustatyta, kad vienos šeimos keturi nariai šia virusine infekcija užsikrėtė atostogaudami Turkijoje. 2017 m. Vilniuje jau užregistruoti du hepatito A šeiminiai protrūkiai, vienas iš jų susijęs su susirgusio šeimos nario kelione po Vidurinę Aziją.           
Pagal VHA paplitimo rodiklius, pasaulio šalys skirstomos į didelio (Egiptas, Tunisas, Marokas, Indija, Tailandas), vidutinio (Rytų ir Pietų Europos šalys) ir mažo (Šiaurės ir Vakarų Europos, Šiaurės Amerikos šalys, Japonija) endemiškumo (rizikos laipsnio) šalis. Labiausiai rizikuoja užsikrėsti keliaujantieji į didelio endemiškumo šalis, kur nėra užtikrintos tinkamos švaros palaikymo priemonės bei geriamo vandens ir maisto sauga.
NVSC specialistai primena, kad pagrindinės hepatito A profilaktikos priemonės yra aplinkos ir asmens higiena, ypač rankų plovimas, bei vakcinacija.

Tymai – opi problema Europoje

NVSC specialistai informuoja, kad Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) 2017 m. duomenimis, Europoje registruojami nauji ir besitęsiantys tymų protrūkiai – itin didelis sergančiųjų skaičius užfiksuotas  Italijoje ir Rumunijoje, kurioje didžiąją dalį sudaro  kūdikiai ir vaikai. Taip pat didelis šios ligos paplitimas Austrijoje, Čekijos Respublikoje, Bulgarijoje ir Portugalijoje.

Europos regione, 2017 m. balandžio mėnesio duomenimis, nustatyta ir mirties nuo tymų atvejų: po vieną atvejį Bulgarijoje (10 mėn. neskiepytas kūdikis), Portugalijoje (17 m. neskiepytas vaikas), Šveicarijoje (skiepytas suaugęs asmuo, sirgęs sunkia leukemijos forma). Rumunijoje užregistruoti 23 mirties atvejai (daugiausiai neskiepyti vaikai).              

Pernai (2016 m.) nė vienas Vilniaus apskrities gyventojas keliaudamas tymais neužsikrėtė, 2015 m. užregistruoti du įvežtiniai tymų atvejai. Epidemiologinio tyrimo metu nustatyta, kad asmenys šia liga galėjo užsikrėsti Turkijoje ir Vokietijoje.         

2017 m. balandžio mėn. Vilniaus apskrityje užregistruotas pirmasis tymų atvejis Lietuvoje. Asmuo, susirgęs tymais, lankėsi Dubajuje (Jungtiniai Arabų Emyratai).

NVSC specialistai ragina keliaujančius į minėtas užsienio šalis, pasidomėti savo ir savo vaikų skiepijimo  būkle. Jei asmuo nežino savo pasiskiepijimo būklės arba paskiepytas tik viena kombinuotos tymų-raudonukės-epideminio parotito (MMR) vakcina doze, rekomenduojame pasiskiepyti. Primename, kad vaikai pirma MMR vakcinos doze turi būti paskiepyti 15-16 mėn. amžiaus,  antrą vakcinos dozę vaikai turi gauti būdami 6-7 metų.

Dengė karštlige vilniečiai užsikrėtė Pietryčių Azijoje

Dengė karštligė – ūmi virusinė uodų pernešama liga, kurią sukelia Dengė virusas. Viruso rezervuaras – beždžionės. Žmogus nuo žmogaus šia liga neužsikrečia. Liga prasideda praėjus 3-14 dienų po apsikrėtusio uodo įkandimo.

ELPKC duomenimis, nuo 2017 m. metų pradžios iki kovo 27 d. didžiausias sergamumas šia liga buvo  liga turistų pamėgtose valstybėse: Malaizijoje, Tailande ir Šri Lankoje. Taip pat daug susirgimų nustatoma Centrinės ir Pietinės Amerikos teritorijose (Kolumbijoje, Brazilijoje, Nikaragvoje ir Peru), Afrikoje bei Karibų jūros salose.

Vilniečių, užsikrėtusių denge karštine lankantis svečiose šalyse, pasitaiko kasmet. 2016 m. užfiksuoti du tokie atvejai: vienas Vilniaus gyventojas užsikrėtė Indijoje, kitas – Indonezijoje. 2015 m. trys vilniečiai užsikrėtė Indonezijoje, vienas asmuo – Tailande. 2017 m. jau nustatyti trys užsikrėtę asmenys, viešėję  Maldyvuose, Tailande ir Šri Lankoje.

