21 rugsėjo, 2015
Algimantas Gudelis / "Šilelis"

Stebėjimo kamerų daugėja – ar tapsime saugesni?

Anykščiai, valdžios teigimu, netolimoje ateityje taps patraukliu kurortu. Tiek vietiniams, tiek atvykstantiems svečiams mieste turėtų būti saugu. Tuo jau senokai buvo pradėta rūpintis. Prieš keletą metų pastatytas didžiulis modernus policijos komisariatas su sulaikytiems skirtomis komfortiškomis kameromis. Sustiprintos ir policijos pajėgos. Šiuo metu Anykščių policijoje užimti 64 etatai, laisvų – dar 16. Daugiausia trūksta patrulių – 8. Jau senokai, gal prieš penketą ar septynetą metų, mieste pastatytos pirmosios stebėjimo kameros. Policijos budintieji turi galimybę stebėti miestą ir fiksuoti viešosios tvarkos pažeidimus.

Laikas bėga, technologijos tobulėja. Tad besirūpinant miestelėnų bei svečių saugumu, nuolatos statomos naujos stebėjimo kameros. Šiuo metu jų jau yra vienuolika.

Savivaldybė informavo, kad vaizdo kamerų fiksuojamas vaizdas realiu laiku nuotoliniu būdu keliauja į centralizuotame valdymo centre esančius monitorius. Vaizdo kamerų stebėjimo paslaugą keturių mėnesių išbandymo laikotarpiui  Anykščių rajono savivaldybė  yra nupirkusi iš UAB „Rizikos valdymo sprendimai”. Vaizdo stebėjimas vyksta nuotoliniu būdu 24 valandas per parą. Operatorius, sėdintis prie stebėjimo kamerų pulto, palaiko ryšį su spec. tarnybomis iki pagalbos atvykimo į vietą bei nuolat informuojama apie besikeičiančias įvykio aplinkybes. Taip pat stebėjimo kamerų pagalba užtikrinamas transporto eismo saugumas, palengvinamas autoįvykių tyrimas. Kaip teigia pareigūnai, stebimose teritorijose žymiai sumažėja vagysčių, kūno sužalojimų, plėšimų, viešosios tvarkos pažeidimų, chuliganinių atvejų, grafiti „šedevrų“ ir t. t. Toks miestas tampa saugesnis, patrauklesnis gyventojams, turistams bei investuotojams.

Išsamiau pasakoti apie Anykščių mieste esančias stebėjimo kameras paprašėme mero patarėją Donaldą Vaičiūną.

– Kokia firma įrengė stebėjimo aparatūrą?

– Šešių stebėjimo kamerų įrengimas buvo patikėtas TEO firmai, tiekiančiai įrengimo bei tolesnes stebėjimo kamerų priežiūros funkcijas.

– Kodėl kamerų perduodamą vaizdą patikėta stebėti UAB „Rizikos valdymo sprendimai”?

– Pradžioje galvojome stebėjimą organizuoti patys, tačiau tam reikia ne mažiau keturių žmonių. Be to žmonės turi būti atitinkamai paruošti. Tuo tarpu, šiai įmonei suteiktas socialinės įmonės statusas, o joje dirba žmonės su negalia. Jie yra specialiai apmokyti operatoriai, nevykdantys jokios kitos pašalinės veiklos. Operatoriai dirba patalpose, apsaugotose nuo pašalinio aplinkos poveikio. Skiriasi ir paslaugos kaina. Visų 11 kamerų stebėjimas Savivaldybei kainuos 439 € mėnesiui. Šiandien stebėjimo kamerų vaizdas lygiagrečiai matomas ir Anykščių policijos komisariato budinčiojo pareigūno poste. Kol kas pasirašyta tik laikinoji sutartis keturiems mėnesiams. Per laikotarpį, kol veiks laikinoji sutartis, turėsime galimybę palyginti, kiek pažeidimų pastebės policijos komisariato budintis ir kiek samdomos įmonės stebėtojai. Reiks įvertinti ir tai, kad policijos budintysis ne vien stebi kameras, bet turi ir daugiau kitų pareigų.

– Policijos budintysis yra Anykščių policijos pastate, o kur faktiškai yra RVS stebėjimo postas?

– Specialioje patalpoje Vilniuje.

– ??? Kaip tokiu atveju, pastebėjus tvarkos pažeidimus, bus reaguojama?

– Pastebėję neteisėtą veiką, transporto priemonių vairuotojų ar piliečių viešosios tvarkos pažeidimus, operatoriai nedelsiant informuoja atsakingas tarnybas – policiją, priešgaisrinę tarnybą, greitąją medicininę pagalbą ir kt.

Išgirdus tokią išsamią ir autoritetingą informaciją, didesnis saugumo jausmas, manau, neatsirado. Kažkas kažką informuos, kad kažkuriame Anykščių miesto rajone kažkokie chuliganai kažką užpuolė. Juolab, kad kasdien girdime apie įvairias reformas, centralizavimus ir optimizavimus. Dėl šventos ramybės nuskubėjome į policiją. Kalbamės su vyresniuoju specialistu Petru Pumpučiu, Anykščių policijos komisariate atsakingu už viešuosius ryšius.

