27 rugsėjo, 2021
VDU

Žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2021“ – įspūdinga inovacijų sklaida

Rugsėjo 23–25 dienomis Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyko jubiliejinė 25-oji žemės ūkio paroda „Ką pasėsi…“. Šiųmetės parodos akcentai – tikslumas ir skaitmenizacija. Didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys lankytojus stebino įspūdingų galimybių ir dizaino technika, išskirtiniais technologiniais sprendimais bei inovacijomis. Tad „Ką pasėsi… 2021“ galima traktuoti ir kaip atspindį to, kokį neįtikėtiną šuolį per palyginti trumpą laiką padarė penktadalį šalies eksporto generuojantis Lietuvos žemės ūkis bei jam produktus ir paslaugas teikiantis agroverslas.

Ateities žemės ūkis – su grąža už praeities klaidas 

Žinių ir inovacijų sklaidos centru tapusioje VDU ŽŪA erdvėje sulaukta apie pusantro šimto naujoves pristačiusių įmonių ir apie 100 išskirtinius produktus gaminančių smulkiųjų prekybininkų. Dr. Virginijaus Venskutonio, parodas organizuojančio VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro direktoriaus, teigimu, šiųmetis renginys visų pirma buvo orientuotas į tikslinį lankytoją dėl nepalankios pandeminės situacijos atsisakant papildomų veiklų bei pramogų.

VDU rektorius prof. Juozas Augutis atidarydamas parodą kalbėjo, kad žmonijai atėjo laikas atitaisyti žalą žemei, kuri iki šiol neretai eksploatuota per daug grubiai. O paroda – puiki proga atskleisti, kokios didelės galimybės bendradarbiaujant mokslui ir verslui plėtoti tvarų, gamtos išteklius tausojantį ateities žemės ūkį.

Kadangi dėl pandemijos dvejus metus renginys vykti negalėjo, šiemet agroverslas, regis, pasistengė pademonstruoti viską, ką Lietuvos sąlygomis žemės ūkyje galima įdiegti naujausio ir pažangiausio. Tradiciškai gausiausia buvo žemės ūkio technikos ekspozicija. Taip pat pristatyta moderniausia sandėliavimo įranga, įranga ir produktai gyvulininkystei, paukštininkystei, miškų ir komunalinio ūkio technika, skaitmeninės technologijos žemės ūkiui, sėklos, augalų apsaugos priemonės, trąšos, statybos, vandentvarkos, atsinaujinančios energetikos, šilumos ūkio produktai.

Dešimties dalyvių ekspozicijas parodos metu puošė „Ką pasėsi… 2021“ medaliai, kuriais tradiciškai renginio išvakarėse apdovanojami išskirtiniai eksponatai. Vertinimo komisijos pirmininko, VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto Žemės ūkio inžinerijos ir saugos katedros vedėjo prof. dr. Egidijaus Šarauskio teigimu, ekspertams iš gausos išrinkti medalių verčiausius eksponatus kaskart tampa vis sunkiau, nes kuriama vis modernesnė, gamtosaugos požiūriu saugesnė technika ir technologijos.

Naujovės, kuriomis didžiuojasi Europa

Vertinant eksponatus buvo atsižvelgta į jų išskirtinumą techniniu, technologiniu, ekonominiu, aplinkosaugos arba darbo saugos požiūriu lyginant su kitais tos pačios grupės eksponatais, į gamybos novatoriškumą, modernumo lygį, į paklausą, konkurencingumą, eksporto mastą, dizainą, gautus nacionalinius ir tarptautinius apdovanojimus, vartotojų atsiliepimus.

Vienas išskirtinių „Ką pasėsi… 2021“ medaliu apdovanotų eksponatų – AB „Lytagra“ pirmą kartą Lietuvoje pademonstruotas biometanu varomas ratinis traktorius „New Holland T6.180 Methane Power“. Įmonės komercijos direktoriaus Rimo Norvilas pasakojo, kad šiuo metu mašina dar testavimo stadijoje ir tai, kad jos gamintojas sutiko pažangiausią savo gaminį pristatyti Lietuvoje, yra ir parodos „Ką pasėsi…“, ir viso mūsų žemės ūkio statuso įvertinimas.

