18 birželio, 2025
ELTA

Ketverius metus savivaldybės lėšas savinęsis Jonavos politikas K. Macionis neteko pareigų (1)

Apeliacinis teismas trečiadienį atmetė buvusio Jonavos tarybos nario Kęstučio Macionio skundą „čekiukų“ byloje. Tai jau antras pastaruoju metu įsiteisėjęs nuosprendis, kuriame „čekiukų“ byloje nuteisiamas Jonavos rajono tarybos narys ir antra tokio pobūdžio byla, kurioje Apeliacinis teismas atsisako remtis Aukščiausiojo Teismo praktika Jonavos mero Mindaugo Sinkevičiaus byloje.

„Jis (K. Macionis – ELTA) pagrįstai buvo nuteistas už trijų nusikaltimų, tame tarpe už sunkaus nusikaltimo, numatyto Baudžiamojo kodekso 228 straipsnyje 2 dalyje (piktnaudžiavimą – ELTA) padarymą. Ši aplinkybė užkirto kelią nuteistajam taikyti atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės institutą. 

Teisėjų kolegija, įvertinusi nusikaltimo padarymo aplinkybes, konstatavo, kad Kęstučio Macionio padaryti nusikaltimai negali būti laikomi nepavojingais ar mažareikšmiais. Įvertintas nuteistojo veikimo laikotarpis – ketveri metai, trys nusikaltimai, sukelta didelė žala rodo Kęstučio Macionio sąmoningą ir kryptingą tikslą veikti būtent tokiu būdu. Jis aiškiai suvokė savo veiksmų neteisėtumą, pavojingumą ir norėjo taip veikti“, – per posėdį paskelbė teisėja Jolanta Čepukėnienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad nusikaltimai buvo vykdomi visą tarybos nario kadencijos laikotarpį, žemesnės instancijos teismas parinko tinkamą bausmę. 

Teismas taip pat paskelbė, kad nėra pagrindo K. Macionio padarytų nusikalstamų veikų, kai jis sistemingai ketverius metus klastodamas dokumentus ir piktnaudžiaudamas tarnybine padėtimi, suvokdamas savo veiksmų neteisėtumą, savinosi savivaldybės lėšas, laikyti mažareikšmėmis ir nepavojingomis.

Nuosprendis įsiteisėjo iškart, tačiau tarybos narys pareigų atsisakė dar iki Apeliacinio teismo verdikto paskelbimo.

Gegužės 29 dieną Vyriausioji rinkimų komisija patenkino K. Macionio rašytinį prašymą atsistatydinti ir pripažinti tarybos nario įgaliojimus nutrūkusiais nesuėjus terminui.

„Gavome prašymą nutraukti įgaliojimus“, – buvo paskelbta per posėdį.

VRK taip pat pripažino, kad Jonavos rajono savivaldybės taryboje atsiradus laisvai vietai, savivaldybės tarybos nariu tampa kandidatų sąrašo, pagal kurį buvo išrinktas nebesantis tarybos narys, pirmasis tarybos nario mandato negavęs kandidatas – Alina Batulevičienė, Jonavos rajono savivaldybės tarybos narė, išrinkta pagal Liberalų sąjūdžio iškeltų kandidatų sąrašą.

Šis sprendimas įsigaliojo birželio 6 dieną.

Teisėjų kolegija sutiko, kad baudžiamojo poveikio priemonė – viešųjų teisių atėmimas 4 metams – apygardos teismo paskirta pagrįstai, nes ji padės įgyvendinti bausmės paskirtį ir užkirs kelią galimybei ateityje daryti analogiškas veikas.

Lietuvos apeliacinio teismo nutartis įsiteisėja jos priėmimo dieną, tačiau kasacine tvarka gali būti skundžiama Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Teismo nuosprendžiu K. Macioniui teisė būti išrinktam ar paskirtam į valstybės ar savivaldybių institucijų ir jų įstaigų, įmonių renkamas ar skiriamas pareigas atimta 4 metams. Jam taip pat skirta 20 tūkst. eurų bauda.