– Šiandien policijos budintis mato stebėjimo kamerų perduodamus vaizdus, gali operatyviai reaguoti į pastebėtus viešosios tvarkos pažeidimus. Televizoriaus ekranuose ir spaudoje kalbama apie policijos optimizavimą. Papasakokite, kokios nusimato reformos ir kaip jos įtakos mūsų miestelėnų bei svečių saugumą?

– Kadangi vyksta reformos, tai šiandien, toli gražu, negalime žinoti, kas bus rytoj. Vykdant Kriminalinės policijos reformą, Anykščiuose turės likti 18 Kriminalinės policijos etatų (šiuo metu yra 26 etatai, iš kurių 5 laisvi). Utenos apskrities vyriausiajame policijos komisariate buvo nutarta sutelkti Kriminalinės policijos pareigūnus, vykdančius žvalgybos funkcijas, o rajonuose liks tik Kriminalinės policijos pareigūnai, vykdantys ikiteisminius tyrimus. Rajonuose nebeliko organizacinių, personalo, finansų, logistikos, informacinių technologijų specialistų. Šias funkcijas vykdo Utenoje centralizuotai dirbantys specialistai, kuruojantys rajonus.

Utenos apskrityje buvo įvykdyta ir Operatyvaus valdymo padalinių (t.y. budėtojų) optimizacija. Įdiegus Utenoje vieningą pajėgų valdymo sistemą, kuomet patruliuojančiųjų pareigūnų pajėgos visoje apskrityje valdomos iš Utenos, budėtojų etatai apskrities rajonuose buvo perkelti į veiklos padalinius. Tų budėtojų, kurie anksčiau iš gyventojų priiminėdavo skambučius, po reorganizacijos nebebus, šią funkciją jau atlieka bendras pagalbos centras 112. Šitaip pajėgos bus valdomis ir kituose apskričių vyriausiuose policijos komisariatuose. Patogu, kadangi Utenos budėtojai sistemoje mato visus apskrityje dirbančius pareigūnus ir gali optimaliau nukreipti patruliuojančiuosius į iškvietimo vietą – matomi laisvi, t.y. ne užduotyje esantys pareigūnai, matomi arčiausiai įvykio vietos esantys pareigūnai, matoma, kada ekipažas atvyko į užduoties vietą ir t.t.

Taip pat Utenos apskrityje jau uždarytos areštinės Molėtuose ir Ignalinoje, čia likę tik trumpalaikio sulaikymo kameros. Siekiant optimizuoti veiklą, atsižvelgiant į areštinėse laikomųjų skaičių, planuojama ateityje uždaryti ir Visagino bei Anykščių areštines. Tokiu atveju, rajonų komisariatuose liks trumpalaikio sulaikymo kameros, o į areštinę, esančią Utenoje, bus konvojuojami asmenys iš apskrities rajonų.

– O kaip bus užtikrinamas gyventojų saugumas?

– Kaip jau minėjau, po darbo valandų pastate pareigūnų nebebus, nebus ir budinčio pareigūno. Gyventojai pagalbą turės galimybę išsikviesti tik BPC telefonu 112.

Pareigūnų mažės, naujas ir modernus pastatas ištuštės. Koks bus jo likimas? Koks likimas laukia atleistų iš darbi pareigūnų? Ar jie papildys bedarbių gretas?

Į šį klausimą atsakyti negalėčiau. Tik žinau, kad nemažai pareigūnų šalies rajonų komisariatuose gauna atleidimo lapelius…

– D. Vaičiūnas teigė, kad kameras ir toliau stebės policijos budintis. O jei jo nebebus?

– Reformos dar tebevyksta. Kaip, kas ir kur bus už metų, manau, niekas tikslia pasakyti negali. Teks pasitelkti kantrybę ir laukti.

———–

Beliko padėkoti už viešuosius ryšius atsakingam asmeniui ir atsisveikinti. Vilniuj pamatys, Utenoj atsakys, kas nors kur nors jei bus laisvas – atvažiuos ir išgelbės. O jei visi bus užsiėmę? Kas tada pagelbės?

Žinodami, kad Medžių lajų take taip pat įrengtos stebėjimo kameros, pasidomėjome, kur ir kaip jos yra pajungtos. Sužinojome, kad šias kameras pastatė ir prižiūri Anykščiuose esanti saugos firma „Šerifai“. Kamerų rodomą vaizdą stebi patys Regioninio parko darbuotojai. Firma vykdo tik elektroninę lajų tako apsaugą. Kaip paaiškino UAB „Šerifai“ vadovas Raimundas Razmislavičius, vienas žmogus, vienu metu fiziškai pajėgia stebėti apie dvidešimt kamerų. Nuolatiniam stebėjimui reikėtų papildomai dar keturių darbuotojų. Ir net tokiais atvejais, negarantuojama šimtaprocentinė apsauga.