„Parodoje demonstruojamas biometanu varomas traktorius – konceptas paskutinėje bandymų stadijoje jį sertifikuojant. Netrukus šie bandymai persikels ir mūsų šalies ūkininkų ūkius. Europos žaliasis kursas skatina ūkininkus tausoti aplinką, tad organines ir įvairias kitokias gamtines atliekas paverčiant biodujomis, būtų ir vietoje pasigaminama pigių degalų, ir įgyvendinami aplinkosauginiai reikalavimai“, – biometanu varomos žemės ūkio technikos perspektyvomis neabejojo R. Norvilas, pastebėjęs, kad ne viename pažangiame Europos mieste jau kuris laikas sėkmingai rieda biodujomis varomas viešasis transportas.

Parodos metu ypač didelio lankytojų dėmesio sulaukė nominuotas ir Europos Komisijos „Metų traktoriumi 2021“ pripažintas „Massey Ferguson 8S.265“, kurį pristatė AB „East West Agro“. Įmonės vadovas Gedimino Kvietkauskas džiaugėsi galėdamas Lietuvos žemdirbiams pademonstruoti Europoje geriausiojo laurus susižėrusį išskirtinio dizaino ir pažangiausių technologijų „paketą“ vienoje žemės ūkio mašinoje.

„Šiuos traktorius jau spėjo įvertinti ir Lietuvos ūkininkai, vis drąsiau investuojantys į pažangiausią techniką. Dar iki parodos suspėjome parduoti per 30 šios serijos „Massey Ferguson“, – teigė G. Kvietkauskas.

Sėkmės formulė – mokslo ir verslo partnerystė

VDU ŽŪA kanclerė prof. Astrida Miceikienė komentuodama „Ką pasėsi…“ koncepciją teigė, kad viena svarbiausių universiteto misijų – šviesti visuomenę. O minias žmonių sutraukiančios parodos, jų šviečiamosios programos ir yra puikūs instrumentai šiai misijai įgyvendinti atskleidžiant visuomenei šiuolaikinio žemės ūkio galimybes bei perspektyvas.

 „Kiekviena mūsų paroda demonstruoja vis didesnį žemės ūkio progresą. Pastaruoju metu ypatingai akcentuojamos inovacijos, susijusios su Europos žaliojo kurso tikslais, skaitmenizacija, tiksliuoju ūkininkavimu“, –teigė bioekonomikos tyrimų srityje dirbanti mokslininkė, pastebėdama, kad ūkininkus šiandien domina tai, kas vyks ateityje: koks bus žemės ūkis, kiek reikės keistis, diegiant naujas žemės dirbimo technologijas, skaitmenizaciją, tiksliojo ūkininkavimo principus, naudojantis robotais, taikant naujus verslo modelius.

Pasak A. Miceikienės, prognozuojančios, kad per ateinančius 10 metų dronai bus sėkmingai įdarbinti visuose pažangiai dirbančiuose Lietuvos ūkiuose, ūkininkai šiuo metu vis labiau domisi diversifikavimo galimybėmis – pandemija, pokyčiai pasaulio rinkose visus skatina diversifikuoti savo veiklą siekiant sumažinti riziką.  Todėl mokslininkai pateikia vis inovatyvesnių įžvalgų apie naujus verslo modelius. Jau šiandien kalbama apie dalijimosi ekonomiką, apie virtualius kooperacijos modelius, apie gyvų organizmų ir daiktų internetą.

VDU ŽŪA kanclerė atkreipė dėmesį, kad parodos „Ką pasėsi…“ yra renginiai, vainikuojantys akademijos mokslininkų ir verslo atstovų bendradarbiavimo rezultatus, nes VDU ŽŪA mokslininkai drauge su pažangos siekiančiais ūkininkais, produktus ir paslaugas agrosektoriui teikiančiomis įmonėmis nuolat aktyviai bendradarbiauja, atlieka eksperimentus, įgyvendina projektus, išbando naujas technologijas, kuria inovacijas.

