Senelio atminimą branginantis M. Romerio anūkas Darius Vitkauskas: „Tokių asmenybių reikia kiekvienai valstybei“

Mykolas Romeris – vienas iškiliausių XX a. Lietuvos teisininkų, valstybės kūrėjų, teisėtyrininkas, konstitucionalizmo pradininkas Lietuvoje. Jo idėjos apie teisės viršenybę, demokratinę valstybę bei žmogaus teises padėjo pamatus šiuolaikinei Lietuvos teisinei sistemai. Tačiau Mykolo Romerio palikimas gyvas ne tik akademinėje erdvėje ar istorijos vadovėliuose – jis tebėra gyvas ir jo artimųjų atmintyje.
Gegužės 17-ąją minimos 145-osios M. Romerio gimimo metinės. Šia proga pamąstymais apie senelio atminimą pasidalijo Mykolo Romerio anūkas Darius Vitkauskas.
D. Vitkauskas gimė 1963 m. Vilniuje. Jo mama – Jadvyga Romerytė, tėtis – Vytautas Vitkauskas. 1981 m. baigęs dabartinę Tuskulėnų gimnaziją, tuometinę 31-ą vidurinę mokyklą, įstojo į Vilniaus universiteto Fizikos fakultetą. 1996 m. pradėjo savo verslą, kuriuo užsiima iki šiol.
Jau vaikystėje Darius pastebėjo, kad senelis šeimos rate buvo minimas ypatingai pagarbiu tonu – apie jį kalbėta dažnai, o girdėti pasakojimai leido suvokti, jog tai buvo neeilinė asmenybė ne tik šeimai, bet ir visai Lietuvai. Šį suvokimą dar labiau sustiprino teigiami atsiliepimai iš žmonių, kurie asmeniškai pažinojo M. Romerį.
Nors vaikystėje senelio veiklos reikšmė dar nebuvo iki galo įsisąmoninta, bėgant metams Darius vis labiau pradėjo vertinti, ką reiškė turėti tokį žmogų šeimoje.
„Žinoma, vertybinis senelio palikimas formavo ir mano charakterį, bet tai sustiprėjo vėlesniame amžiuje, kai pradedi labiau vertinti, ką turi arba turėjai. Man tai pasireiškė jo nuveiktų darbų pažinimu ir supratimu, ką jie davė mūsų valstybei“, – sako D. Vitkauskas.
M. Romerio atminimas šeimoje gyvas ne tik prisiminimuose, bet ir išlikusiuose daiktuose. Namų apyvokos reikmenys, baldai, paveikslai, senos nuotraukos – visa tai primena apie tarpukario Lietuvą ir šeimos istoriją. „Tai brangu ne tik man, bet visai giminei“, – pažymi D. Vitkauskas.
Darius neslepia, jog ne kartą gyvenime yra klausęs savęs: „Ką senelis būtų pasakęs ar kaip pasielgęs vienoje ar kitoje situacijoje?“. O paklaustas, apie ką norėtų pasikalbėti su seneliu, jei tai būtų įmanoma, žymaus teisininko anūkas sako, jog temų būtų daugybė – nuo valstybės atkūrimo 1918-aisiais iki tragiško jos likimo karo metais.
Tačiau svarbiausia, sako D. Vitkauskas, būtų galimybė padėkoti: „Tokių asmenybių reikia kiekvienai valstybei. Mes visi galime džiaugtis, kad Lietuva turėjo tokį patriotą“.
D. Vitkauskas mielai prisidėjo prie Mykolo Romerio universiteto (MRU) iniciatyvos M. Romerio asmenybę pristatyti ir šiuolaikiniam žmogui patogių priemonių pagalba. MRU pastato fasadą Vilniuje (Ateities g. 20) puošianti freska, vaizduojanti patį teisės tėvą, kviečia praeivius nuskenuoti QR kodą ir persikelti į audio pasakojimą apie šią iškilią asmenybę. Pasakojimą lietuvių kalba įgarsino ne kas kitas, o pats Darius.
Projekto idėjos autorius – MRU Senato pirmininkas prof. dr. Romas Prakapas, o tekstą, paremtą autentiškais dienoraščiais ir istoriniais faktais, parengė prof. dr. Ieva Deviatnikovaitė.
Šis projektas – 145-ųjų M. Romerio gimimo metinių minėjimo dalis. Kaip ir gegužės 15 d. 11 val. MRU vyksianti tradicinė Mokslinės minties šventė, šiemet dedikuota būtent M. Romerio atminimui. Renginio metu prof. dr. I. Deviatnikovaitė skaitys paskaitą apie M. Romerio indėlį į aukštąjį mokslą Lietuvoje, bus apdovanoti moksleivių konkurso „Prof. Mykolo Romerio dienoraščiai“ laureatai ir pasodintas ąžuolas, skirtas MRU 35-mečiui.