6 kovo, 2020
Daiva Červokienė | XXI amžius

Telšiškiai tautodailininkai Vagnoriai kalbina ir medį, ir siūlą

Telšiškiai Romanas ir Benisė Vagnoriai – tautodailininkai, jų drožtoms skulptūroms, kryžiams, lazdoms, pypkėms ir namų apyvokos daiktams suteiktas Tautinio paveldo sertifikatas. Ir jų sūnūs Darius ir Tomas, dukra Diana su šeimomis mėgsta meistrauti, kartu dalyvauja parodose. Gal ir vaikaičiai paseks tuo pačiu pavyzdžiu. Kol kas jie mielai pasidarbuoja senelio ar tėčio dirbtuvėse…

Vaikystėje išbandė tėvo kaltus

Romanas meistrystės įgūdžius tarsi paveldėjo. Jo tėvas Vaclovas buvo stalius ir baldžius, meistravo įvairius baldus, nevengė ir smulkesnių dirbinių: drožė šaukštus, samčius, pypkes ar dėžutes. Senelis buvo dar ir kalvis…

Kadangi namuose buvo daug kaltų, oblių kitų įrankių, paimdavo kokį pakrapštinėti. Vaikystėje peiliukų ar kaltukų gaudavo ir dovanų. Paims sausą pliauską ir kaltelį – štai ir šaukštas. Būtent šaukštai ir buvo jo pirmieji drožiniai.

„Tėvas labai gražiai liepą drožė. Ir su vaikais užsiimdavo. Atrodo, buvau ketvirtokas, nulipdė iš plastilino arklį. Man jis buvo toks gražus, galvojau, saugosiu ilgai, sesuo sėdosi, užkliuvo ir sutrynė. O dirbti daugiau pramokau iš senelio, motinos tėvo“, – pasakojo Romanas.

Jis medžio apdirbimo mokėsi Telšių taikomosios dailės technikume. Net tarnaudamas sovietinėje armijoje, Jaroslavlyje, neišvengė meistrystės, pamatę jo sugebėjimus karininkai pasiūlė kalinėti paveikslus. Vienas ateina – man medžio skulptūrą padaryk, kitas prašo suvenyro iš žalvario. Duodavo ir žaliavų, ir įrankių. Po armijos įsidarbino Liaudies kūrybos gaminių valstybinės įmonės „Minija“ Telšių ceche, drožė įvairius suvenyrus pagal etalonus. Nesuskaičiuotų, kiek išdrožė Rūpintojėlių, velnių ir raganų, meškų ir žuvų, pypkių ir peleninių, įvairių smulkmenų.

Dirbo abu kartu

Romanas ir Benisė susituokė 1973 metais. Buvo jauni, vos 20-mečiai, greitai gimė vaikai. Kol jie buvo maži, moteris negalėjo dirbti valgykloje kaip anksčiau. Kadangi vyras dirbo namudininku, padėjo jam, vėliau ir pati įsidarbino „Minijoje“.

Benisė prisimena, kad pirmi jos drožiniai buvo suvenyras „Meška, gerianti iš bačkutės alų“. Tai darė kone porą metų. Velnių ir raganų pridrožė šimtus. Ką darė vyras, tą ir ji. Kai sustatydavo savo darbus greta, per mėnesį išsirikiuodavo šimtai.

„Puikiai atsimenu: už mešką mokėdavo 1,40, o raganą – 2,70 rublio. Mums abiem reikėdavo po tam tikrą normą padaryti. Ir po 2–4 normas padarydavome. Daug dirbome, norėjome užsidirbti. Juk tris mažus vaikus auginome. Vakarais, naktimis jiems sumigus drožėme namuose, nes reikėjo pinigų šeimai išlaikyti ir namui statyti. Jauni buvome, galėjome, dabar rankos jau neatlaiko, nuo drožybos sąnariai patinę. Juk medis yra kietas. Nudžiugau, kai 1988-aisiais prasidėjo Rūpintojėliai, pradžioj eksportui į Ameriką. Baigėsi velniai, vos patys jais nepavirtome“, – pasakojo Benisė.

