Paskelbti du pirmieji Lietuvoje nacionaliniai referenciniai centrai

Sveikatos apsaugos viceministro Valentino Gavrilovo vadovaujamos Nacionalinių referencijos centrų koordinavimo tarybos sprendimu, Nacionaliniu referencijos centru onkohematologijos srityje yra paskirta VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santariškių klinikos. Nacionaliniu referencijos centru neurochirurgijos srityje tapo VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninė Kauno klinikos, su kuriomis bendradarbiavimo sutartį partnerystės pagrindais pasiūlė sudaryti VšĮ Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė. Nacionaliniai referenciniai centrai koordinuos pagal kompetenciją sveikatos priežiūrą (sveikatos priežiūros specialistų veiksmus, mokslinį ir praktinį potencialą, žinias) tam tikrose specializuotose medicinos srityje nacionaliniu mastu, dalyvaus Europos referencijos centrų tinklų veikloje.
„Tapti nacionaliniu referenciniu centru galėjo sėkmingai veikiantis kompetencijos centras – tai yra organizacinis universiteto ligoninės vienetas, užtikrinantis sudėtingomis ar retomis ligomis sergančių pacientų sveikatos priežiūrą ir geriausiai atitinkantis sveikatos apsaugos ministro nustatytus kriterijus, – pabrėžia sveikatos apsaugos viceministras Valentin Gavrilov. – Džiaugiamės, kad atrankos būdu pavyko išrinkti du – onkohematologijos ir neurochirurgijos srityse. Nacionaliniai referenciniai centrai užtikrins specializuotas, daugiaprofilines sveikatos priežiūros paslaugas ypač sudėtingų ligų ar sveikatos sutrikimų turintiems pacientams, vykdys diagnostinę, gydomąją, mokslo tiriamąją ir mokymo veiklą atitinkamose srityse ne tik šalies, bet ir visos Europos Sąjungos mastu“.
Pasak V. Gavrilovo, aukščiausios kokybės sveikatos priežiūra – ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos sveikatos politikos tikslas. Įsijungę į Europos nacionalinių referencijos centrų tinklą Lietuvos referenciniai centrai ne tik galės gerinti prieinamos medicinos pagalbos kokybę ir sisteminti žinias apie retas ir sudėtingas ligas bei sveikatos būkles ES. Pacientai turės unikalias galimybes gauti specializuotas konsultacijas didesnę patirtį turinčiose klinikose, dalyvauti tarptautiniuose klinikiniuose tyrimuose arba, esant būtinybei, gydytis kitose ES valstybėse.
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose yra Onkolhematologijos ir kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos kompetencijos centras, veikia Vaikų onkohematologijos centras. Dar 1980 m. čia įkurtas Bendrasis hematologijos skyrius. Šiuo metu veikia suaugusiųjų ir vaikų klinikiniai padaliniai: bendroji hematologija, kaulų čiulpų transplantacija, Konsultacijų poliklinika, Dienos stacionaras. Įstaiga garsėja gera klinikine praktika, diagnostika ir gydymo metodais. Ji aprūpinta aukščiausio lygio aparatūra. Čia dirba kvalifikuoti specialistai, plėtojama mokslinė ir praktinė veikla. 2010–2014 m. ambulatoriškai buvo konsultuojama 21850 pacientų, stacionare gydėsi 3715. Kasmet diagnozuojama ir gydoma apie 200 pirminių pacientų, vidutinė hospitalizacijos trukmė Bendrosios hematologijos skyriuje 7 dienos. Dienos stacionaro paslaugų skaičius per metus 1000. Sėkmingai įgyvendinama E. paciento sistema, hematologijos stebėsena.
LSMU ligoninė Kauno klinikos yra Neurochirurgijos kompetencijos centras. Neurochirurgijos klinikoje per tris pastaruosius metus operuoti 10387 žmonės, ambulatorinių pacientų skaičius – 93686. Nuo 1971 m. veikia neuroonkologinių pacientų sekimo sistema. Gydymo įstaiga aprūpinta šiuolaikine technika, multidisiplinine infrastruktūra, veikia Retų neurochirurginių ligų centras. Kvalifikuoti specialistai teikia aukščiausio lygio diagnostikos, gydymo, konsultacines – ekspertines paslaugas. Čia vykdoma mokslinė veikla, pedagoginis darbas, švietimas. Yra vienas geriausių Europoje kompetencijos mokymo centras, biblioteka, neuroinformatikų stovyklos. Įspūdinga neurochirurginių operacijų dinamika: 1951 metais čia jų atlikta tik 15, 2014 m. – 3045.