19 rugpjūčio, 2015
Liepa Želnienė / 15min.lt

Dėl apleistų Šėtijų ir Mikytų piliakalnių vietiniams gėda, bet valdžiai yra svarbesnių dalykų

Kelias iš Kauno į Šakius – vienas gražiausių Lietuvoje. Juo kasdien rieda daugybė turistų. Ne vienas jų bando pakeliui aplankyti ir piliakalnius, nuo kurių turėtų atsiverti nuostabi Nemuno slėnio panorama. Tačiau turistams tenka nusivilti. Nors palei didžiausią Lietuvos upę vienas po kito išsirikiavę Šėtijų ir Mikytų piliakalniai pažymėti kaip lankytinos vietos, pačių piliakalnių surasti beveik neįmanoma – šitaip jie užžėlę ir apleisti.

Medžiai, krūmai ir žolė iki pažastų – taip atrodo Mikytų ir Šėtijų piliakalniai Šakių rajone, Lekėčių seniūnijos teritorijoje. Vietos gyventojai dar pamena, kai kalnai buvo pliki, o ant jų buvo deginami Joninių laužai, žiemą ridenamasi šlaitais. Tačiau dabar tokius vaizdus galima išvysti tik senosiose fotografijoje. Realybėje – piliakalniai niekuo nebeišsiskiria iš miškingo stačiais šlaitais pasižyminčios Nemuno slėnio kraštovaizdžio.

Sodyboje šalia Mikytų piliakalnio vasarojanti Igna Jančiuvienė tikina, kad atvykstantys turistai nuolat užsuka į jos kiemą pasiteirauti, kaip rasti kelio ženkle nurodomą piliakalnį. Deja, moteriai tenka tik atsidusti.

„Net gėda parodyti. Nei šis nei tas, nes to piliakalnio nė nematyti, o užlipti ant jo išvis neįmanoma“, – apgailestauja moteris.

Ji atsimena, kaip vaikystėje ant piliakalnio dažnai žaisdavo, kaip ant jo būdavo rengiamos Joninių šventės.

„Tada nereikėjo nė rodyklių nuo kelio, ir taip buvo aiškiai matyti, kad čia piliakalnis, o dabar rodyklės yra, bet paties piliakalnio niekas rasti negali. Neįmanoma prieiti, ten džiunglės“, – kalbėjo I.Jančiuvienė.

Patiems tvarkytis neleido

Žolė ant piliakalnio paskutinį sykį, aplinkinių gyventojų skaičiavimu, pjauta prieš dvejus metus. Tuomet seniūnija čia darbuotis buvo atsiuntusi viešuosius darbus dirbantį socialiai remtiną pilietį. Tačiau nieko doro iš to neišėjo – veltėdis trimeriu nupjovė kelis kvardatinius metrus žolės ir prigulė pailsėti.

„Taip ir pragulėjo visą dieną, o jo darbo niekas nė nepatikrino. Daugiau mes jo nematėme“, – atsimena I.Jančiuvienė.

Dar anksčiau piliakalnio tvarkymu bandė užsisiimti dabar emigracijoje gyvenantis Pavilkijo kaimo gyventojas. Jis išpjovė aikštelę, įrengė tinklinio aikštelę ant piliakalnio. Už tokią saviveiklą žmogus sulaukė ne „ačiū“, o baudos.

Nuo to laiko, pasak I.Jančiuvienės, niekas nedrįsta savo jėgomis nė žolės patrumpinti. Moteris supranta, kad iškirsti medžius, pagaminti laiptelius – gal ir brangu, tačiau norėtų, kad socialines pašalpas noriai imančius vietinius seniūnija atsiųstų bent takelį per žoles ir krūmus išpjauti ir nedidelę aikštelę įrengti.

„Galėtų čia seniūnas atsiųsti keletą tokių pašalpinių. Ir jie duonai užsidirbtų, ir nauda būtų“, – siūlo moteris.

Prisirinktų girtuoklių?

Tačiau Lekėčių seniūnas Ričardas Krikštolaitis rėžia tiesiai: arba daryti rimtai, arba nieko – kitaip esą neverta.

