Kėdainių rajono savivaldybėje lankėsi kėdainietiškų šaknų turintis NASA astronautas

Pirmadienį Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis priėmė svečią iš JAV – NASA astronautą, „Space Shuttle“ misijų vadą Karolį Josephą Bobko – Bo. Vienas pirmųjų, į kosmosą kilusių JAV astronautų turi ir lietuviško kraujo, nes jo giminės šaknys – Kėdainių krašte.
Tai – antrasis 77 metų K. J. Bobko apsilankymas Kėdainių rajone. Prieš ketverius metus jis, kartu su žmona ir dukra, mūsų krašte ieškojo savo šaknų – lankėsi Apytalaukio bažnyčioje, kurioje susituokė jo seneliai, domėjosi, kur yra prosenelių kapai.
„Prieš ketverius metus apžiūrėjau senelių žemę. Tačiau ir šiandieninis mano vizitas buvo įdomus, nes norėjau sužinoti, ką Kėdainių žmonės dirba, kokius verslus vysto, kuo užsiima. Aplankiau ir savo malonius giminaičius“, – sakė svečias.
Tris kartus į kosmosą skridęs JAV karinių oro pajėgų pulkininkas apie lietuviškas šaknis ir šeimos istoriją iš Amerikoje gimusios mamos žinojęs mažai, nes jos tėvai mirė, kai mergaitė buvo nedidelė. K. J. Bobko pavyko rasti informacijos, kad jo seneliai Mykolas Sagatis ir Petronėlė Gineitaitė 1889 metais susituokė Apytalaukio parapijos bažnyčioje. Vėliau jų šeima išvyko į JAV, kur augino keturis vaikus. Jauniausia iš jų buvo astronauto mama Veronika Sagatis.
Svečią priėmęs rajono savivaldybės administracijos direktorius O. Kačiulis domėjosi jo gyvenimu ir karjera, įteikė atminimo dovanų bei pakvietė Kėdainiuose apsilankyti dar kartą.
Trumpa K. J. Bobko dosjė
1955 metais K.J.Bobko baigė Bruklino technikos universitetą, o 1959-aisiais – JAV Karinių oro pajėgų akademiją.
1959 metais po apmokymų tapo karo lakūnu.
Nuo 1961 iki 1965 metų skraidė lėktuvais F-100, F-104, T-104, T-33, T-38. Ore išbuvo apie 6 tūkst. valandų.
1966 metais K.J.Bobko baigė Aeronautikos pilotų bandytojų mokyklą, pradėjo tarnybą NASA (Nacionalinėje aeronautikos ir kosmoso administracijoje).
1983 metų balandžio mėnesį į kosmosą skrido erdvėlaiviu „Challanger STS-6“, buvo jo pilotas. Skrydžio trukmė – 120 valandų.
1985 metais balandį pulkininkas K.J.Bobko vadovavo erdvėlaiviui „Discovery STS-51D“. Misijos tikslas – paleisti du ryšių palydovus bei atlikti daugybę mokslinių tyrimų. Vienas palydovų nefunkcionavo, tad astronautams teko prie jo grįžti ir naudojat mechaninę „ranką“ jį pataisyti. Skrydis truko ilgiau nei planuota – 168 valandas.
1985 metų spalį lietuvių kilmės astronautas vadovavo į kosmosą pakilusiam erdvėlaiviui „Atlantis STS-51J“. Skrydis truko 98 valandas.
1988 metais pulkininkas K.J.Bobko išėjo į atsargą. Šiuo metu jis dirba vienoje įmonių, pagal NASA užsakymus kuriančiai ir tiriančiai treniruoklius, naudojamus kosminėms programoms įgyvendinti.