Kitais metais kauniečiai nebesuks galvos dėl dumblo

Neužilgo kauniečiai nebesuks galvos dėl Kauno nuotekų valykloje susidarančio dumblo perdirbimo ir saugojimo, nes dumblo apdorojimo įrenginių statybos darbai Kaune eina į pabaigą.
Šie darbai vykdomi pagal Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programos 3 prioriteto „Aplinka ir darnusis vystymasis“ priemonės „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų renovavimas ir plėtra“ veiklą „Dumblo tvarkymo infrastruktūros kūrimas“ projektą „Kauno dumblo apdorojimo įrenginių statyba“.
„Šis projektas ženkliai prisidės mažinant taršą Kauno regione bei prie šalies energetikos projektų sėkmės. Iki šiol Kauno nuotekų valykloje susidaręs dumblas patekdavo į dumblo saugojimo aikštelę, tačiau ji jau beveik užpildyta. Pastačius naujus įrenginius į dabartines sandėliavimo aikšteles po atviru dangumi buitinis dumblas nepateks – jis bus išdžiovintas ir taps granulėmis, kurios bus utilizuojamos toliau. Šiandien Lietuvoje vykdomi energetiniai projektai sukuria įvairių alternatyvų džiovinto dumblo granulių panaudojimui, pasitarnausiančių ne tik gerinant Kauno regiono ekologinę padėtį, bet ir stiprinant šalies energetinį saugumą,“ – teigė uždarosios akcinės bendrovės „Kauno vandenys“ generalinis direktorius Linas Baltrėnas.
Kauno regione susidarančio nuotekų dumblo kiekis po džiovinimo turėtų sumažėti maždaug keturis kartus. Planuojama, kad naujas kompleksas per metus galės išdžiovinti iki 26,1 tūkst. tonų dumblo, todėl bus užkirstas kelias grunto ir dirvožemio taršai.
„Kad būtų lengviau suprasti, kaip šie dumblo džiovinimo įrenginiai veikia mažinant nuotekų dumblo kiekį, tereikia įsivaizduoti pilną kibirą nuotekų valykloje susidariusio dumblo. Apdorojus į džiovinimo įrenginius patenkantį nuotekų dumblą iš kibiro dumblo liks tik apie 2,5 kilogramų granulių, kurios bus išvežamos tolimesnei utilizacijai. Taigi, įgyvendinus projektą nebereikės sukti galvos, kur toliau dėti nuotekų dumblą“, – pastebi L. Baltrėnas.
Planuojama, kad dumblo apdorojimo įrenginių statyba, įskaitant ir aplinkos sutvarkymą turėtų būti užbaigta iki šių metų pabaigos.
Dumblo apdorojimo įrenginių statyba užsitęsė, nes projektą pradėjęs rangovas dėl bankroto nesugebėjo jo užbaigti. Vasario mėnesio pabaigoje pasirašyta sutartis „Kauno dumblo įrenginių statybos užbaigimas“ tarp centralizuotas vandentvarkos paslaugas Kaune teikiančios UAB „Kauno vandenys“ ir konkursą laimėjusio rangovo – „Sülzle Klein GmbH“ bei jungtinės veiklos partnerio UAB „Dzūkijos statyba“. Techninę statybos darbų priežiūrą vykdo UAB „Sweco Lietuva“.
Projektas vykdomas pagal Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programos 3 prioriteto „Aplinka ir darnusis vystymasis“ priemonės „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų renovavimas ir plėtra“ veiklą „Dumblo tvarkymo infrastruktūros kūrimas“.
Projektui suteikta 2007–2013 metų laikotarpio Europos Sąjungos (ES) parama. Iš viso jo vertė siekia beveik 10 mln. eurų (34,5 mln. litų), iš jų 80 proc. finansuoja ES Sanglaudos fondas bei po 10 proc. – valstybės biudžetas ir projekto vykdytojas – uždaroji akcinė bendrovė „Kauno vandenys“.
Įgyvendinant ES Sanglaudos skatinimo veiksmų programą Lietuvoje apie 80 proc. susidarančio nuotekų dumblo turėtų būti tvarkoma pagal modernias technologijas. Šalies miestų dumblo apdorojimo įrengimų statybai ir rekonstrukcijai skirta beveik 145 mln. eurų europinės paramos. Visi minėti projektai turi būti įgyvendinti iki 2015-ųjų metų pabaigos.
Šis projektas padeda sumažinti ekonominius ir socialinius skirtumus tarp Europos Sąjungos piliečių.