Apie sinagogą diskutavo su kultūros viceministru

Aptarti tolimesnį objekto, reprezentuojančio žydų kultūros paveldą – sinagogos – likimą, padiskutuoti apie šio objekto sutvarkymo viziją ir projekto finansavimo šaltinius šiandien pas Alytaus miesto savivaldybės merą Vytautą Grigaravičių atvyko Lietuvos Respublikos kultūros viceministras dr. Romas Jarockis, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė ir Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto biuro patarėja Jurgita Bieliūnienė.
Susitikime dalyvavo mero pavaduotojas Tautvydas Tamulevičius, mero patarėja Vilija Ramanauskienė, tarybos narys Robertas Šarknickas, Miesto ūkio skyriaus vedėjas Algimantas Tarasevičius, šio skyriaus vyriausioji specialistė Ramunė Jegelevičienė.
„Mus vienija žydų paveldo klausimai, todėl kartą per pusę metų mūsų neformali grupė važiuoja į regionus, kitus miestus. Alytuje yra žydų sinagoga, todėl atvykome čia. Siekiame, kad miestuose ir miesteliuose, kur žydų paveldas yra nepelnytai primirštas, būtų atgaivintas ir pritaikytas švietimo, kultūros ar kitai veiklai. Lietuvių ir žydų tautos ir kultūros yra persipynę, palikę gilų pėdsaką viena kitos kultūroje. Mūsų vizito tikslas – konsultuotis, pasitarti”, – sakė kultūros viceministras dr. Romas Jarockis.
Pasak svečių, atgaivinus Alytaus sinagogą ir ją pritaikius jaunimo, švietimo, kultūros ar kitoms reikmėms, bendruomenei tai būtų puikus tolerancijos pavyzdys ir istorijos išsaugojimas. „Žydų kultūros objektai liudija istoriją”, – sakė F. Kukliansky. Kultūros ministerijos atstovai pasidalijo mintimis dėl sinagogos, siūlė metodinę pagalbą, specialistų konsultacijas.
Savivaldybės meras V. Grigaravičius sakė: „Galvojame apie sinagogos sutvarkymą, yra minčių dėl jos pritaikymo edukacinėms ir kultūros reikmėms. Projektas jau parengtas, pagrindinis klausimas – jo finansavimas. Ieškosime galimų finansavimo būdų ir šaltinių. Gavus lėšų, bus matyti, kokia apimtimi projektą galima įgyvendinti.” Miesto vadovo teigimu, pastatas šiuo metu yra prastos būklės, jį vis tiek reikia tvarkyti, kad nenugriūtų ir būtų saugus, o sutvarkytas pastatas papuoštų Alytaus miestą ir taptų reprezentacine vieta. Merui pritarė vicemeras T. Tamulevičius: „Pastatas reikalauja nemažų investicijų. Reikėtų tiksliai žinoti, ko siekiame ir ieškoti galimybių.”
Susitikime pristatyta sinagogos ir rabino namo situacija, kalbėta apie projektą, kurį reikėtų pakoreguoti, galbūt būtų įrengtas žydų kultūros paveldo muziejus. „Šiandien Alytuje nėra žydų bendruomenės, taigi žmonės, besidomintys istorija, galėtų muziejuje apžiūrėti eksponatus ir bent tokiu susipažinti su žydų istorija, su tuo, kas buvo ir vyko Alytuje”, – svarstė meras. Kultūros ministerijos atstovai žadėjo pagelbėti – rasti eksponatų tokiam muziejui.
Siekiant sužinoti alytiškių nuomonę ir poreikius, viešoje erdvėje bus inicijuota diskusija ir tariamasi su gyventojais, kaip atgaivinti sinagogą ir rabino namą ir kas juose galėtų būti.