NVSC specialistai primena, kad vakcinos nuo Dengė karštligės nėra. Keliautojams nerekomenduojama vykti po liūčių sezono į vietoves, kuriose paplitusi Dengė infekcija. Vykstantiems į endemines Dengė karštligės teritorijas, rekomenduojama naudoti priemones, apsaugančias nuo uodų įgėlimų pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas.

Legionierių ligą europiečiai galėjo parsivežti iš Dubajaus

Atkreiptinas visų vykstančiųjų į Dubajų dėmesys. ULAC duomenimis, Europos Sąjungoje 2016 m. spalio – gruodžio mėnesiais nustatytas 31 legionierių ligos atvejis, susijęs su kelionėmis į šį miestą.

2016 m. Lietuvoje užregistruota 10, 2017 m. sausio – kovo mėnesiais – 5 legionierių ligos atvejai. Šie susirgimai nėra susiję su kelionėmis į užsienio šalis, tačiau NVSC specialistai primena, kad viena pagrindinių legionierių ligos profilaktikos priemonių yra tinkamas karšto ir šalto vandens temperatūrų režimo palaikymas. Apgyvendinimo vietoje turėtų būti pakankama karšto vandens temperatūra (ne mažesnė kaip 55 ºC), o šalto – mažesnė kaip 20 ºC. Legioneliozė plinta per vandens dulksną. Ja neužsikrečiama geriant vandenį ar vartojant jį maisto ruošimui. Legionierių liga neplinta nuo žmogaus žmogui.      

Bendros keliautojų užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonės

NVSC primena, jog ruošiantis į tolimas šalis, būtina pasikonsultuoti su savo gydytoju dėl rizikos sveikatai ir tinkamų apsisaugojimo priemonių. Taip pat siūlome susipažinti su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) parengtomis kasmetinėmis rekomendacijomis keliautojams, kuriose nurodyta, kokia galima infekcijų rizika pasirinktoje šalyje http://www.ulac.lt/uploads/downloads/keliautojai/V_rekomendacijos_pgl_sali_2017.pdf.)

Kelionėse norėdami apsisaugoti nuo infekcinių ligų, plintančių per maistą ir aplinką, rekomenduojama gerti fasuotą geriamąjį vandenį ir karštus gėrimus, nepirkti ir nevartoti maisto iš gatvės prekeivių, nevartoti nepasterizuoto ar nevirinto pieno ir jo produktų, plauti vaisius ir daržoves taip pat laikytis asmens higienos reikalavimų.

Labai svarbu neignoruoti keliautojams siūlomų skiepų.  Priklausomai nuo šalies, į kurią keliaujama, rekomenduojama  pasiskiepyti  nuo hepatito A ir B, meningokokinės infekcijos, poliomielito, pneumokokinės infekcijos, pasiutligės, erkinio encefalito, choleros, gripo, vidurių šiltinės, geltonojo drugio ir kt.  

Nuo kai kurių ligų skiepai keliautojams yra privalomi, tai reiškia, kad į šalį nepasiskiepiję asmenys neįleidžiami, pavyzdžiui, keliaujant į Centrinę Afriką ir kai kurias Pietų Amerikos šalis yra privaloma pasiskiepyti nuo geltonojo drugio, kitaip vadinamo geltonąja karštine. Vykstantiems į Meką (Saudo Arabiją) privaloma pasiskiepyti nuo meningokokinės infekcijos ir poliomielito.

Privalomuosius skiepus nustato Tarptautinės sveikatos taisyklės. Visi atlikti skiepai turi būti pažymėti Tarptautiniame skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjime. Šis dokumentas nemokamai išduodamas sveikatos priežiūros įstaigose.

Asmenys, grįžę iš kelionės po endemines teritorijas ir pajutę užkrečiamosios ligos simptomus (karščiavimą, galvos skausmą, viduriavimą, vėmimą, geltą, bėrimą, kraujosruvas ir kt.), privalo nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasakyti apie įvykusią kelionę.