Jų name vienas aukštas skirtas darbo įrankiams: daug kaltų, pjovimo, tekinimo, gręžimo staklės. Visi įrankiai išgaląsti, įdėti į guminių žarnų, siūlų ričių įdėklus. Jei sumes bet kaip, su jais nedirbs. Beje, kaltus, kuriems reikia labai kietos geležies, Romanas padaro pats iš mašinos lingių, mikrometrų, kurių gaudavo iš skaičiavimo mašinų gamyklos.

„Negal nedrožt“

Kaip sako tautodailininkai, jų vaikai „ant skiedrelės užaugo, negal nedrožt“. Romanas dar mažiems, į mokyklą neinantiems padirbo mažus kaltukus, kiekvienam atskirą, su įrašytu vardu, kad nesusipeštų. „Vaikai dar skaityti nemokėjo, bet savo vardą atsimindavo, kaltukus atskirdavo. Nuo penkerių metų pradėjo drožinėti“, – nusišypsojo tautodailininkas.

Ikimokyklinukus ragino drožti bareljefines figūras: viena ranka laiko pliauską, kita – drožia, taip saugiau negu drožinėti erdvines figūras. Vaikus įspėdavo, kad kaltukas gali kąsti. Labai nebijojo, kad susižeis.

„Kliūdavo ir pirštukams. Ne kartą kuris rankytę užspaudęs eina, paprašai parodyti, sako: „Kaltas įkando“. Tada tuoj kseroformo užpildavau, pleistriuką užlipindavau“, – prisiminė Benisė.

„Tai nieko baisaus. Susižeidė, užgis, kitąkart pasisaugos“,– pertarė Romanas, prisiminęs, kaip kartą atėjo dukra ir sako: „Kaltukas įsižeidė“. Kodėl „įsižeidė?“ Paaiškėjo, ne įsižeidė, o sužeidė.

Dar pradinukus išmokė įvairius paveiksliukus ant medžio persikelti. Pastato greta stiklą, žiūri į paveiksliuką, šalia veidrodis, ir matai piešinį.

„Taip gali nukopijuoti be kalkės ir kitokių priemonių. Kai reikia daryti figūrą, nepersipieši, o stiklas – liaudiškas kopijavimo būdas“, – sakė Romanas.

Tie pirmieji vaikų darbeliai iki šiol garbingai kabo ant sienos koridoriuje. Greta Romano kaukių bei skulptūrų, Telšių Katedros, Rainių koplyčios bareljefų ir visi vaikų darbai, daryti nuo mažumės.

O dabar vaikaičiai Saulė, Deividukas, Kamilė ir Tadukas, atvažiavę pas senelį, tuoj eina prie gręžimo staklių ar kaltų padirbėti. Žentas irgi drožinėja, turi dirbtuvėles. Kai kur išvažiuoja, užrakina, raktą paslepia. Jei palieka, parvažiavęs kaltukų kirvukų vietoje neranda, nes vaikai darbavosi.

Mediena rūpinasi žiemą

Norint ką nors sukurti, reikia geros medienos. Vagnoriai jos parsigabena iš senelio miško. Jo yra 3 ha, medžius pjauna tik pliauskoms drožybai.

Pjauna žiemą, dažniausiai sausio mėnesį. Renkasi tik senus, subrendusius, vėjo ar sniego aplaužytus. Parsivežę medieną, supjausto, suskaldo, sudeda į krūvas taip, kad iš visų pusių gautų oro, o iš viršaus surenčia priedangą nuo saulės spindulių. Taip džiovina iki rudens. Tada jau suneša į pastogę.

„Vasarą nupjautas medis niekam tikęs, jame daug celiuliozės, neišdžiūna, būna labai sunkus, o viduržiemį pjautas, lengvutis, Rūpintojėliai ar šaukštai – lengvučiai, tarsi nesveria. Kai sausą pliauską paimi į rankas, ji tarsi šnara“, – pasakojo Romanas.

