Kaimynų lenkų miesto šventė su Kamaldulių muge ir kvietimu į būsimą jubiliejų

Kaimyninis lenkų miestas Suvalkai rugpjūčio 7–9 dienomis šventė miesto dienas. Ta proga miesto Konstitucijos parke buvo surengta tradicinė Kamaldulių mugė, į kurią sugužėjo ir svečiai iš susigiminiavusių miestų.
Šventiniuose renginiuose Suvalkų miesto prezidento Česlavo Renkievičiaus (Czeslaw Renkiewicz) kvietimu dalyvavo Marijampolės savivaldybės delegacija, vadovaujama administracijos direktoriaus Sigito Valančiaus, Alytaus miesto savivaldybės delegacija su naujuoju meru Vytautu Grigaravičiumi, Rusijos Černiachovsko miesto meras Anatolijus Vachoninas su administracijos darbuotojais, Estijos Voru (Võru) ir Latvijos Amatos miestų atstovai, Lenkijos ir Lietuvos prekybos rūmų direktorius Piotras Hajdeckis (Piotr Hajdecki). Anot organizatorių, buvo laukta svečių ir iš Vokietijos Vareno (Waren), Norvegijos Notodeno (Notodden), Prancūzijos Grande-Syntės (Grande-Synthe) miestų, bet šie bendradarbiavimo partneriai dėl įvairių priežasčių atvykti negalėjo.
Penktadienio vakarą Suvalkų kultūros rūmuose buvo surengta iškilminga apdovanojimų ceremonija. Labiausiai prie miesto bendruomenės klestėjimo 2014 m. prisidėjusiems žmonėms prezidentas Č. Renkievičius, pernai metų spalio mėnesį laimėjęs tiesioginius vietos savivaldos vadovų rinkimus, įteikė Suvalkų miesto apdovanojimus – „Jotvingių ietis“. Naudojantis iškilminga proga buvo įteikti ir valstybės lygmens apdovanojimai. Šventinį vakarą užbaigė Suvalkų kamerinis orkestras su lenkų popmuzikos legenda Halina Frackowiak, jau 50 metų esančia scenoje.
Šeštadienį šventinių pietų metu prezidentas Č. Renkievičius visus svečius pakvietė atvykti į miestą ir po penkerių metų, mat 2020-aisiais Suvalkai minės 300 metų Magdeburgo teisių, kurias miestui suteikė Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Augustas II, sukaktį. Nuo to laiko mieste suklestėjo oficialūs turgūs, mugės. „Smagu, kad bendrauja ne tik miestų vadovai, bet ir paprasti žmonės, kartu vykdomi europiniai projektai“, – sakė Suvalkų miesto šeimininkas. Kaip pavyzdį jis paminėjo su Černiachovsko miestu iš Bendradarbiavimo per sieną Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos Federacijos programos drauge įgyvendintą projektą, kurio galutinis tikslas – sutvarkytas Suvalkų Marijos Konopnickos parkas, o Černiachovsko miesto valdžia atnaujino vieną iš savo miesto aikščių. Su Marijampolės savivaldybe Suvalkų miestas taip pat turėjo bendrų projektų sporto, kultūros, turizmo vystymo srityse, nes oficialiai bendradarbiauja jau 25-erius metus.
Suvalkų miestas pastaraisiais metais sparčiai keičiasi, randasi naujų patrauklių turizmo paslaugų objektų, tokių kaip viešbučių kompleksai „Loft“, „Velvet“, jaukūs restoranai (kaip pavyzdys – „Open suwalszczyzna“). Kaip pasakojo marijampoliečių delegacijai vertėjavusi Laima Staričenkaitė, daugiau kaip 69 tūkstančius gyventojų turintis miestas per dvejus metus praturtėjo net penkiais viešbučiais, o anksčiau jų būta tik dviejų. Investuoja sėkmingi verslininkai, dažnia praturtėję sunkiu darbu užsienyje. Ant šventės svečių stalo puikavosi antienos patiekalai, mat lenkai, anot ponios Laimos, nori prikelti iš užmaršties šią tradiciją. „Anksčiau Lenkijoje buvo labai populiaru auginti antis“, – sakė ji.
Istorijos šaltiniai teigia, kad vienuoliai kamalduliai į Suvalkų apylinkes atvyko iš Italijos dar 1668 metais. Vaizdingoje Vygrių saloje jie pastatė Vygrių vienuolyną (tuomet Žečpospolitoje jų buvę septyni). Kamaldulių vienuolio, vilkinčio balta tunika ir nešiojančio vešlią barzdą, atvaizdas yra ir šios šventės simbolis. Deja, nei Lenkijoje, nei Lietuvoje jau nėra veikiančių kamaldulių ordino vienuolynų. Apskritai jų pasaulyje dabar yra tik apie 250.
Aurelijos Baniulaitienės nuotraukos