Trijų teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų J. Čepukėnienės, Evaldo Gražio ir Aivos Survilienės, atsisakė remtis Aukščiausiojo Teisme nagrinėta M. Sinkevičiaus byla.

„Bylos nagrinėjimo metu buvo prašoma taikyti naujausią praktiką tokios kategorijos bylose, tačiau teisėjų kolegija pažymėjo, kad nagrinėjamos aplinkybės nėra analogiškos nustatytoms cituojamoje Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išnagrinėtoje byloje, todėl nėra pagrindų šio teismo procesinio sprendimo laikyti precedentu ir juo vadovautis nagrinėjamoje byloje“, – sakė teisėja.

Teikė laidojimo įmonių „čekiukus“ 

K. Macionio „čekiukų“ byloje minimos dvi Jonavoje veikiančios ritualinių paslaugų įmonės: „Anapus ribos“ ir „Gedulo sala“. Politikas savo deklaracijose nurodydavo, kad yra šių bendrovių akcininkas. Manoma, kad kuras būdavo pilamas į ritualinių paslaugų automobilius, o kuro kvitai vėliau buvo pateikiami savivaldybei ir gaunamos išmokos esą už tarybos nario veiklą.

Tokiu būdu tarybos narys, bylos duomenimis, savivaldybės buhalterijai pateikęs suklastotus finansinius dokumentus, apgaule įgijo beveik 20 tūkst. eurų Jonavos rajono savivaldybės administracijos lėšų. Vykstant teismo procesui nuteistasis savivaldybei grąžino visus pasisavintus pinigus.

Tarybos narys prašė Apeliacinio teismo perduoti jį laiduotojos sutuoktinės atsakomybei – jeigu teismas pritaikytų laidavimą, politikas išvengtų teistumo ir išsaugotų galimybę toliau dirbti tarybos nariu.  

Pernai spalio pabaigoje Kauno apygardos teismas K. Macionį pripažino kaltu dėl piktnaudžiavimo, dokumentų suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu ir turto pasisavinimo.

Skunde tarybos narys teigė, jog nemanė, kad savo veiksmais daro nusikaltimą, nesuvokė, kad nusistovėjusi tvarka savivaldybėje prieštarauja teisei.

Kauno apygardos teismo nuosprendyje rašoma, kad K. Macionis piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, siekdamas išvengti asmeninių lėšų panaudojimo, sąmoningai suklastojo tikrus dokumentus – 19 „Gedulo sala“, „Anapus ribos“ ir bendrovės „Juta“ sąskaitų už automobilių detales. K. Macionis nurodomas kaip „Jutos“ filialo direktorius.

„Labai galiuosi, kad taip yra nutikę. Kitų metų liepą buvo terminas atlyginti žalą, atlyginau jau dabar. Taisau kaip įmanoma savo klaidas. Prašau numatyti galimybę leisti žmonai būti laiduotoja, neabejoju, kad ji puikiai atliks savo pareigas. Viliuosi, kad tai mano tokia paskutinė gyvenimiška patirtis, prašau priimti prašymą dėl žmonos laidavimo“, – teismo prašė K. Macionis.

Tai jau antras Jonavos politikas, kuris nuteistas „čekiukų“ byloje ir neteks tarybos nario pareigų.

Gegužės 14 dieną Apeliacinis teismas atmetė kito šios savivaldybės tarybos nario Žilvino Galimovo skundą.

Teismas paliko galioti Kauno apygardos teismo nuosprendžio dalis, o Ž. Galimovui baudą sumažino nuo 15 iki 10,3 tūkst. eurų – bauda skirta tokia pat, kokia ir pasisavinto turto vertė.

Ž. Galimovui paskirta baudžiamojo poveikio priemonė – teisės būti išrinktam ar paskirtam į valstybės ir savivaldybių institucijų ir jų įstaigų, įmonių renkamas ar skiriamas pareigas atėmimas 3 metams. 

