Siūlų verpetuose išaugęs trikotažo fabrikas „Verpstas“

Prieš 80 m., 1945 m. Šiaulių mieste buvo įkurtas trikotažo fabrikas „Verpstas“. Daugelio šiauliečių širdis užkariavęs fabrikas išaugo iš 1928 m. čia įkurtos trikotažo mezgimo dirbtuvės „Elegant“. Tarp švelnių siūlų raizginių ir ritmingo staklių dūzgimo gimę kūriniai ne vieną dešimtmetį puošė visos Lietuvos damas.
Veiklos pradžioje trikotažo fabrikas turėjo tik 5 rankines mezgimo mašinas ir 86 darbininkus, po metų mezgimo mašinų skaičius išaugo iki 32, o darbuotojų – iki 175. Per pirmuosius metus „Verpstiečiai“ pagamino 2662 vienetų viršutinio trikotažo gaminių ir 5200 siūlų ričių. Nuo 1955 m. fabrike pradėti gaminti šilkinio trikotažo gaminiai. „Verpsto“ produkcija buvo vertiname ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. 1958 m. pasaulinėje parodoje Briuselyje „Verpsto“ eksponuoti trikotažo gaminiai laimėjo bronzos medalį. Įmonės gaminių asortimentą sudarė megztiniai, suknelės, kepurės, pirštinės, kojinės, vaikiški batukai, siūlai.
Veiklai plečiantis reikėjo didinti patalpas, todėl 1965 m. pastatytas naujas gamybinis kompleksas. Naujajame komplekse veikė mezgimo skyrius, siuvimo skyrius, špuliavimo (siūlų sukimo į ritę) skyrius, gaminių plovimo skyrius, plataus vartojimo gaminių skyrius, mechaninės dirbtuvės, valgykla ir net moterų kirpykla. 1973 m. duomenimis „Verpste“ dirbo 1712 darbuotojų, o 1989 m. jų skaičius pasiekė 2200. Valstybinis trikotažo fabrikas „Verpstas“ veikė iki 1990 m.
Garsusis trikotažo fabrikas nebeverpia siūlų, bet tyliai pina pasakojimus tiems, kurie sustoja prie Trakų gatvėje stūksančio pastato siekdami išgirsti tą nebylų staklių dūzgimą.
Kviečiame apžiūrėti parodą ir detaliau susipažinti su „Verpsto“ istorija.