Labiau perka buitinius dalykus

B. ir R. Vagnoriai dalyvauja įvairiose parodose, konkursuose, mugėse, šventėse, festivaliuose. Į daugybę renginių važiuoja su palapine – ne tik pardavinėti savo rankdarbių, bet ir amatą parodyti. Palapinėje sudėlioja drožinius, megztas riešines ir kita technika padarytas grožybes, Romanas pasiėmęs liepos pliauskų drožią angelą, Rūpintojėlį ar šaukštą, Benisė mezga.

Šie renginiai tautodailininkams – ne tik galimybė uždirbti, bet ir susitikti su senais pažįstamais, draugais, pasisemti įkvėpimo, fantazijos.

Visur vykdami Benisė ir Romanas stengiasi kuo įvairesnių skulptūrų ir daiktų paimti, kad būtų iš ko pasirinkti. Su viena preke važiuoti neverta – nieko neparduos. Buvo laikas, kai tautiečius labai domino įvairios skulptūrėlės, dabar noriau perka buityje naudojamus daiktus.

„Žmonės verčiasi sunkokai, ypač rajonuose. O kuo gyvenimas sunkesnis, tuo labiau perka tik buitinius dalykus: šaukštus, menteles“, – sakė Romanas.

Prieš kelerius metus mačiau tokį vaizdą per festivalio „Skamba, skamba kankliai“ mugę: prie Vagnorių palapinės su tėvais priėję ikimokyklinukai nieko neklausę paėmė po švilpynę ir pabandė švilpauti. Tėvai kalbėjosi, nekreipė dėmesio. Kai Benisė priėjo, tėvai paprašė berniukų švilpynes grąžinti. Nepirko, o gaila…

Darbai – ir Vilniuje

Pastaraisiais metais kasmet B. ir R. Vagnorių darbai eksponuojami ir Vilniuje. 2018-ųjų pabaigoje Telšių rajono tautodailininkų darbų paroda vyko Lietuvos Seime. Joje eksponuotos ir Benisės Vagnorienės riešinės, Romano Vagnoriaus medžio skulptūros. Tautodailininkų darbai rodyti ir Šv. Jono galerijoje, tautodailės parodoje, skirtoje Žemaitijos metams.

Ko Romanas ir Benisė tikisi iš Tautodailės metų?

„Turbūt bus įdomesni – daugiau parodų, įdomių renginių“, – tarė Romanas Vagnorius.

„Labai gerai, kad nors 30-aisiais Nepriklausomybė metais galop mus atsiminė. Norisi, kad į kokius nors kultūrinius renginius – spektaklius ar koncertus – Vilniuje pakviestų, sudarytų daugiau galimybių bendrauti. Turime Tautinio paveldo sertifikatus, bet jau esame pensininkai, nelabai savo lėšomis galime išsiruošti, o Operos ir baleto teatre buvau tik tarybiniais metais. Kai Telšių tautodailininkai vyko į parodos atidarymą Seime, autobusą kažkas parūpino, kad taip dažniau būtų“, – tęsė Benisė Vagnorienė.

 


1 gegužės, 2025

Jau greitai visuomenei bus pristatytas ilgo ir sudėtingo kūrybinio ir techninio darbo rezultatas.  Ignalinoje įamžinti šviesios atminties kraštiečio Vytauto Šerėno […]

29 balandžio, 2025

Veiverių kultūros ir laisvalaikio centras kviečia į įspūdingą bendruomeniškumo šventę – gegužės 24 dieną miestelio parke vyks didžiulį būrį atlikėjų […]

28 balandžio, 2025

2025 m. balandžio 28 d. Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje susitikome su rašytoja Jolita Herlyn. Viešnią kalbino bibliotekos direktorė Jolanta […]

27 balandžio, 2025

Balandžio 23 d. Telšių Ješivoje įvyko istorinis įvykis – pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Telšių rajono ir Izraelio valstybės Kiryat Yearim […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
23 balandžio, 2025

