29 gruodžio, 2017

Trakai:nuo gyvosios istorijos link modernaus miesto

Stulbinamai įvairūs. Šiedu žodžiai tinka nusakyti pastarojo meto geriesiems pokyčiams tiek Trakuose, tiek visoje Trakų rajono savivaldybėje, juolab pasitinkant naujuosius – Lietuvos šimtmečio metus. Tai juntama, įsigilinus į daugelį savivaldybės gyvenimo sričių.

Ypač – kalbant apie investicijas, švietimą, kultūrą, socialinę aplinką, aktyviai plėtojamą turizmą ar sportą.

Atlikti ir planuojami darbai įrodo, kad ne tik stipriai įsibėgėta, bet ir pasiekta proveržio. To nuosekliai siekiama, tarnaujant visuomenei, kad jos lūkesčiai pildytųsi, be to, susitelkus sutinkami nauji iššūkiai, o jų, kaip žinia, netrūksta bet kurioje savivaldybėje. Tad darnus komandinis darbas, profesionalumas, naujovių diegimas padeda pasiekti pastebimų rezultatų.

Investicijos keičia gyvenimą

„Investicijos į įvairią infrastruktūrą yra tas lakmuso popierėlis, kuris parodo, kiek gerėja ir keičiasi savivaldybės gyvenamoji aplinka. Ar savivaldybė yra ta vieta, apie kurią su pasididžiavimu sakoma: čia gera gyventi visiems. To tikimės ir siekiame, o vadovaudami rajonui norime, kad mūsų komandą sietų su pozityviais pokyčių ženklais“, – sako rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė.

Vienas iš pastarojo meto darbų, kuris išskirtinai pakeitė Trakų veidą, yra neseniai baigtas trijų miesto gatvių su modernia turbožiedine sankryža, projektas. Viso projekto vertė – apie 2,7 mln. eurų, iš kurių 1,5 mln. investavo Trakų rajono savivaldybė. Rekonstrukcijos darbai vyko mažiau nei metus. Tikimasi rekonstruoti ir Trakų autobusų stotį.

Svarbiausių investicijų eilėje – labai svarbus Trakų aplinkkelio projektas, kuris padės išvengti spūsčių, saugiai nukreips transporto srautus aplenkiant Trakus ir įsukant į valstybinės reikšmės kelią, vedantį link Marijampolės. Link realių darbų artėja ir Lentvario geležinkelio pervažos-tunelio projektas, apie kurį savivaldybės gyventojai svajoja jau ne vieną dešimtmetį. Šiame, didžiausiame rajono mieste, bus įgyvendinti bent keli projektai, kurie pagerins ir pagražins viešąsias erdves. Prie Graužio ežero bus įkurta šiuolaikiška laisvalaikio zona, bus įrengtos daugiafunkcės sporto aikštelės prie gimnazijų, bus visiškai renovuota Motiejaus Šimelionio gimnazija, rekonstruotas miesto kino teatras, kuriame įsikurs kutūros rūmai ir biblioteka.

Daugiafunkcis sporto aikštynas yra jau baigiamas Trakuose, ruošiamasi įgyvendinti dar vieną ambicingą projektą – įrengti 350 vietų daugiafunkcę sporto salę. Trakiečius ir miesto svečius, žinoma, džiugins planuojami Lukos (Bernardinų) bei Totoriškių ežerų pakrančių pėsčiųjų-dviračių takų statybos projektai. „Per pastaruosius trejus metus į infrastruktūros projektus jau buvo investuota 8 mln.eurų, pradėti vykdyti 20 naujų projektų, kurių vertė sieks 12, 6 mln. eurų“, – pastebi merė E. Rudelienė.

Yra naujovių ir socialinėje srityje. Savivaldybė ketina Lentvaryje nupirkti 21 butą socialiai remtiniems žmonėms, o iki Naujųjų į dar kvepiančius dažais būstus prie Trakų įsikels 16 remtinų šeimų.

„Naujų investicijų projektų įgyvendinimas, be abejonės, įtakoja ir įtakos palankesnę aplinką gyventi ir kurti tiek Trakuose, tiek visoje savivaldybėje, sudarys geresnes sąlygas ir gyvenimo kokybę vietos žmonėms, benduomenėms“, – pažymi rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Kvedaravičius.

