Kalnaberžės dvaro atgimimui – ILTE paskola (1)

Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų paskolą Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
Šiuo metu dalis Kėdainių rajono dvarų laukia atnaujinimo ir naujo pritaikymo, kyla iššūkių dėl jų išsaugojimo bei įveiklinimo. Tai svarbu tiek kultūros paveldo puoselėjimui, tiek rajono patrauklumo stiprinimui vietos gyventojams ir lankytojams. Kalnaberžės dvaro atnaujinimas – reikšmingas žingsnis šia linkme: planuojama ne tik restauruoti istorinį objektą, bet ir paversti jį aktyviu kultūros, bendruomenės bei turizmo centru.
„Projektas sprendžia ne tik paveldosaugos klausimus, bet ir padeda atkurti bendruomeninį gyvenimą bei sustiprinti vietos ekonomiką. Kalnaberžės dvaras taps gyvu objektu – su kultūrine programa, edukacijomis ir viešosiomis erdvėmis, kurios bus atviros tiek vietos gyventojams, tiek lankytojams iš kitų regionų“, – teigia Marius Šiburkis, projektą įgyvendinančios įmonės UAB „Rangon“ vadovas.
Atnaujintoje dvaro sodyboje bus įrengta viešoji erdvė renginiams, dvi salės edukacijoms ir bendruomenės veikloms, nedidelis muziejus su dvaro istoriją atspindinčiais eksponatais, šeši svečių kambariai bei savitarnos kavinė.
„Bendrai į Kalnaberžės dvaro atnaujinimą investuojama daugiau nei 700 tūkst. Eur. ILTE paskola „Paveldas“ sudaro kiek daugiau nei 500 tūkst. Eur, iš kurios 30 proc. dengiama dotacija. Projektą planuojama įgyvendinti per 24 mėn. Džiugu, kad šios investicijos prisidės prie regiono patrauklumo stiprinimo – dvaras turi potencialo tapti ne tik kultūros židiniu, bet ir įkvėpimu kitoms iniciatyvoms Kėdainių rajone“, – teigia ILTE Valdybos narė, Klientų finansavimo tarnybos vadovė Giedrė Gečiauskienė.
Paskolų kultūros objektų atnaujinimui tikslas – suteikti privatiems ir viešiesiems juridiniams asmenims palankias finansavimo sąlygas, atnaujinti ir aktualizuoti kultūros paveldo objektus, pritaikant juos šiuolaikinės visuomenės, vietos bendruomenės kultūriniams, socialiniams ir ekonominiams poreikiams.
Paskolos „Paveldas“ lėšomis gali būti atnaujinami visi į šalies Kultūros vertybių registrą įtraukti objektai: dvarai, pilys, architektūriniai ir kultūriniai ansambliai ir kt. Jų atnaujinimui skirta 5,5 mln. eurų Europos regioninės plėtros fondo lėšų.
grlpf9