Balandžio 13 d. Kauno Švč. Trejybės evangelikų liuteronų bažnyčioje po Verbų (Palmių) pamaldų vyko Prūsijos kunigaikštystės įkūrimo 500-ųjų metinių ir […]

16 balandžio, 2025

Balandžio 12 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis (Radviliškio r.) subūrė talkininkus į tradicinę talką, skirtą Tarptautinei paminklų ir paminklinių vietovių […]

Organizatorių nuotr.
16 balandžio, 2025

Šiemet sukanka 500 metų, kai susikūrė Prūsijos kunigaikštystė ir Paprūsės regionas, apimantis teritoriją maždaug nuo Vištyčio su Kudirkos Naumiesčio, Virbalio, […]

15 balandžio, 2025

Balandžio 15-ąją Telšių miesto širdyje – prie katedros – nuaidėjo šiluma, muzika ir nuoširdi bendrystė. Telšių kultūros centras kvietė visus […]

Donato Vaičiulio nuotr.
14 balandžio, 2025

Telšiuose, Masčio ežero pakrantėje, greta Parko gatvės, ant vieno iš tiltelių turėklo paslaptingai atsirado skautiška fetra (skautiška skrybėle). Kas po […]

11 balandžio, 2025

Pradžia – kaimas Žvelgti į Šiluvos istoriją – tai pažvelgti į miestelio ir šventovės simbolinį dialogą, turėjusį įtakos vietovės tapatybės […]

Ąžuolyno bibliotekoje atrastas unikalus leidinys
11 balandžio, 2025

Vilniaus universiteto (VU) profesoriaus, Baroko epochos poeto Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus (1595–1640) vardu pavadintas asteroidas „Sarbievius“. Asteroidą atrado VU Fizikos fakulteto […]

Liudas Glemža
11 balandžio, 2025

„Per 35 m. nepriklausomybės metus Lietuvoje užaugo profesionalių istorikų karta, kuri ne tik užsiima moksliniais tyrimais, bet ir stengiasi apie […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
8 balandžio, 2025

Balandžio 4 d. Panevėžio r. Berčiūnų Lietuvos kankinių bažnyčioje vyko Ažagų – Eimuliškio kautynių 80- mečio minėjimas.  Minėjimas prasidėjo Šv. […]

8 balandžio, 2025

Balandžio 6 dieną Žemaitijos sostinėje – Telšiuose vyko XI Lietuvos vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkursas […]

5 balandžio, 2025

Prieš 50 metų, 1975 m. balandžio 4 d. Žaslių geležinkelio stotyje įvyko viena didžiausių Lietuvoje geležinkelio katastrofų.   Iš Vilniaus į Kauną […]

4 balandžio, 2025

„Duonos ir žaidimų“ – taip romėnų poeto Juvenalio posakiu Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje balandžio 3 d. prasidėjo renginys, skirtas […]

2 balandžio, 2025

Regionų administraciniam teismui panaikinus Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) sprendimą Ukmergėje pašalinti paminklą partizanui Juozui Krištaponiui, vadinamosios […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
29 kovo, 2025

Kovo 27 d. Kaune, Aukštųjų Šančių karių kapinės vyko antisovietinio pasipriešinimo dalyvio, politinio kalinio, Lietuvos kariuomenės savanorio, visuomenininko, šaulio, Vyčio […]

A. Pakėno parengta atsiminimų knyga apie Paulių Širvį „Palik tik dainą man…“ ir jo paties pomirtinė publicistikos knyga „Ataudai“ / Albino Kuliešio nuotr.
29 kovo, 2025

Ukmergės kultūros centro Mėlynojoje salėje prisimintas šiame krašte, Deltuvos žemės Trainių kaime, gimęs poetas, muziejininkas Alfonsas (Alfas) Pakėnas (1953 04 […]

Loretos Gedeikienės nuotr.
28 kovo, 2025

Kovo 27 d. Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje atidaryta dviejų skuodiškių tautodailininkių – mamos ir dukros – asociacijos „Dangaus sodai“ […]

Regionų naujienos