Apie milijonas svečių

Vienas iš Trakų rajono savivaldybės veiklos prioritetų – turizmo ir kultūros plėtojimas. Ir čia Trakai susiduria su dar vienu iššūkiu. Miestas ne tik nori būti gyvuoju istorijos disneilendu, garsiu kultūros paveldo lobynu, bet ir moderniu miestu. Suderinti sena ir nauja – visada sudėtinga. Be to, tai daugiakultūrė ir turtinga įvairių tautų tradicijų ir savasties vietovė.

Šiais metais, pagerbiant totorių ir karaimų tautas, su kuriomis neatsiejami Trakai, buvo atidarytas žymaus karaimų visuomenės ir kultūros veikėjo Simono Firkovičiaus bei Totorių skverai. Jie papildė populiariausias turistų lankomas vietas – Trakų pilis, Sakralinio meno parodą, Serajos Šapšalo karaimų tautos muziejų,Užutrakio dvarą. Akivaizdu, kad į senąją sostinę bet kuriuo metų laiku plaukia dideli turistų srautai, kuriuos suskaičiuoti nelengva. Šalies turizmo departamento duomenimis, per šiuos metus Lietuvą aplankė per milijoną turistų ir apie 80 proc. jų viešėjo ir Trakuose. Jų patogumui turizmo naujovė – šiemet pradėjęs kursuoti traukinukas, kuris iš Trakų nuveža į vieną žymiausių šalyje kultūros paveldo objektų – Užutrakio dvarą.

Pastebėtina, kad vis daugiau Trakuose bei visoje savivaldybėje gausėja vietinių keliautojų. Regis, tampa madinga ne tik keliauti po svečius kraštus, bet geriau pažinti savo gimtąją šalį. Suprantama, nes Trakai – tai išskirtinai vaizdingas žalias ežerų kraštas su išplėtota turizmo infrastruktūra. Trakuose ir apylinkėse yra 4900 vietų viešbučiuose, kaimo turizmo sodybose ir kt. turizmo paslaugų įmonėse, 4000 vietų veikia visus metus. Pagal vietų skaičių, tenkančių vienam gyventojui, šalyje rajono savivaldybė – pirmame penketuke.

Įsimintina, kad šiemet Trakai įsitraukė į išskirtinio istorijos ir kultūros įvykio minėjimo iškilmes. Šiemet šalies Seimas ir Lietuvos vyskupai 2018-uosius paskelbė Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, paveikslo karūnavimo 300 metų jubiliejaus metais. Stebuklingu laikomo paveikslo karūnavimo jubiliejui skirti renginiai jau prasidėjo ir vyks visus ateinančius metus, tapdami dar vienu kultūrinio turizmo ir piligrimystės maršrutu.

„Piligriminės kelionės pas Trakų Madoną – primiršta, bet atgaivinama tradicija. Šis paveikslas nuo seno garsėjo stebuklingomis galiomis, tad 1718 m. jis buvo karūnuotas popiežiaus Klemenso XI atsiųstomis karūnomis. Paminėdami karūnavimo jubiliejų turime progą pranešti dar vieną gerą žinią apie Trakus“, – tvirtina rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Karolina Narkevič.

Suvažiavo Lietuvos Kalėdų Seneliai

„Trakai – tai senoji sostinė, viso pasaulio karaimų sostinė, irklavimo sostinė ir jau kelerius metus – Kalėdų Senelių sostinė“, – šypsodamasi sako merė E. Rudelienė apie jau septintąjį kartą rengiamą kalėdinių renginių ciklą „Trakai – Kalėdų Senelių sostinė“, kuris vyksta daugiau nei mėnesį.

Gruodžio 16-ąją Trakus užplūdo apie trisdešimt Kalėdų Senelių, suvažiavusių iš visų Lietuvos regionų. Gruodžio 17 dieną buvo nulieta rekordinio dydžio šokolado plytelė, kurią pagamino „AJ šokolado“ meistrai. Ši plytelė neįprasta – tai simbolinis šokolado kelias nuo sostinės Gedimino bokšto iki Trakų pilies. Gruodžio 26-ąją, antrąją Kalėdų dieną, buvo sugrota rekordinė polka, kuri truko net 1 val. 40 min.

Tai vienas iš renginių, kurie pritraukia lankytojus šaltuoju metų laiku. Tačiau laikas greit bėga, ir vasarop į Trakus vėl bus skubama ne tik pavalgyti kibinų, aplankyti pilis, pasimaudyti ežeruose, bet ir į tradicinius, didelį populiarumą pelniusius kultūros renginius:„Galvės Jazz fiestą“, „Užutrakio vakarus“, „Trakų fanfarinė savaitę“, „Spalvotų šypsenų šventę,“, „Skambėk, lenkų daina“, „Kopūstinės kermošių“ir kt.