Įsiteisėjus nuosprendžiui, Vyriausioji rinkimų komisija nutraukė jo įgaliojimus.

Bylos duomenimis, Ž. Galimovas nuo 2019 m. balandžio 11 d. iki 2023 m. balandžio 17 d., eidamas Jonavos savivaldybės tarybos nario pareigas, galimai sąmoningai ir sistemingai klastojęs dokumentus – 55 išmokų avanso apyskaitas, jose pateikdamas galimai tikrovės neatitinkančius duomenis apie nepatirtas kuro, telefono, transporto išlaidas, kaip susijusias su tarybos nario veikla.

Šioje byloje Apeliacinis teismas taip pat atsisakė remtis M. Sinkevičiaus byla, išnagrinėta Aukščiausiajame Teisme.

Seime rengiamos pataisos švelninti „čekiukų“ bylos kaltinamųjų padėtį

Seime kelią skinasi socialdemokratės Jūratės Zailskienės inicijuotos Baudžiamojo kodekso (BK) pataisos, kuriomis siūloma švelninti piktnaudžiaujančių politikų atsakomybę.

BK pataisomis siūloma numatyti, kad, jei žala yra mažesnė nei 25 MGL (šiuo metu tai yra 1750 eurų), už piktnaudžiavimą būtų baudžiama viešaisiais darbais, bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 3 metų.

Jei žala yra didesnė, bet neviršija 250 MGL (šiuo metu – 17,5 tūkst. eurų), siūloma bausti bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 6 metų. 

Maksimalią sankciją – baudą arba laisvės atėmimą iki 7 metų – siūloma taikyti tik tais atvejais, kai piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi sukėlė didelę žalą, kuri yra didesnė nei 250 MGL (17,5 tūkst. eurų). Šias sankcijas siūloma taikyti asmenims, padariusiems žalą, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos, jeigu nebuvo kyšininkavimo požymių.

Projektu taip pat siūloma nustatyti, kad teismas nebebūtų įpareigotas skirti viešųjų teisių atėmimo, kai nusikalstama veika padaryta piktnaudžiaujant jomis – ši sankcija būtų taikoma tik tuo atveju, kai teismas padarytų išvadą, jog toks sprendimas yra proporcingas siekiant apsaugoti visuomenės interesus. 

Jei Seimas pritartų, teismas galėtų skirti draudimą eiti tik tas pareigas arba užsiimti ta veikla, kurias eidamas asmuo pripažintas padaręs nusikaltimą.

Pirmadienį, nepaisant kilusių ginčų ir daliai parlamentarų palikus posėdį, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pritarė iniciatyvai. Be to, buvo atmestas konservatorės Agnės Bilotaitės siūlymas atlikti projekto teisinio poveikio vertinimą. Dėl šio komiteto sprendimo Seimo nariai kreipėsi į parlamento etikos sargus.

Rengiamas pataisas kritikuoja su korupcija kovojančios Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra.

Visuomenininkui Andriui Tapinui inicijavus savivaldos politikų lėšų įsisavinimo tyrimą „Skaidrinam“ ir dėl to kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo daugybė savivaldybių.

Komentarai (1)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


25 birželio, 2025

Socialdemokratams registravus siūlymą naikinti vadinamąją desovietizacijos komisiją, pastarosios nariai nusprendė savo noru atsistatydinti iš pareigų. Pasak komisijai vadovaujančio Vito Karčiausko, […]

24 birželio, 2025

Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Audrius Klišonis teigiamai vertina socialdemokratų iniciatyvą naikinti vadinamąją desovietizacijos komisiją, perduodant sprendimo galią dėl įvairių totalitarinius […]

24 birželio, 2025

Krašto apsaugos ir Finansų ministerijos pasirašė tarpusavio bendradarbiavimo memorandumą su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) gynybos technologijų bendrove „Northrop Grumman“ ir […]