„Reikia daryti arba kapitaliai, arba nieko nedaryti. Jei ten įmesi pinigus ir žmogus nė nepajus, kad ten kažkas padaryta, tai bus pinigų išmetimas. Ten reikia iš esmės tvarkyti. Jei išpjautume kokią aikštelę, nušienautume viršūnę, ką tai padėtų? Kam ji reikalinga? Susirinks girtuokliai dar ten ir švęs. Bus dar blogiau nei yra. Dabar jie natūraliai apaugę ir tiek“, – 15min.lt sakė R.Krištolaitis.

Seniūnas tvirtina, kad už savavališką aplinkos tvarkymą gyventojams baudos skiriamos ne be reikalo. Be to, esą žmonės tik kalba apie norą patys tvarkyti piliakalnius – kelios pensininkės esą nieko nesugebėtų padaryti.

O rimtai užsiimti piliakalnių tvarkymu seniūnija dabar nemato jokio reikalo. Seniūnija tam, suprantama, neturi pinigų, o ir Šakių savivaldybės pagalbos neprašo.

„Yra kitų darbų. Kažkada šnekėsiuosi, prašysiu, nes yra pavyzdys, kaip Kriūkai savo piliakalnį pasidarė. Tačiau tai tikrai jiems brangiai išėjo. Dvejus metus dirbo brigada ir kainavo labai daug – jei dar litais, tai šimtus tūkstančių“, – dėstė Lekėčių seniūnas.

Netvarkys bent penkmetį

Seniūnijos neprašyta piliakalnių tvarkyti Šakių savivaldybė neskuba. Ji taip pat tvirtina, kad turi svarbesnių darbų ir pinigų šiems piliakalniams sutvarkyti kol kas visai neturi.

Šakių savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Augenija Julė Kasparevičienė tikino, kad šie piliakalniai – ne prioritetas.

„Šakių savivaldybėje yra labai daug lankytinų objektų ir tikrai daug turime rūpesčių. Tuo tarpu piliakalnius tvarkyti yra labai brangu. Kol kas dėl Šėtijų ir Mikytų piliakalnių tvarkymo mes nieko neturime ir neplanuojame artimiausiu metu. Turime užbaigti kitų prioritetinių piliakalnių tvarkymą. Ką tik užbaigėme Žemosios Panemunės piliakalnio tvarkymą, kitur turime slinkimo problemų, todėl šių dviejų kol kas neplanuojame“, – pripažino pašnekovė.

Ji tikino suprantanti gyventojų pasipiktinimą, tačiau pabrėžė, kad piliakalniams sutvarkyti reikia labai daug lėšų ir daug darbo.

„Galbūt kada nors jie bus sutvarkyti, jie laukia savo eilės, tačiau šiuo metu jų tvarkymo planuose nėra“, – teigė A.J.Kasparevičienė. Paklausta, kokį laikotarpį turi galvoje sakydama „šiuo metu“, pašnekovė sakė, kad kalba apie mažiausiai penkerius metus.

Inspektorius: žolę nupjauti tikrai galima

Tuo tarpu Kultūros paveldo departamento Marijampolės skyriaus vyriausiasis valstybinis inspektorius Ramūnas Kryžanauskas tokiu seniūno požiūriu stebisi.

„Kitų seniūnijų seniūnai visaip kitaip galvoja ir žiūri. Mikytų piliakalnio šlaitus ir aikštelę visai paprasta sutvarkyti. Ten tik krūmokšniai ir kelios pušelės. Su geru trimeriu galima išpjauti. Kiti seniūnai patys sutvarko net savo rankomis“, – sakė inspektorius.

Pasak jo, nupjauti žolę ir menkaverčius medžius seniūnija tikrai galėtų atsiųsti viešuosius darbus dirbančius piliečius.

„Seniūnas tikrai galėtų savo iniciatyva kažką padaryti. Yra gi seniūnijoje tų viešųjų darbų programų. Atsiųstų ir padarytų“, – teigia R.Kryžanauskas.