Nusimetė senus rūbus

Trakų rajono savivaldybė yra viena iš nedaugelio šalyje, kurioje nerimo nekelia bedarbystė, jos nepurto drastiški emigracijos mastai, o gyventojų skaičius yra stabilus. Vienas iš rodiklių, kad Trakai ir jų apylinkės yra gera vieta gyventi, kurti savo ir vaikų ateitį – tai sutvarkyti vaikų darželiai, mokyklos, jų aplinka ir kokybė.

„Neabejoju, kad įtakos turi ir tai, jog rajone modernizuotos, rekonstruotos bene visos mokymo įstaigos ir vaikų darželiai. Atvykę iš kitų miestų, net Vilniaus, stebisi, kad mūsų vaikų darželiuose, mokyklose jauku, patalpos šiuolaikiškai sutvarkytos, diegiamos pažangios ugdymo programos. Tačiau ne visada taip buvo. Prireikė ne vienerių metų nuoseklaus darbo – švietimo sričiai visada skyrėme daug dėmesio, todėl dabar turime kuo pasidžiaugti“, – pastebi rajono savivaldybės merės pavaduoja Marija Puč.

Pastaraisiais metais buvo rekonstruotas bei modernizuotas Paluknio „Medeinos“ ir Longino Komolovskio gimnazijų pastatas, vidaus modernizavimo darbai atlikti Trakų Vytauto Didžiojo, Lentvario „Versmės“ ir Rūdiškių, Trakų gimnazijose. Šiemet pradėta vienos didžiausių mokymo įstaigų Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos rekonstrukcija.

Seną rūbą nusimes ir Trakų meno mokykla. Ji modernizuojama ir rekonstruojama ES struktūrinių fondų ištekliais, pasitelkus užsienio partnerius iš Lenkijos, Gižycko miesto.

Moksleiviai rajono mokymyo įstaigose ugdomi aktyviai pasitelkiant inovatyvius sprendimus. Vienas iš jų – šį rudenį visiems rajono mokyklų penktokams savivaldybės iniciatyva padovanoti mikrokompiuteriai, su kuriais vaikai įgyja programavimo pradmenų.

Trakai – ir sporto Meka

Trakus drąsiai galime vadinti labai sportišku miestu. Čia kasmet vyksta vis daugiau masinių tarptautinio lygio sporto renginių: nuo kelis dešimtmečius „Gintarinių irklų“, „Galvės“ irklavimo regatų, tarptautinio Trakų pilies smiginio turnyro, parasparnių čempionato iki prieš kelis pradėtų ir įsitvirtinusių „Trakų pusmaratonio“ bei „Trakų triatlono“. Ateinančią vasarą Trakuose debiutuos naktinis bėgimas, kuris, tikimasi, taps tradicinis. Po dešimties metų pertraukos Galvės ežere vėl vyks pasaulio irklavimo meistrų čempionatas.

Trakuose vis dažniau rengiami jaunių, jaunimo, meistrų Europos ir pasaulio irklavimo čempionatai. Ne už kalnų diena, kai čia vyks didžiausi šios sporto šakos renginiai – pasaulio suaugusiųjų čempionatai. Todėl irkluotojai pagrįstai Trakus vadina irklavimo Meka.

Be to, nuolat vyksta vaikų futbolo, baidarių kanupolo, veteranų krepšinio, stalo teniso turnyrai. Vasarą labai populiarios irklentės ir žygiai turistinėmis baidarėmis. Įvairiose mėgėjų lygose rajonui garbingai atstovauja futbolo, krepšinio, tinklinio, ledo ritulio mėgėjai. Siekiant sportiškumo, sveikos gyvensenos, investuojama į dviračių ir pėsčiųjų takų plėtrą.

„Linkiu, kad visi keliai vestų į mūsų visų Trakus – šalies valstybingumo simbolį. Noriu, kad Trakus aplankęs trokštų sugrįžti kiekvienas: ne tik išgirsti istorinės praeities aidų, atverti kultūros paveldo ir gamtos lobių, bet ir pažinti sportišką, modernų, veržlų, atvirą pasauliui miestą bei rajoną. Juk Trakų vardas kiekvienam iš mūsų skamba taip pat reikšmingai kaip Lietuva“, – sako rajono savivaldybės merė E. Rudelienė.