24 birželio, 2025

NATO generalinis sekretorius Markas Rutte prieš Aljanso viršūnių susitikimą Hagoje ragino šalis greitai įgyvendinti planuojamą naują išlaidų gynybai tikslą. Rusijos […]

24 birželio, 2025

Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas atmetė kaltinimus, kad neišnaudoja visų diplomatinių priemonių Ukrainos karui nutraukti. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas supranta „tik […]

24 birželio, 2025

Teismas patvirtino, kad buvusi Seimo narė Jolita Vaickienė, eidama Kretingos rajono savivaldybės tarybos narės pareigas ir iš savo brolio įmonės […]

23 birželio, 2025

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) nustatė, kad Telšių rajono savivaldybės narė Jolanta Rupeikienė daugelį metų be leidimo ir […]

22 birželio, 2025

Iš kalėjimo paleistas Sviatlanos Cichanouskajos vyras Sergejus Cichanouskis sako, kad jo sutuoktinė išliks Baltarusijos opozicijos lydere. Penkerius metus Aliaksandro Lukašenkos […]

21 birželio, 2025

Į Dainų šventės renginių programą Seimas oficialiai įtraukė Pasaulio lietuvių vienybės dieną, kurioje dalyvauja užsienio lietuvių bendruomenės ir jų vaikų, […]

19 birželio, 2025

Ketvirtadienį susitikę Krašto apsaugos ministerijos (KAM) ir Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) atstovai sutarė per ateinančias dvi savaites apsikeisti siūlymais, koks […]

17 birželio, 2025

Sukčiai apgavo Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Jonavos ir kitų miestų, rajonų gyventojus ir iš jų pasisavino apie 208,9 tūkst. eurų. Didžiausią […]

14 birželio, 2025

Lietuva šeštadienį mini Gedulo ir vilties dieną, skirtą prisiminti ir pagerbti sovietų vykdytų masinių trėmimų aukas. Renginiai Gedulo ir vilties […]

14 birželio, 2025

Penktadienį Los Andželo gatvėse pasirodė ginkluoti jūrų pėstininkai – dalis didžiulio karių kontingento, kurį šiame mieste dislokuoti nurodė Donaldas Trumpas, […]

11 birželio, 2025

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) tvirtina, kad teisės aktų pataisos, kuriomis siūloma švelninti sankcijas į „čekiukų“ istorijas įsipainiojusiems asmenis, kelia grėsmę […]

3 birželio, 2025

Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos specialistai tyrinėja Pasvalyje atsivėrusią smegduobę. Kaip skelbia Pasvalio rajono savivaldybė, specialistai atvyko pirmadienį ir […]

1 birželio, 2025

Sekmadienį Vilniuje Palestiną palaikantys aktyvistai surengė prieš Izraelio karinius veiksmus Gazos Ruože nukreiptą akciją. Gedimino prospektu dešimtys protestuotojų žygiavo nešini […]

1 birželio, 2025

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) administracijai siekiant uždrausti Harvardo universitetui priimti studentus iš užsienio, Lietuvos universitetų rektorių konfederacijos prezidentas Rimantas Benetis […]

30 gegužės, 2025

Prokuratūros teismui pateiktuose civiliniuose ieškiniuose prašoma iš Tauragės ir Šiaulių rajono savivaldybių tarybų narių priteisti galimai nepagrįstai jiems išmokėtas išmokas. […]

28 gegužės, 2025

Vilniaus apygardos prokuratūra perdavė teismui baudžiamąją bylą su kaltinamuoju aktu dėl galimai neteisėtai suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų buvusiam Lietuvos kariuomenės vadui […]

27 gegužės, 2025

Asociacija „Lentvario miesto bendruomenė“ laimėjo teisminį ginčą prieš Trakų rajono savivaldybę. Pastarajai teismas rekomendavo panaikinti sprendimą slėpti tarybos narių išlaidas […]

Regionų naujienos