Trakuose atgimė lietuviško kino klasika
Trakų viešoji biblioteka lankytojus kvietė į lietuviško kino klasikos vakarą. Susirinkusiesiems renginio svečias – žymus lietuvių režisierius Raimundas Banionis – pristatė kino filmus, kuriuose spindi ryški išskirtinio talento aktoriaus Donato Banionio (1924–2014) žvaigždė. Taip pat svečias aptarė demonstruojamus filmus šių laikų kontekste ir kino istorijoje. Renginys, iš ciklo „Kinas pagal Donatą“, skirtas aktoriaus Donato Banionio 100-mečiui.
Šių metų balandžio 28 dieną aktoriui Donatui Banioniui būtų sukakę 100 metų. LR Seimas 2024-uosius paskelbė Donato Banionio metais. Šiai ypatingai progai paminėti Lietuvos kinematografininkų sąjunga pristato ryškiausius ir svarbiausius D. Banionio vaidmenis kine, organizuodama renginių ciklą „Kinas pagal Donatą“. Vienas šio ciklo renginys būtent ir įvyko Trakų viešojoje bibliotekoje.
Kino vakaro metu plačiau apie aktorių D. Banionį, apie jo vaidmenis kine, palikusius ryškų pėdsaką Lietuvos kino istorijoje, ir demonstruojamus filmus pasakojo jo sūnus, žymus lietuvių kino, televizijos ir teatro režisierius Raimundas Banionis. Jo režisuotus filmus, tokius kaip „Mano mažytė žmona“ (1984), „Neatmenu tavo veido“ (1988), „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ (1990), „Džiazas“ (1992), „Pavojingi jausmai“ (2015), „Purpurinis rūkas“ (2019) ir kt. neabejotinai matė visa Lietuva, o kūrybos amplitudė itin gausi ir spalvinga – nuo teatro iki kino filmų ir serialų bei televizijos laidų režisavimo.
Pristatydamas dokumentinį filmą „Aš – vargšas karalius“ (rež. H. Šablevičius, 1971), pasakojantį apie D. Banionio asmenybę, dalindamasis atsiminimais apie tėvą, R. Banionis negailėjo gražių žodžių, kurie spinduliavo šiluma. Pasak režisieriaus, jo tėvui brangiausia buvo šeima, Panevėžio teatras ir gimtoji Lietuva.
Vakaro svečias akcentavo, kad vaidybiniame filme „Adomas nori būti žmogumi“ (rež. V. Žalakevičius, 1959) D. Banionis sukūrė pirmąjį savo vaidmenį kine. Šis filmas, anot režisieriaus, labai svarbus, nes pristato vizualinę Lietuvos kino kalbą. Vaizduojamas tikrasis senasis Kaunas. Sovietų Sąjungoje tokios meno kalbos nebuvo, šią manierą režisierius H. Šablevičius perėmė iš europietiško kino. Filmas sukurtas rašytojo Sirijos Giros kūrinio motyvais. Anot R. Banionio, filmo siužetas – personažų svajonė, ieškant geresnio gyvenimo, išvykti į Buenos Aires – labai taikliai susišaukia su šių dienų aktualijomis, emigracija. Kino juostoje personažai neturi vardų, išskyrus tik D. Banionį, įkūnijusį Dausą. Įsijautęs režisierius atskleidė, kad šiame filme vaidina visas lietuvių aktorių žvaigždynas. Kapitono vaidmenį kuria legendinis lietuvių teatro režisierius Juozas Miltinis. „Tai – pergalingas lietuvių aktorių žygis į didžiuosius ekranus. Kino juosta – juodai balta, kas suteikia ypatingos šilumos ir šarmo“, – įkvepiančiai pristatymą užbaigė R. Banionis ir palinkėjo susirinkusiems žiūrovams gero kino vakaro.
Dėkojame režisieriui Raimundui Banioniui ir prodiuseriui Arūnui Stoškui už galimybę Trakų viešosios bibliotekos lankytojus supažindinti su lietuviško kino klasika bei aktoriaus Donato Banionio vaidmenimis. Tariame ačiū susirinkusiai publikai, vertinančiai gerą kiną.