Žaliojo kurso sėkmę lems tarpdisciplininės žinios ir išskirtinės kompetencijos

VDU ŽŪA inovacijų ekspertas, Agronomijos fakulteto doc. Vytautas Liakas teigia, kad žemės ūkyje kaip ir bet kokioje kitoje veikloje išvengti klaidų neįmanoma, todėl universiteto užduotis – šias klaidas laiku pastebėti ir padėti žemdirbiams jas ištaisyti.

„Lietuvos ūkininkai tampa vis išmanesni, domisi tokiomis naujovėmis, kurios skatina pasitempti. Į žemės ūkį įsiveržė mikrobiologija, kurią anksčiau įsivaizdavome tik medicinoje. Šalyje jau turime ūkių, kuriuose sėja ir pasėlius purškia bepilotės skraidyklės. Mes padarėme labai didžiulį technologinį šuolį palyginti su Vakarų šalių ūkininkais. Ir tai – mūsų mokslininkų, ūkininkų ir produktus bei paslaugas žemės ūkiui teikiančių įmonių bendradarbiavimo rezultatas“, – kalbėjo V. Liakas.

VDU ŽŪA atstovo pastebėjimu, šiandien ūkininkus domina tikslumas, kuris garantuoja kokybę, našumą, efektyvumą. Tačiau tai nereiškia, kad kompiuteriai ir robotai iš žemės ūkio išstums žmogų. Priešingai – jame reikės vis daugiau aukštos kompetencijos specialistų. „Manyčiau, tikrai ne kiekvienas mūsų, kasdien vairuojantis automobilį, gebėtų net užvesti parodoje eksponuojamas žemės ūkio mašinas“, – reziumavo mokslininkas.

V. Liako minčiai antrino ir buvęs VDU ŽŪA absolventas, o šiuo metu bendrovės „Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius Dangis Valaitis. Jo įsitikinimu, moderni technika, technologijos, atitinkančios Žaliojo kurso tikslus, reikalaus ir išskirtinių žinių bei kompetencijų.

Žemės ūkio parodos „Ką pasėsi… 2021“ medaliais apdovanoti:

Tiksliosios akėčios TREFFLER TS (AB „AUGA group“)

Traktorius „Deutz-Fahr 8280 TTV“ (UAB „Biržų žemtiekimas“)

Kombainas „John Deere X9“ (UAB „DOJUS agro“)

Case IH traktorius OPTUM 270 AFS connect (UAB „Dotnuva Baltic“)

Traktorius „Massey Ferguson 8S.265“ (AB „East West Agro“)

Ratinis traktorius „Fendt 724 Vario“ su FendtONE valdymo koncepcija (UAB „Ivabaltė“)

Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinė sistema (IKMIS 2.0) (VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba)

Ratinis traktorius „New Holland T6.180 Methane Power“ (AB „Lytagra“)

Ratinis traktorius „VALTRA T255 Versu“ (UAB „Rovaltra“)

Augalų biostimuliantų grupė DNA PERFORMANCE (Timac AGRO LT, UAB).


Europos Parlamento narys Bronis Ropė
3 gruodžio, 2021

Ar tai visiškas nesiorientavimas Europos reikaluose, ar cinizmo viršūnė? Seimo Europos reikalų komitetas pranešime spaudai viešai išreiškė palaikymą didesnio finansavimo […]

3 gruodžio, 2021

Vilniuje šalia Baltojo tilto ir ledo čiuožyklos atidaryta nauja šiuolaikinio meno instaliacija „Viršūnės“. Instaliacijoje naujai, itin netradiciškai pateikiama valstybės verslams […]

2 gruodžio, 2021

Naują nekilnojamąjį turtą įsigiję gyventojai neretai susiduria su klausimu, kaip susikurti patogų ir praktišką namų interjerą. Atsakymus jiems pateikia ekspertai, […]