Neabejotinai mieste įrengtos stebėjimo kameros padidins tiek gyventojų, tiek ir miesto svečių saugumą, tačiau apie jų efektyvumą galėsime spręsti tik praėjus nekuriam laikui. Ar tik neatsitiks taip, kad po visų optimizavimų mūsų pačių saugumas, bus mūsų pačių asmeninis reikalas…


17 balandžio, 2024

„NuSPACES. Branduolinės erdvės: atominio kultūros paveldo bendruomenės, materialumai ir vietovės“ yra tarptautinis mokslo projektas, 2021–2024 m. vykdytas trijose šalyse – […]

27 kovo, 2024

Kovo 26 d. Lietuvos Respublikos Seime pristatyta paroda ,,Nuo amato iki meno“, kurioje savo vilnos vėlimo, drožybos, kalvystės ir žvejybos […]

LGGRTC darbuotojų nuotr.
27 kovo, 2024

2024 m. kovo 24 d. Utenos Šaulių namuose buvo minimos Lietuvos partizano Vinco Kaulinio Miškinio ir jo bendražygių 75-osios žūties […]

Linos Kovalevskienės nuotr.
22 kovo, 2024

Meikštų biblioteka – vienintelis šio nuošalaus kaimo kultūros židinukas. Čia šviesu, jauku, visada malonu užeiti. Skaitytojus, renginių dalyvius sutinka geroji […]

Benjamino Pakenio nuotr.
21 kovo, 2024

2024 m. kovo 15 d. Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyko Zitos Mackevičienės knygos „Rytų Aukštaitijos […]

Prezidentūros nuotr.
19 kovo, 2024

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį su komanda dirba Visagine. Šalies vadovas susitiko su Visagino savivaldybės meru Erlandu Galaguzu, inicijavo […]

Prezidentūros nuotr.
19 kovo, 2024

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė antradienį lankėsi Visagino „Žiburio“ pagrindinėje mokykloje. Pirmoji ponia bendravo su mokiniais bei mokytojais, taip pat apsilankė […]

Prezidentūros nuotr.
18 kovo, 2024

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė pirmadienį susitiko su Zarasų trečiojo amžiaus universiteto (TAU) bendruomene. Zarasų TAU šiemet minės savo 9-ąjį gimtadienį. […]

Luko Balandžio nuotr.
12 kovo, 2024

Šiemet jau 34 kartą džiaugiamės laisve ir atkurta savo šalies nepriklausomybe. Džiaugiamės ir nauja, labai viltinga karta, gimusia, užaugusia, subrendusia […]

Jurgos Sagadinaitės nuotr.
7 kovo, 2024

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos iniciatyva nuo 2016 metų kiekvienais metais Lietuvoje ir užsienyje vasario–kovo mėn. rengiamos Lietuvių kalbos dienos. Jų […]

29 vasario, 2024

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį, tęsdamas darbo dienų ciklą regionuose, su komanda dirba Anykščių rajone. Šalies vadovas susitiko su […]

28 vasario, 2024

Dusetų K. Būgos bibliotekoje parodų netrūksta – čia randa vietos ne tik dusetiškiai ar Zarasų krašto, bet ir kitų rajonų […]

26 vasario, 2024

Vis dažniau atrandamas Molėtų kraštas kviečia kraštiečius sugrįžti, o miesto svečius pažinti Molėtus visomis prasmėmis: nuo laisvalaikio, pramogų iki istorijos, […]

6 vasario, 2024

Į žiemiškai saulėtą Ignaliną vasario 2 dieną atskriejo spalvingi ir triukšmingi ,,Aitvarai“ – Klaipėdos universiteto absolventų mokyklinių teatrų festivalis. Šis […]

3 vasario, 2024

Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje iki 2024 m. vasario 9 d. eksponuojamos dvi meno parodos –neįprastos, bet šviesios, jautrios, pasakojančios […]

31 sausio, 2024

Šiandien Susisiekimo ministerijoje buvo pasirašyta „amžiaus statybomis“ praminto kelio Vilnius-Utena rekonstravimo sutartis. Spaudos konferencijos metu pranešta, jog jau kovo mėnesį […]

26 sausio, 2024

Jau ne vienerius metus bendradarbiaujantys Molėtų turizmo ir verslo informacijos bei Utenos turizmo informacijos centrai naujus metus pradėjo dar vienu […]

15 sausio, 2024

Ne viena Lietuvos savivaldybė yra priversta didinti įmokas už atliekų tvarkymą. Tai yra neišvengiama, nes atliekų tvarkymo sistema yra susijusi […]

4 sausio, 2024

Dar rugpjūčio mėnesį Ignalinos rajono savivaldybės vadovai lankėsi Rokiškio rajono savivaldybėje ir domėjosi nemokamo gyventojų pavėžėjimo vietinio susisiekimo maršrutais organizavimu. […]

Skaidrės Repečkaitės nuotr.
22 gruodžio, 2023

„Molėtų krašto istorinės atodangos“ (sudarytoja – Austėja Jasaitienė) – Molėtų viešosios bibliotekos išleista knyga, skirtingai nei ankstesni Molėtų kraštą tyrinėjantys […]