Pareikalaus tvarkos

R.Kryžanauskas nemato problemų, jei apleistus piliakalnius pasiryžtų aptvarkyti ir talkon stoję vietos gyventojai. Pasak jo, Kultūros paveldo departamentas niekada nebaudė gyventojų už piliakalnių tvarkymą. Jis pripažino, kad tinklinio aikštelę ant Mikytų piliakalnio įrengęs gyventojas buvo įspėtas, nes tai daryti saugomoje teritorijoje tikrai nevalia, nes tai įstatymo pažeidimas. Tačiau net ir tuomet, pasak pašnekovo, buvo reaguota geranoriškai.

„Gal urėdija galėjo bausti, nes Šėtijų piliakalnis – miško paskirties žemė, tačiau tuomet reiktų kreiptis į mus, pagelbėsime susitarti. Jie mano, kad mišką saugoti reikia, o mes – kad ne. Norėtume bent regyklą padaryti“, – sakė R.Kryžanauskas.

Pasak jo, pernai pavyko susitarti, kad žolė ir aiktelė ant šio piliakalnio Joninių šventei būtų sutvarkyta, tačiau dabar takai vėl užžėlė.

R.Kryžanauskas pažadėjo kitą savaitę dėl Šėtijų ir Mikytų piliakalnių sutvarkymo raštu  kreiptis į Šakių rajono administracijos direktorių ir pareikalauti imtis darbų.


23 balandžio, 2025

Aplinkos ministerija informuoja, kad miško pažeidimai Kazlų Rūdos savivaldybėje pasiekė stichinės nelaimės miškuose lygį. Minėtoje savivaldybėje pradedamos taikyti specialiosios apsaugos […]

Rima Spūdienė švenčia ir kūrybinį, ir gyvenimo jubiliejų / Ilonos Jančaitienės nuotr.
23 balandžio, 2025

Marijampolės savivaldybėje esantis Patašinės kaimas garsėja kūrybingais žmonėmis: literatais, menininkais,  fotografais, krašto istorijos bei aplinkos grožio  puoselėtojais, puikių idėjų generatoriais.  […]

Nugalėtojų taurė keliama į viršų
23 balandžio, 2025

Balandžio 22 dieną Ringaudų daugiafunkcėje sporto aikštelėje įvyko pirmasis mergaičių futbolo turnyras „Ringaudų taurė 2025“, kuriame varžėsi penkios komandos: dvi […]

Viktorija Babrė ir Ala Volkova parodos „Augalų magija“ nuotraukose demonstruoja, kokius galvos apdangalus galima sukurti iš augalų / Sauliaus Višinsko nuotr.
18 balandžio, 2025

Į Plokščius prie Vaiguvos upelio-gatvės vėl kviečia balandžio 8 dieną atidaryta lauko galerija. Čia eksponuojamos kelios fotoparodos:  čia vasaras leisdavusio […]

16 balandžio, 2025

Vyriausybė pritarė Krašto apsaugos ministerijos siūlymui išplėsti Rūdninkų ir Kazlų Rūdos poligonų karinio mokymo teritorijas. Abiejų karinių poligonų plotai bei […]

Birutės Nenėnienės nuotr.
20 vasario, 2025

KUDIRKOS NAUMIESTIS. Saulėtas rytas, iš vakaro sniego kruopelėmis pabalinta žemė – ir dar sekmadienis! Tokia skaidri Vasario 16-oji, Valstybės atkūrimo […]

Vita Daniliauskas / Dariaus Pavalkio nuotr.
21 gruodžio, 2024

Prieš 70 metų, Kūčių išvakarėse, tarsi lenktyniaudamas su Kūdikėlio Jėzaus atėjimu, Griškabūdžio parapijos narių Liudos ir Vytauto Daniliauskų šeimoje apie […]

Edita Mykolaitienė / Birutės Nenėnienės nuotr.
20 gruodžio, 2024

Metams artėjant į pabaigą Vilkaviškio rajone penktą kartą už aktyvią, atsidavusią veiklą pagerbtos nevyriausybinės organizacijos, aktyvūs jų nariai. Aštuoni nominuoti  […]