2 gruodžio, 2021

Tikriausiai daugeliui jūsų pažįstama situacija, kai patogiai atsisėdus prie televizoriaus ekrano ar jaukiai įsitaisius šiltoje lovoje, visiškai nebesinori keltis išjungti […]

30 lapkričio, 2021

Pandemija ir toliau išlieka Europos vartotojų finansinei situacijai ir lūkesčiams esminę įtaką darančiu veiksniu. Lietuviai šiuo požiūriu nėra išimtis, o […]

30 lapkričio, 2021

Pastaruoju metu žiniasklaidos puslapiais nuskriejo žinios apie sparčiai kylančias elektros kainas. Artėjant ilgam šaltajam laikotarpiui, brangstanti energija gąsdina ne vieną. […]

29 lapkričio, 2021

Šiais laikais sunku įsivaizduoti įmonę ar įstaigą, neturinčią interneto svetainės. Net juokaujama, kad jei tavęs nėra internete – tavęs nėra […]

29 lapkričio, 2021

Oro srauto matuoklė (ang. Mass air flow sensor, MAF sensor) – daviklis, matuojantis oro masę patenkančią į vidaus degimo variklį. […]

Nuomojantys būstą ne visada išnaudoja visą jo potencialą
29 lapkričio, 2021

Vis daugiau Lietuvos gyventojų siekia gauti pasyvių pajamų iš būsto nuomos, o augantis nuomos rinkos aktyvumas šalies didmiesčiuose suteikia tam […]

Seeds for the Future dalyviai Briuselyje
26 lapkričio, 2021

Šių metų lapkričio 17–20 d. tarptautinės technologijų programos „Seeds for the Future“ dalyviai lankėsi Briuselyje, kur susitiko su informacinių ir […]

25 lapkričio, 2021

Ekonominis ir socialinis Lietuvos regionų stiprinimas yra viena aktualiausių ir labiausiai diskutuotinų temų jau ne vienerius metus. Nors tam tikrose […]

25 lapkričio, 2021

Vyriausybė pritarė Žemės ūkio ministerijos siūlymui sujungti tris valstybės įmones Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrą, Valstybės žemės fondą […]

25 lapkričio, 2021

Net ir nedidelę vairavimo patirtį turintys vairuotojai vis drąsiau leidžiasi į kelią po gerai nepažįstamas vietoves. Apsiginklavę šiuolaikinėmis technologijomis ir […]

25 lapkričio, 2021

Į kelininkų pastangas užtikrinti saugumą nederėtų numoti ranka: temstant svarbu būti atidiems Net ir artėjant žiemai, rajonų keliuose ir miestų […]

24 lapkričio, 2021

Populiariame amerikiečių seriale „Biuras“ (“Office”), kuriame vaizduojama popieriumi prekiaujančios kompanijos kasdienybė, ne kartą iškilo mažėjančios popieriaus paklausos problema. Tačiau realybė […]

24 lapkričio, 2021

Reikalinga naujų teniso kortų statyba? Kreipdamiesi į savo srities profesionalus gausite visą reikiamą pagalbą statant tiek vidaus, tiek lauko teniso […]

24 lapkričio, 2021

Atsisveikinus su šiltuoju metų laiku bei auksaspalviais rudens lapais, žmonės savo namuose anaiptol neužsidaro žiemos miegui. Nors, kaip senoliai bei […]

Didžiosios šalies organizacijos solidarizuojasi su LGBT bendruomene
24 lapkričio, 2021

Vienas didžiausių darbdavių Lietuvoje „Danske Bank“ kartu su kitomis lyderiaujančiomis kompanijomis reiškia vieningą poziciją, siekdami atkreipti dėmesį į partnerystės reglamentavimo […]

22 lapkričio, 2021

Persikraustymas gali būti ilgas ir varginantis darbas, kuris iš Jūsų pareikalaus labai daug pastangų, arba gali būti gana paprastas ir […]

22 lapkričio, 2021

Šiais laikais vis daugiau dėmesio skiriama ekologijai, tad natūralu, jog stengiantis gyventi santarvėje su gamta žmonės perka specialiai tam kurtus […]