Gegužės 5-oji – Pasaulinė rankų higienos diena
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuo 2009 metų inicijuoja judėjimą „Plauk rankas – saugok gyvybes“, kurio tikslas – gerinti rankų higieną sveikatos priežiūros įstaigose. Gegužės 5-ąją, Pasaulinę rankų higienos dieną, Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigas kviečiame prisijungti prie šios iniciatyvos ir šią dieną paminėti savo įstaigose.
Kontaktas tarp medicinos personalo ir paciento, kai asmens sveikatos priežiūros specialistai, atliekantys medicinines procedūras ar slaugantys pacientus rankomis liečia pacientą, labai dažnas ir svarbus hospitalinių infekcijų perdavimo veiksnys. Hospitalinėms infekcijoms yra priskiriamos visos infekcijos, kurių pacientas neturėjo atvykdamas į ligoninę ir kurios hospitalizavimo (guldymo į ligoninę) metu nebuvo inkubaciniame (slaptame) periode. PSO duomenimis, iš 100 hospitalizuotų pacientų 7-10 įgyja su sveikatos priežiūros paslaugų teikimu susijusią infekciją. Intensyvios terapijos skyriuose šis skaičius išauga net iki 30 iš 100 asmenų. Kasmet šimtai milijonų pacientų visame pasaulyje yra paveikiami su sveikatos priežiūros paslaugomis susijusių infekcijų.
Tinkamas higienos taisyklių laikymasis yra svarbus veiksnys hospitalinių infekcijų profilaktikoje. Darbuotojai, atliekantys procedūras ar slaugantys pacientus turi tinkamai plauti rankas, atlikti higieninę rankų antiseptiką, naudoti skystą muilą ir pramoninės gamybos alkoholinį rankų antiseptiką, esant poreikiui – mūvėti medicinines pirštines.
Higieninė rankų antiseptika – rankų odos įtrynimas antiseptikais, siekiant sunaikinti laikinuosius ir sumažinti nuolatinius odos mikroorganizmus. Higieninė rankų antiseptika privaloma prieš ir po tiesioginio kontakto (sąlyčio) su pacientu. Rankų plovimas ir antiseptika privaloma prieš atliekant invazines procedūras bei po kontakto su kūno skysčiais. Plauti rankas būtina ir po sąlyčio su užterštais paciento aplinkos daiktais, paviršiais.
2014 m. Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistai, vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 47-1:2012 „Sveikatos priežiūros įstaigos. Infekcijų kontrolės reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. spalio 19 d. įsakymu Nr. V-946 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 47-1:2012 „Sveikatos priežiūros įstaigos. Infekcijų kontrolės reikalavimai“ patvirtinimo“ (toliau – HN 47-1:2012), asmens sveikatos priežiūros įstaigose atliko 351 patikrinimą, iš kurių beveik 25 proc. patikrinimų buvo nustatyti pažeidimai. Dažniausi pažeidimai susiję su rankų higiena – netinkamas darbuotojų aprūpinimas būtinu inventoriumi ir priemonėmis, reikalingomis rankų higienai atlikti, pvz., neįrengtos praustuvės su vandens reguliavimo čiaupais, tekančiu šaltu ir karštu vandeniu, nėra sieninių skysto muilo ir rankų antiseptiko dozatorių su rankų higienos priemonėmis, uždarų vienkartinių rankšluosčių dėtuvių ir vienkartinių rankšluosčių. Pasitaiko atvejų, kai nesilaikoma reikalavimo, kad darbo metu visų darbuotojų, teikiančių sveikatos priežiūros paslaugas ir liečiančių pacientus, medicinos prietaisus, gaminius, rankų oda būtų sveika, nagai sveiki ir tik natūralūs, trumpai ir apvaliai nukirpti, nelakuoti, rankų papuošalai bei laikrodžiai nuimti, nedidelės rankų žaizdelės būtų užklijuotos pleistru.