Gyvsidabrio garai kenksmingi sveikatai

Turbūt nerasime namų, kuriuose nebūtų mini vaistinėlės su gyvsidabrio termometru (pastarųjų vaistinėse jau nebėra – atsisakyti matavimo prietaisų, kuriuose yra gyvsidabrio, įpareigoja Europos Sąjungos direktyva). Vieni šiuos termometrus laiko stalčiuje (negi išmesi?), kiti mano, kad gyvsidabrio termometrai tikslesni už elektroninius, todėl pasitaikius progai kur nors turguje vėl nusiperka. O ką daryti, jei senas geras gyvsidabrio termometras sudužo ir daugybė sidabrinių karoliukų pasklido po patalpą? Galbūt trumpas kontaktas su gyvsidabriu nesukeltų pavojaus sveikatai, tačiau atsakomybės stoka ateityje gali atsigręžti prieš mus pačius, prieš vaikus. Jei surinktą gyvsidabrį mesime į mišrių komunalinių atliekų konteinerį, šiukšlyną už tvarto ar kiemo pievutę – gyvsidabrio garai mūsų aplinką padarys pavojingą visų sveikatai.
Ką daryti sudužus termometrui?
- Svarbu iš patalpos kuo greičiau išvesti vaikus bei po ją nevaikščioti.
- Gyvsidabrį reikia rinkti nuo užteršto ploto pakraščių vidurio link. Nevalykime jo šluoste, nes gyvsidabris pasklis dar plačiau, o jo garavimo paviršius padidės.
- Renkant gyvsidabrio „karoliukus“, reikėtų dėvėti marlines kaukes, gumines pirštines. Gyvsidabrį galima rinkti keletu būdų:
- drėgnu klijais pateptu popieriumi, prie kurio jie gerai limpa. Kai popieriaus lapas užsipildo gyvsidabriu, jį reikia įdėti į stiklinį indą (pvz., stiklainį) su vandeniu ir uždaryti dangteliu. Kai kelis kartus indą pakratysite, gyvsidabris nuo popieriaus nusės ant indo dugno. Išėmę popierių, juo vėl galėsite rinkti gyvsidabrį;
- lazdele (medine arba stikline) didžiausius rutuliukus sustumkite ant storesnio popieriaus ir supilkite į indą su vandeniu. Paskui gumine kriauše susiurbkite mažesnius rutuliukus, o pačius mažiausius lašelius surinkite su lipnia juosta ar klijais suteptu popieriumi. Visą surinktą gyvsidabrį supilkite į indą su vandeniu ir sandariai uždarykite;
- po šios procedūros grindys ir visi kiti paviršiai nuplaunami ūkinio muilo ir geriamosios sodos tirpalu. Tam reikės 52 gramų sodos ir 45 gramų muilo 1 litrui vandens. Po to viską perplaukite vandeniu ir išvėdinkite;
- po darbo nepamirškite muilu nusiprausti rankų ir veido, išskalauti dantų, persirengti ir išplauti rūbų. Skalbiant prie skalbimo miltelių verta papildomai įdėti apie 10 gramų chlorkalkių. Patalpas gerai išvėdinkite ir kurį laiką stenkitės jose būti kuo rečiau;
- nuo seno žinomas dar vienas paprastas būdas, kaip surinkti gyvsidabrį. Po grindis pasklidę burbuliukai puikiai limpa prie ruginės duonos plutelės. Panaudotą duoną taip pat būtina mesti į stiklinį indą su vandeniu, kadangi gyvsidabris vandenyje negaruoja.
Kur kreiptis dėl gyvsidabrio surinkimo?
Gyvsidabris, priskiriamas kenksmingų ir pavojingų atliekų grupei, kaip ir kitos šios grupės atliekos, yra surenkamas tik didžiųjų ir pavojingų atliekų aikštelėse. Aikštelės yra visose Marijampolės apskrities savivaldybėse, jų adresai ir darbo laikas skelbiami www.maatc.lt. ( Marijampolėje aikštelė yra Vokiečių g. 10, dirba kasdien nuo 10 iki 19 val., šeštadieniais-sekmadieniais nuo 10 iki 16 val., be išeiginių. Kitos aikštelės: Šiaurės g. 6a, Vilkaviškis; M. Valančiaus g. 17a, Kazlų Rūda; Sodų g. 15, Šakiai; Šilo g. 23, Kušliškių kaimas, Kalvarijos sav. (prie uždaryto Kalvarijos sav. sąvartyno).
Pristačius tiek gyventojams, tiek įmonėms gyvsidabrį utilizuoti, teks sumokėti, nes šių atliekų tvarkymas yra mokama paslauga.
Kokie yra pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai?
Gyvsidabris gali patekti į organizmą per odą, virškinimo traktą, per kvėpavimo takus (įkvepiant). Dažniausiai apsinuodijama per kvėpavimo takus.
Pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai yra silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas. Kai gyvsidabrio garų yra daug, galima plaučių edema. Kai į plaučius patenka nedideli gyvsidabrio garų kiekiai, bet juo kvėpuojama ilgai, ligoniai skundžiasi galvos skausmais, pykinimu, irzlumu, skausmais nugaroje, galvos svaigimu, pablogėjusia atmintimi, metalo skoniu burnoje, kraujavimu iš dantenų, svorio kritimu. Vėliau atsiranda rankų drebėjimas, nemiga, sumažėja raumenų jėga, sutrinka koordinacija, dar vėliau vystosi toksinė encefalopatija.
Pirmoji pagalba. Pastebėjus pirmuosius apsinuodijimo gyvsidabriu požymius, reikia skubiai kviesti greitosios pagalbos medikus arba apsinuodijusius kuo skubiau vežti į gydymo įstaigą. Duoti gerti vandens su aktyvuota anglimi (1-2 šaukštai aktyvuotos anglies 1 stiklinei vandens). Be to galima skambinti į Apsinuodijimų informacijos biurą telefonais: (8 5) 236 20 52; 8 687 53378 (visą parą).