1 gegužės, 2024

Vakar, balandžio 30 d., Vilniuje, Valdovų rūmuose vyko tradiciniai Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) organizuojami Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimai. Už atsidavimą […]

30 balandžio, 2024

Kilus įtarimams dėl galimai neskaidrių viešųjų pirkimų ir viešųjų bei privačių interesų pažeidimų Regioninėje Mažeikių ligoninėje, gydymo įstaigos direktorius Sigitas Kaktys […]

28 balandžio, 2024

Rokiškio rajono savivaldybė patvirtino naują finansinės paramos gydytojams skyrimo tvarką, pagal kurią į rajoną dirbti atvyksiantiems specialistams numatoma 15 tūkst. […]

27 balandžio, 2024

Mokslininkai praneša, kad uodų pernešamos ligos – maliarija ir dengės karštligė – sparčiai plinta visame pasaulyje. Jos plinta ir kai […]

26 balandžio, 2024

Jeigu reikalingos šeimos gydytojų ir odontologų paslaugos, apsilankykite šeimos klinikoje. Čia dirbantys specialistai atskubės Jums į pagalbą įvairiais atvejais – […]

26 balandžio, 2024

Mūsų sveikata didele dalimi priklauso nuo to, kaip maitinamės ir kokias medžiagas gauname. Ar visas, ar pakankamai? Žmogaus organizmas yra […]

25 balandžio, 2024

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė ketvirtadienio vakarą pasveikino iniciatyvos „Blossom of Hope“ („Sužydėjusi viltis“), skirtos atkreipti dėmesį į krūties vėžio ankstyvosios […]

25 balandžio, 2024

Trečiadienio vakarą Kauno valstybiniame muzikiniame teatre audringi plojimai skambėjo ne tik artistams, bet ir į sceną žengusiems medikams. Iškilmingai paminėta […]

25 balandžio, 2024

Vilniaus Rotušėje 16-ą kartą įteikti „Auksinės mediko širdies“ apdovanojimai labiausiai sveikatai nusipelniusiems gydytojams, slaugytojams ir sveikatos apsaugos darbuotojams. Pirmą kartą […]

25 balandžio, 2024

Balandžio 24 d., trečiadienį, Briuselyje (Belgija) Lietuva, atstovaujama sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, pasirašė Tarpusavio supratimo memorandumą dėl bendradarbiavimo ir […]

24 balandžio, 2024

Regis, kuo galėtum nustebinti lietuvį, pasiūlęs pasivaikščioti miške. Miškai, medžio artumas, sakoma, mums tiesiog į kraują įaugę. Vis dėlto savaitgalį […]

19 balandžio, 2024

Po Lietuvos žiedinių savivaldybių merų kreipimosi į sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį dėl nepritarimo rengiamai pacientų pavėžėjimo pertvarkai ministerija šią […]

17 balandžio, 2024

Asociacija „Demencija Lietuvoje“ ir pasaulinė organizacija „Alzheimer‘s Disease International“ vykdo su demencija susijusių nuostatų tyrimą. Numatoma, kad demencijos sindromo poveikis […]

15 balandžio, 2024

Spuogais serga ne vien paaugliai brendimo laikotarpiu. Pastaruoju metu ryškėja ir nauja spuogų rūšis, kuri puola suaugusius. Ji kankina dvidešimtmečius, […]

12 balandžio, 2024

Ketvirtadienį į Alytaus policiją kreipėsi Vilniaus teritorinė ligonių kasa, kuri pranešė apie, kaip įtariama, apgaulės būdu iš biudžeto įgytus daugiau […]

9 balandžio, 2024

Kultūros ministerija kartu su Sveikatos apsaugos ministerija pradeda įgyvendinti Socialinio recepto projektą, kuris vyks 13-oje Lietuvos savivaldybių. Šįmet projektas bus […]

Arūnas Dulkys. ELTA / Dainius Labutis
5 balandžio, 2024

Penktadienį žiniasklaidoje pasirodžius informacijai apie prieš kelias savaites įvykusią jaunos Kauno klinikų slaugytojos savižudybę, Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žada […]

3 balandžio, 2024

Besivystant žarnų išemijai gelbėjant pacientės gyvybę Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pirmą kartą Lietuvoje atlikta pasaito ir vartų venų perkutaninė trombektomija su […]

3 balandžio, 2024

Kartais geriausią rezultatą atnešančios grožio priemonės gali būti gan paprastos, natūralios, žinomos ir naudojamos jau ne vieną šimtmetį. Viena žymiausių […]

1 balandžio, 2024

Japonijos kapitalo įmonė „Saisei LT“, kovą atidariusi medicinos kliniką Vilniuje, derasi dėl maisto papildų gamyklos statybų Alytuje, praneša „Verslo Žinios“ […]