Birutės Nenėnienės nuotr.
12 gruodžio, 2024

„Žmonės yra skirtingi, vienas, žiūrėdamas į medžio gabalą, mato stalą ar spintą, kitas – malkas, o trečias – kryžių ar […]

Danutė Ardzijauskaitė / Birutės Nenėnienės nuotr.
11 gruodžio, 2024

Gyvenantieji atokiau nuo pernakt apšviestų didmiesčių ar rajono centrų metų pabaigoje kaip niekas kitas patiria metų pabaigos trumpųjų dienų ir […]

27 lapkričio, 2024

2024 m. lapkričio 25 d. Vilniuje, Antakalnio kapinių Generolų kalnelyje, vyko paminklo pašventinimo iškilmė prieš metus čia Amžinojo poilsio atgulusiam […]

Parodą pristato R.Driaučiūnaitė / LGGRTC darbuotojų nuotr.
15 lapkričio, 2024

2024 m. lapkričio 12 d. Marijampolės krašto Prezidento Kazio Griniaus muziejuje vyko renginys, pasakojantis ir liudijantis apie skaudžias Lietuvių patirtis […]

14 lapkričio, 2024

LTG grupės geležinkelių infrastruktūros tinklą valdanti įmonė „LTG Infra” atliko keturių pervažų, esančių tarp Mauručių ir Kazlų Rūdos, modernizavimą. Tokiu […]

27 rugsėjo, 2024

Rugsėjo 25 dieną Kazlų Rūdos savivaldybėje iškilmingai pažymėta kelio Kazlų Rūda–Višakio Rūda–Bliuviškiai rekonstrukcijos pabaiga. Kelias po rekonstrukcijos tapo gerokai patogesnis […]

Višakio Rūdos vėliava ir herbai buvo išstatyti prieš altorių / Birutės Nenėnienės nuotr.
15 rugsėjo, 2024

VIŠAKIO RŪDA. Jei ankstesnįjį kartą išvykoje į Lietuvos mažojoje kultūros sostinę stebino Višakio Rūdoje rasta absoliuti ramybė, tuščias miestelis, tai […]

Dvi piligrimės, dvi Marijos – mama ir dukra – Pivašiūnų atlaiduose. 2024 metų rugpjūtis / Birutės Nenėnienės nuotr.
15 rugsėjo, 2024

Vilkaviškietė Marija Striokienė kiekvieną rytą atsibudusi pradeda maldele: naują savo gyvenimo dieną aukoja gerajam Dievui. Jam patiki dienos darbus, skausmus, […]

Milda ir Saulius Vabalai Pilviškių parapijos bendruomenėje jaučiasi savi ir reikalingi / Rasos Zygmantaitės nuotr.
12 rugsėjo, 2024

Pilviškių Švč. Trejybės parapijos klebonas kun. Gediminas Bulevičius visada viešai taria padėkos žodžius aktyviems parapijos bendruomenės nariams už įvairiausius savanoriškai […]

Vido Venslovaičio nuotr.
12 rugsėjo, 2024

SUTKAI. Paskutinį rugpjūčio sekmadienį gausybė tikinčiųjų atvyko į šį mažą kaimą, kuriame yra tik kelios sodybos,  minėti senosios medinės, 200 […]

Jubiliejaus proga pirmąją fotografijų parodą surengęs Kybartų parapijos klebonas kun. Jonas Cikana / Birutės Nenėnienės nuotr.
22 rugpjūčio, 2024

Su kunigais ir parapijiečiais Eilinį, 19-ąjį sekmadienį, Kybartų Eucharistinio Išganytojo parapijos klebonas kun. Jonas Cikana, skelbdamas užsakytas šv. Mišių intencijas, […]

Visą gyvenimą draugės (iš kairės) Filomena Rainienė ir Bronė Kisieliauskienė po Gedulo ir vilties dienos minėjimo Vilkaviškyje prie paminklo stalinizmo aukoms atminti / Birutės Nenėnienės nuotr.
21 rugpjūčio, 2024

Gyvenimas – tai kaip graži kelionė. Pasak poeto, šioje kelionėje veriasi ir gyja sopės… Gyvenimo kelionė! Kiek joje nuotykių, įspūdžių, […]

Regionų naujienos