Trakų rajono savivaldybės informacija


4 gruodžio, 2020

Šventė – tai pirmiausia susitikimas su šventybe, kuri priartėja prie žmogaus, įsilieja į patį žmogų. Tai pakylėjantis išgyvenimas, pilnas pagarbos, […]

4 gruodžio, 2020

Prasidėjo adventas – Kalėdų laukimo laikotarpis. Šiais metais jis daugumai kitoks nei įprasta, tačiau visiškai toks, koks turėtų būti tradiciškai: […]

4 gruodžio, 2020

Lietuvių pasakose – ne tik stebuklai, fantazija, išmonė, svajonės, bet ir tikrasis gyvenimas. Tik reikia atidžiai skaityti ar klausyti ir […]

1 gruodžio, 2020

Yra daug aiškinimų, kaip atsirado advento vainiko tradicija ir kodėl ji per pusantro šimto metų išplito po visą pasaulį. Kai […]

25 lapkričio, 2020

Rūdiškių bibliotekos iniciatyva, lapkričio 24 dieną, vyko Ingos Dagilės nuotolinė edukacija pradinių klasių mokiniams „Kaip gimsta knyga“. Mokytojos Danguolės Petkelienės […]

25 lapkričio, 2020

Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius ir Trakų pradinės mokyklos ketvirtokai su mokytoja Violeta Filonova priėmė iššūkį ir dalyvavo Lietuvos […]

23 lapkričio, 2020

Trakų krašto žmones ir žemę aprašanti mokslininkė apie garsiojo Švč. Mergelės Marijos paveikslo šlovę, Karaimščyzną, Rogatkę ir kultūros atstovų darbą […]

19 lapkričio, 2020

Lentvario miesto biblioteka, kaip ir kasmet, jungėsi prie jau trečią dešimtmetį organizuojamo kultūrinio projekto – Šiaurės šalių literatūros savaitė. Deja, […]

13 lapkričio, 2020

Šiuo metu Trakų viešojoje bibliotekoje veikia net trys parodos. Internetinėje skaitykloje eksponuojama VšĮ dienos centro „Mes esame“ projekto „Atviros techninės […]

13 lapkričio, 2020

Kaip mes jos kasmet laukiam, ruošiamės ir nekantraujam susitikti – rytinių, dieninių ar vakarinių – skaitymų metu. Realybė diktuoja sąlygas, […]

13 lapkričio, 2020

Šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitė kviečia vaikus suprasti, ką reiškia būti pasaulio piliečiu ir paieškoti savo vietos jame. Pasaulyje […]

10 lapkričio, 2020

Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje baigėsi ketvirtus metus vykstantis nuotraukų konkursas „Mano augintinis“, prasidėjęs spalio 1 d. ir pasibaigęs […]

30 spalio, 2020

Spalio 1–30 d. Trakų viešojoje bibliotekoje eksponuojama kraštotyrinė paroda „Mūsų partneriai ir draugai“. Bibliotekos lankytojai turėjo galimybę susipažinti su kraštotyros […]

28 spalio, 2020

Spalio 19–23 d. Trakų viešojoje bibliotekoje vyko akcija „Senjorų dienos internete 2020“, kurios metu lankytojai buvo kviečiami stebėti internetines transliacijas […]

28 spalio, 2020

Spalio 19–23 d. Lietuvoje vyko tradicinė akcija „Senjorų dienos internete 2020“. Šios nacionalinės akcijos, organizuojamos jau trečius metus, tikslas – […]

28 spalio, 2020

Spalio 19 d., jau ketvirtą kartą, į Paluknio biblioteką susirinko įvairaus amžiaus lankytojai, besidomintys fotografavimo menu. Per šį susitikimą gamtos […]

28 spalio, 2020

Baigiantis edukaciniam fotografijos projektui „Blykstė 2020“, Lentvario miesto bibliotekoje viešėjo menininkė, grafikos dizainerė, videomeno, performansų, akcijų kūrėja, fotografė Jurgita Juodytė. […]

28 spalio, 2020

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialas bendruomenei nuo spalio 21 d. iki lapkričio 30 dienos pristato spalvingą Marytės Šaučiulienės tapybos darbų […]

28 spalio, 2020

Projekto „Prisijungusi Lietuva“ organizuojamoje akcijoje „Senjorų dienos internete 2020“ buvo galima stebėti įvairias transliacijas apie sveikatą, laisvalaikį, saugumą internete, el. […]

28 spalio, 2020

Šiais metais jau tradicine tapusi akcija „Senjorų dienos internete“ vyko spalio 19–23 d. Į Dusmenų biblioteką spalio 23 d. rinkosi […]